A fából készült alkatrészek gyártásának sorrendje. Útvonalválasztás. A vágódeszka gyártásának technológiai térképe és jellemzői Faipari termékek technológiai térképének összeállításának technológiája

Óravázlat

technológia 7. osztályban

Óra témája: „Technológiai dokumentáció”.

Az óra célja: hogy a hallgatók megismerjék a tervdokumentáció alapfogalmait.

Feladatok: 1. Tanítsa meg a tanulókat folyamattérképek készítésére.

2. Neveltetés, pontosság, szorgalom.

3. Neveld a munka iránti tiszteletet.

Bevezető rész.

A tanulók összevetése az osztálylistával.

A szükséges tartozékok ellenőrzése.

Biztonsági előírások.

Fő rész.

(elméleti).

Házi feladat ellenőrzése.

Téma: "Tervezési dokumentáció".

a) Mi a tervdokumentáció?

(Grafikus és szöveges dokumentumok készlete, amely a termék tervezésével kapcsolatos összes információt tartalmazza).

b) Milyen tervezési problémákat oldanak meg a termék tervének és a gyártáshoz szükséges rajzok kidolgozásakor?

(a termék, annak szerkezeti elemeinek, anyagainak legjobb változatának kiválasztása, termékminták elemzése és rajzok készítése).

c) Mi az ESKD?

(A tervdokumentáció egységes rendszere).

d) Mik azok a tervdokumentumok?

(alkatrészrajz, összeállítási rajz, általános nézetrajz, kapcsolási rajz, diagramok és utasítások).

e) Kik készítenek termékterveket, kiviteleznek rajzokat?

(tervezők, rajzolók).

Új téma.

"Technológiai dokumentáció".

Technológiai dokumentáció grafikus és szöveges dokumentumok felhívása, amelyek meghatározzák a termékek gyártási technológiáját. A technológiai dokumentáció szerkezetébe a tervdokumentáció is beletartozik.

Technológiai folyamat - ez a teljes gyártási folyamat része, amely céltudatos lépéseket tartalmaz az anyagok alakjának, méretének és tulajdonságainak megváltoztatására a belőlük készült termékek gyártása során.

A technológiai folyamat különféle technológiai berendezéseken és technológiai berendezések felhasználásával történik: kiegészítő berendezések, szerelvények, szerszámok.

Technológiai működés - ez a technológiai folyamat teljes része, egy munkahelyen vagy gépen hajtják végre.

Egy technológiai művelet különféle technológiai átmenetekből áll.

Technológiai átmenet egy munkahelyen ugyanazzal az eszközzel végzett technológiai művelet részének nevezzük.

A technológiai átmeneteket a megmunkálandó munkadarab meghatározott alapozásánál és rögzítésénél hajtják végre, amit beállításnak nevezünk.

A fő technológiai dokumentumok térképek: technológiai, útvonali, üzemi ...

Technológiai térkép dokumentumnak nevezzük, amelyben rögzítik az alkatrészek és termékek feldolgozásának teljes folyamatát, feltüntetve a technológiai műveletet és azok összetevőit - átmeneteket, valamint anyagokat, tervdokumentációt, technológiai berendezéseket.

A technológiai dokumentáció fejlesztése az ESKD szabvány - a Tervezési Dokumentáció Egységes Rendszere - alapján történik.

III.. Praktikus munka.

Termék gyártásának technológiai térképének kidolgozása, összeállítása (reszelőfogantyúk, kalapácsok).

Gondosan tanulmányozza át az egyik oktatástechnológiai térkép tartalmát.

Válassza ki vagy készítse el a kívánt alkatrész rajzát.

Határozza meg a munkadarab méreteit, figyelembe véve a feldolgozási ráhagyásokat, és válassza ki a fa típusát.

Készítsen működési térképet a termék gyártásába való átmenetek feljegyzésével, rajzok képével, méretezéssel, valamint a szükséges eszközök és felszerelések listájával.

  1. Összegzés.

Munkahelyi takarítás.

A gyakorlati munka során elkövetett hibák elemzése.

Osztályozás.

Ez a faipari kézműves technológiai térképek gyűjteménye a második tanulmányi év hallgatói számára készült, akik további oktatási programokat folytatnak a famegmunkálás területén. A tanulók életkora 12-14 év.

A gyűjteményt oktatási intézmények kiegészítő oktatói, technika, rajz- és grafika szakos tanárai használhatják szakmai tevékenységükben.

Forrás:

Bevezetés.

A technológiai térképek használata az oktatási folyamatban.

A hagyományos pedagógiában a tanári munka mindenekelőtt a tanulók által kínált ismeretek és cselekvési módszerek közlésére összpontosul, kész formában, az asszimiláció reprodukálására; a tanár az egyetlen proaktív személy az oktatási folyamatban. Jelenleg új technológiák és módszerek kerülnek bevezetésre a kiegészítő oktatás gyakorlatába. A legtöbb új technológia a tanulók munkájának javítására irányul az új ismeretek, készségek és képességek elsajátításában. A technológiai térkép tanórai használata is hozzájárul a tanulók információforrásokkal való munkavégzésre, információk feldolgozására, rendszerezésére vonatkozó készségeinek kialakításához. A technológiai térkép használata lehetővé teszi a tanulók számára, hogy tudatosabban közelítsék meg az új anyagok tanulmányozását, felmérjék képességeiket az óra céljainak és célkitűzéseinek eléréséhez, és lehetővé teszi számukra, hogy önértékelést végezzenek tetteikről.

A technológiai térkép az oktatási folyamat egyik formája, amely lehetővé teszi az óra gyümölcsözőbbé tételét. Az oktatási és technológiai térképek tanórai használata a tanulóközpontú tanulás egyik módszere, amely lehetővé teszi a tanulók tudásának önálló fejlesztésének megszervezését.

Mik azok a folyamatábrák, és mire valók?

Ez egy olyan dokumentum, amely tartalmazza az összes szükséges információt, és ennek megfelelően utasításokat azoknak a személyzetnek, akik egy adott technológiai folyamatot vagy egy tárgy karbantartását végzik. Egy jól megtervezett technológiai térképnek szükségszerűen egyértelmű választ kell adnia az alábbi kérdésekre:
- Milyen műveleteket kell elvégezni?
- Milyen sorrendben hajtják végre a technológiai folyamat által előírt műveleteket?
- Milyen gyakorisággal kell műveleteket végrehajtani (olyan esetekben, amikor a művelet többszöri megismétlése szükséges)?
- Mennyi időt fordítanak egyetlen művelet elvégzésére?
- Mi a végeredmény egy bizonyos művelet elvégzésének?
- Milyen eszközök és anyagok szükségesek a művelet hatékony elvégzéséhez?
Technológiai térképek kidolgozása és megvalósítása ilyen esetekben szükséges:
- az elvégzett műveletek nagyfokú összetettségével;
- ha a tervezett műveletekben vannak ellentmondásos elemek és kétértelműségek;
- szükség esetén a munkaerőköltségek egyértelmű meghatározása a létesítmény minőségi üzemeltetése érdekében.
Azt kell mondanom, hogy leggyakrabban minden egyes objektumhoz technológiai térképet állítanak össze, amelyet érthető táblázat formájában készítenek. Egy technológiai térkép különböző, ugyanakkor egymással némileg hasonló objektummodelleket vehet figyelembe

Technológiai kártyák- ezek olyan következtetések, amelyek a tanulók szeme láttára születnek a magyarázatkor, és füzetekbe kerülnek táblázatok, kártyák, rajzok és rajzok formájában.

Kompakt, támogató sémák, felkeltve a tanulók élénk érdeklődését, aktív munkára, keresésre ösztönzik őket.

Amikor egy projekten dolgoznak, gyerekek jelentkeznektechnológiai térképek, és ezek a térképek lehetővé teszik, hogy a munka minden szakaszát „polcokra” helyezze

Projekt módszer együtttechnológiai térkép, lehetővé teszi a gyerekek kreatív gondolkodását.

Tartalom:

    Bevezetés______________________________________________________________________3

    Technológiai térkép a "Sószóró" alkatrészek gyártásához ________________ 5

    Technológiai térkép a "Gyermekszék" alkatrészek gyártásához _____ 10

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Akasztható polc" _____ 16

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Gyermekpad" ____ 22

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához „Szállítás” _______________ 28

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Sószóró 2" ___________ 33

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Lásó gyerekeknek" ______36

    Technológiai térkép alkatrészek gyártásához "Needlewoman"_40 emléktárgy

    Technológiai térkép alkatrészek gyártásához "Fali gyertyatartó"_46

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Vágódeszka" ____ 55

Megjelenés dátuma: 13.09.2015

Rövid leírás:

anyag előnézete

Terv – óra összefoglaló

4. lecke „Munkahely és szerszámok kézi famegmunkáláshoz.

A fából készült alkatrészek gyártási sorrendje»

Cél lecke: megismertetni a tanulókkal az asztalos munkapad eszközét, a munkapadon való munkavégzés módszereit, a munkapadon való biztonságos munkavégzés szabályait és a fa megmunkálásához szükséges eszközöket; tájékoztatást ad az asztalos munkaköréről, bemutatja a "gyártási folyamat", "technológiai folyamat" fogalmait, a technológiai műveletek típusait, példákat a technológiai folyamatokra; megtanítani egy egyszerű fadarab elkészítésének technológiai folyamatának megfogalmazására és lejegyzésére; fejleszti a technikai gondolkodást, a munkatevékenység-tervezési készségeket a rendelkezésre álló erőforrások és feltételek figyelembevételével.

Nevelési: megismerkedni a szerszámok berendezésével, asztalos munkapaddal. Kapjon ötletet a fatermékek gyártásának sorrendjéről. Tanulja meg a munkahely megszervezését, tartsa be a biztonságos munkavégzés szabályait.

Fejlesztés: fejleszti a technikai gondolkodást, a munkatevékenység-tervezési készségeket a rendelkezésre álló erőforrások és feltételek figyelembevételével.

Nevelési: pontosságra, pontosságra nevelni.

ÓRATÍPUS: Összevont óra (Egyesült Királyság)

Mód: mese, beszélgetés, szemléltetőeszközök, eszközök bemutatása, eligazítás a biztonságos munkavégzés szabályairól, gyakorlati munka .

Kialakult univerzális tanulási tevékenységek: személyes, szabályozó, kognitív, kommunikatív.

Alapfogalmak: asztalos munkapad (fedél, első és hátsó bilincsek, furatok (fészkek), ékek, tálca), asztalos, gyártási folyamat, technológiai folyamat, technológiai művelet, technológiai térkép, technológus.

Tervezett tanulási eredmények.

Személyes

eredmények

tantárgy

eredmények

Metasubject

eredmények

Legyen motivált a tanulásra

tantárgyi-gyakorlati foglalkozások iránti érdeklődést.

Ismerkedjen meg a szerszámok berendezésével, egy asztalos munkapaddal. Kapjon ötletet a fatermékek gyártásának sorrendjéről. Megtanulják a munkahely megszervezését, a biztonságos munkavégzés szabályainak betartását.

Kognitív UUD: képes kinyerni a különböző formában (történet, termék, illusztráció stb.) bemutatott információkat; önállóan következtetéseket levonni, információkat feldolgozni, átalakítani.

Szabályozó UUD: tudjon algoritmust tervezni

munkahelyének megszervezésére irányuló intézkedések, a funkcionalitásra és a kényelemre helyezve a hangsúlyt.

Kommunikatív UUD: tudja meghallgatni a tanárt és az osztálytársakat, csatlakozzon az oktatáshoz

együttműködés, kérdésekre válaszolni.

Technológiai térkép az óra módszertani felépítésével 80perc

A színpad célja

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

1. Szervezési szakasz 2 perc.

Diákaktiválás

osztályköszöntő. Az osztály órára való felkészültségének ellenőrzése

A tanár köszöntése, a közelgő órára való felkészültségük ellenőrzése.

Személyes: figyelem mozgósítása, mások tisztelete

Szabályozó: óratervezés

Kognitív: a technológiai óra lebonyolításának és megszervezésének rendje

Kommunikatív: a tanár és a tanulók kölcsönös együttműködése az órán

2. Tudásfrissítés -5 min

Azonosítani az ismeretek szintjét és az új anyagok befogadására való felkészültség fokát.

A megszerzett ismeretek elemzése:

A grafika típusai

Vonalak rajzolása
- skála

Rajz olvasása

Kognitív nehézséget okozó feladatból való kilépés végrehajtása: hol történik a termék gyártási munkája?

Részt vesznek a párbeszédben, a problémás kérdések megbeszélésében, kialakítják saját véleményüket és érvelnek.

A tanulóknak meg kell érteniük, miért és miért kell tanulmányozniuk ezt a témát.

Személyes: képességeik tudatában.

Szabályozó: képes megtervezni a munkáját.

Kognitív: az információval való munka, az elemzés, az összehasonlítás, a legfontosabb dolog kiemelésének képessége.

Kommunikatív: együttműködés és kommunikáció tanárok és diákok között.

3. Az óra céljának és célkitűzéseinek meghatározása. A tanulók oktatási tevékenységének motiválása -3 min.

Megteremteni a feltételeket a nevelési-oktatási tevékenységekbe való beilleszkedés belső igényének megjelenéséhez.

Tájékoztassa a tanulókat az óráról:

A lecke 2 részből áll

1. téma "Munkahely és szerszámok kézi famegmunkáláshoz." 2. "A fából készült alkatrészek gyártásának sorrendje" című lecke második része.

Minden téma után gyakorlati munka.

Válaszoljon a tanár kérdéseire, és beszélje meg őket. Fogalmazza meg az óra célját, meghatározza a tudás és a tudatlanság határait. Készítsen tervet a lecke céljának eléréséhez, és határozza meg cselekvéseik algoritmusát.

Személyes: a figyelem mozgósítása, az új dolgok megtanulásának vágya

Szabályozó: cél kitűzése, tevékenységtervezés

Kognitív: képesség az információkkal való munkavégzésre, elemzésre, összehasonlításra, a fő kiemelésére

Kommunikatív: proaktív együttműködés az információk keresésében, kiválasztásában és elemzésében.

4. Új ismeretek elsődleges asszimilációja 10 perc.

Elvégzi az első témakör „Munkahely és szerszámok kézi famegmunkáláshoz” új anyagának magyarázatát, segít az információk elemzésében:

Ismerteti az asztalos munkapad berendezését, részletesen kitérve annak minden fő elemére, és a tanulók figyelmét a munkapad biztonságos munkavégzésének szabályaira irányítva;

Bemutatja az asztalos szerszámokat.

Személyes: képességeik tudatában;

Szabályozó: képes megtervezni a jövőbeli projekt szakaszait.

kognitív: a szükséges információk kinyerésére a hallottakból, az ismeretek strukturálására.

Kommunikatív: párbeszédbe kezdenek, bízva gondolataik kifejezésének teljességében és pontosságában.

5. A megértés kezdeti ellenőrzése 5 perc

Hozzájáruljon az érzelmi hangulathoz és a téma iránti kognitív érdeklődés fejlesztéséhez

Kérdéseket feltenni:

Munkahely fafeldolgozáshoz

A munkapad fő részei

Famegmunkáló szerszám

Biztonsági szabályok a munkapadon végzett munka során

A tanárok kérdésekre válaszolnak, beszélgetéseken vesznek részt, megvédik álláspontjukat, példákat hoznak fel, elemzik a megtekintett előadást.

Személyes:

Szabályozó: elemzi és logikai sorrendet állít fel a kérdésekre adott válaszokban.

Kommunikatív: meghallgatni, hallani és elemezni a beszélgetőpartnerek véleményét

kognitív: a megszerzett ismereteket alkalmazza kreatív projektje témájának kiválasztásakor.

6. Elsődleges rögzítés 15 perc

3. sz. gyakorlati munka. Munkahely szervezése asztalosok számára.

Az oktatási anyag konszolidálásához a tanulókat felkérjük a 3. feladat 1. és 2. bekezdésének kitöltésére a munkafüzetből.

Elrendezi a tanulókat a munkahelyükön, minden tanuló magasságához igazítja a munkapadot, kiosztja a fadarabokat.

Kijavítja a hibákat a munkadarabok rögzítésekor. Figyelemmel kíséri a TB szabályok betartását.

A diákok csinálják:

A 3. feladat 1. és 2. pontja a munkafüzetből;

Tanulmányozzák az asztalos munkapad berendezését, elemeinek rendeltetését;

Rögzítse a munkadarabokat az első és a hátsó szorítódobozban.

Személyes: tanulási lehetőségeik ismerete;

kognitív:

7. Új ismeretek elsődleges asszimilációja 10 perc

Szervezze meg az új információk értelmes észlelését.

Magyarázatot folytat a második téma "A fából készült alkatrészek gyártási sorrendje" új anyagáról.

Elsőként azt a tájékoztatást hozza, hogy a gépek, bútorok, háztartási cikkek és egyéb termékek előállítása bonyolult és hosszadalmas folyamat, amely magában foglalja a tervezést, kivitelezést, technológiai előkészítést és gyártást.

Bármilyen termék elkészítése előtt meg kell tervezni és meg kell gyártani.

Tervezés a termék egészének kialakítása, és Építkezés- Termék készítése rajzokban. A tervezés és kivitelezés eredményeként kapott dokumentáció egyetlen nevet visel - projektet.

Aztán jön a színpad előzetes tervezés, ahol a tervező vázlatokat készít a termék összes fő részéről, kiválasztja közülük a legjobbakat és méretarányos rajzokat rajzol.

Ezt követően fejlődnek műszaki projekt Termékek. Ez gyakran abból áll, hogy egy modellt készítenek egy bizonyos léptékben vagy életnagyságban. A Breadboarding lehetővé teszi a hibák azonosítását a rajzokban, tisztázza a termék arányait és színét. Ebben a szakaszban kiszámítják a terméket alkotó alkatrészek költségét és a teljes termék költségét. Szükség esetén módosítják az elkészült dizájnt, és finomítva fejlesztik munkarajzok Termékek.

A színpadon technológiai előkészítés meghatározzák a termék előállításához szükséges műveletek sorrendjét, technológiai térképeket (technológiai folyamatokat) készítenek.

A termék létrehozásának utolsó szakasza a gyártás prototípus, amelyet valós körülmények között tesztelnek a tervezési hibák azonosítására. Ezt követően módosítják a műszaki dokumentációt, és ennek megfelelően állítják elő a szükséges számú terméket.

Általában különböző szakemberekből álló kreatív csapatok vesznek részt a gépek, bútorok, különféle eszközök létrehozásában: tervezőmérnökök, tervezőművészek (tervezők), technológusok, közgazdászok, különféle szakterületek dolgozói.

Ismerkedjen meg a fogalmakkal:

A gyártási folyamat az anyagok késztermékké alakítása szerszámok segítségével;

Technológiai folyamat - a gyártási folyamat egy olyan része, amely a munkadarab feldolgozását célzó műveletek sorozatával a termék külön alkatrészének előállítására vagy a termék alkatrészekből történő összeállítására irányul;

Technológiai üzemeltetés - a technológiai folyamat egy munkahelyen végrehajtott része.

Szerelje szét a tankönyv 18. ábráján látható példával (általános nézet 182. oldal). A műhelyekben technológiai térképek alapján dolgoznak a hallgatók - egy alkatrész gyártási folyamata leegyszerűsített formában látható. Az összeállításukhoz célszerű számítógépet használni.

Vegyen részt a beszélgetésben; következtetéseket fogalmazzon meg, jegyzeteket készítsen a munkafüzetbe.

Elemezze a 18. ábra példáját. határozza meg az eszközt az egyes műveletekhez.

Személyes:

Szabályozó: a még elsajátítandó dolgok ellenőrzése, javítása, kiválasztása és tudatosítása, az oktatási anyagok minőségének és asszimilációs szintjének tudatosítása;

kognitív:

Kommunikatív: tudja meghallgatni a tanárt és az osztálytársakat, nevelési együttműködésre, kérdésekre válaszokat megfogalmazni.

8. Elsődleges rögzítés 20 perc

Az óra témájával kapcsolatos ismeretek értelmes és asszimilációja, megszilárdítása

Gyakorlati munka 4. sz. Fa alkatrészek gyártási sorrendjének kidolgozása.

Javasolja, hogy önállóan írják le a munkafüzetbe a tanár által javasolt alkatrész gyártásának technológiai folyamatának szakaszait. Ehhez a tanárnak előre el kell készítenie az alkatrészek szükséges számú rajzát. Az alkatrészek kiválasztását az határozza meg, hogy technológiai térképük (technológiai folyamat) legfeljebb 5-6 pozíciót (műveletet) tartalmazzon. Nem szükséges feldolgozási vázlatokat rajzolni. A hallgató munkafolyamatot is kidolgozhat kreatív projektje egy részének elkészítéséhez, ha a projekttéma kiválasztása már meghatározott.

A tanulók teljesítik a feladatot:

Tekintsünk egy alkatrész rajzát vagy vázlatát;

A gyártási sorrendet rögzíti a munkafüzetben

Azonosítja az alkatrész elkészítéséhez szükséges eszközöket, és beírja a nevet a munkafüzetbe.

Személyes: tanulási lehetőségeik ismerete;

Szabályozás: tervezzen meg egy cselekvési algoritmust a munkahelye megszervezéséhez.

kognitív: az ismeretek strukturálásának képessége, a kérdések megválaszolásának leghatékonyabb módjainak megválasztása, a technológiai terminológiát is tartalmazó válaszok tudatos és hozzáértő felépítésének, az információk átalakításának képessége.

Kommunikatív: oktatási interakció megszervezése egymással, és általában a csapatban, válaszokat fogalmazzunk meg a kérdésekre.

9. Az asszimiláció ellenőrzése, az elkövetett hibák megbeszélése és javítása 6 perc

Azonosítsa a tipikus hibákat és az ismeretek és készségek lehetséges hiányosságait azok kiküszöbölésével, javításával és javításával

Elemezi a tanulók tanórai munkáját, tanácsot ad a beszélgetés során felmerülő kérdésekben, tanácsot ad, segít.

Megtanítja a tevékenységek ellenőrzésének és önértékelésének módszereit.

Fejleszti a tanulók önálló hibakereső és -javító képességét, a siker mértékének meghatározását.

A tanár következtetéseket fogalmaz meg, összefoglalja a közös és egyéni tevékenységeket, megjelöli a leckét

A lecke ezen témájának elsajátításának osztályozása során vegye figyelembe a 3. feladat 1. és 2. bekezdésének végrehajtásának helyességét a munkafüzetből

Helyes válaszok a "Teszteld magad" feladatra a "Munkahely és szerszámok kézi famegmunkáláshoz" témában

Nyilatkozat

A "Fából készült alkatrészek gyártási sorrendje" című lecke második témájának tanulmányozását a technológiai térkép kidolgozásának eredményei alapján hajtják végre a kritériumok szerint:

    az alkatrész anyagának helyes megválasztása;

    a munkadarab méreteinek kiválasztása a ráhagyások figyelembevételével;

    a műveletek tartalmának bemutatásának pontossága;

    az eszközök listájának teljessége;

    az eszközök listájának teljessége;

    a közölt szöveg műveltsége;

    a műveletek sorrendjének helyes bemutatása;

    minden szükséges műveletet jeleznek a technológiai folyamatban;

    a technológiai kártya kitöltésének pontossága;

10) idő a feladat elvégzésére.

Bemutatják az órai és egyéni tananyag elsajátításának eredményeit, kontrollt gyakorolnak (tanári közreműködéssel az önkontroll és a kölcsönös kontroll formáit alkalmazzák), megfogalmazzák a nehézségeket, kijavítják az esetleges hibákat.

Következtetések megfogalmazása a tanult anyagból.

Személyes: a tantárgy oktatásának fontosságának tudatosítása;

Szabályozó: a még elsajátítandó dolgok ellenőrzése, javítása, kiválasztása és tudatosítása, az oktatási anyagok minőségének és asszimilációs szintjének tudatosítása;

kognitív: az ismeretek strukturálásának képessége, a kérdések megválaszolásának leghatékonyabb módjainak megválasztása;

Kommunikatív: partner viselkedésének kezelése - a partner cselekvéseinek ellenőrzése, korrekciója, értékelése, képes legyen meghallgatni a tanárt és az osztálytársakat

10. Tájékoztatás a házi feladatról, tájékoztató a végrehajtásáról 2 perc

Házi feladat információ

A tanár tanácsolja.

A házi feladat három szintje:

Normál minimum

(reproduktív szint)

Konstruktív

- Kreatív

1. Válaszoljon a tankönyv 5. és 6. §-ának végén feltett kérdésekre!

2. Fejts meg egy keresztrejtvényt munkafüzetből!

3. Keressen információt az interneten és más forrásokban arról, hogy a tankönyvben tárgyaltakon kívül milyen egyéb eszközök léteznek az asztalos munkához.

4. Ha egy tanuló olyan alkatrészt szeretne készíteni, amelynek képe nem szerepel a tankönyvben, akkor az interneten kell keresgélni, és le kell írni a technológiai műveletek sorrendjét a kiválasztott részhez.

Válaszok a keresztrejtvényre. Vízszintesen: 1 - asztalos, 5 - tervező. Függőlegesen: 2 - technológus, 3 - rajz, 4 - munkapad.

Tisztában vannak a házi feladat változatosságával, kiválasztanak egy megvalósítható lehetőséget a megvalósítására, és dolgoznak rajta.

Személyes: a tantárgy oktatásának fontosságának tudatosítása;

11. Reflexió (az óra összefoglalása) 2 perc

Minőségi értékelést adni az osztály és az egyes tanulók munkájáról.

Beindítani a tanulókban, hogy az utolsó órán pszicho-érzelmi állapotukra, tevékenységük motivációjára és a tanárral és osztálytársakkal való interakcióra gondoljanak.

A tanár megszervezi az oktatási tevékenységek tükrözését az órán.

Milyen újdonságokat tanultál a leckében?

Milyen új fogalmakat tanultál ma?

Hol tudod a gyakorlatban alkalmazni a megszerzett tudást?

Miért kell ismerned ezt az anyagot?

Milyen nehézségei voltak?

Adjon elemzést a leckében végzett tevékenységeiről.

Felkéri a tanulókat, hogy válaszukat távirat, SMS, teljes mondat formájában fogalmazzák meg.

A tanulókat megkérhetjük válaszuk indokolására.

1. Az óra alatt aktívan/passzívan dolgoztam

2. Elégedett vagyok / nem vagyok elégedett az órán végzett munkámmal

3. A lecke rövidnek/hosszúnak tűnt számomra

4. Az órán nem voltam fáradt / fáradt

5. Jobb lett/romlott a hangulatom

6. Az óra anyaga világos / nem volt világos számomra

hasznos / haszontalan

érdekes / unalmas

7. A házi feladat könnyűnek/neheznek tűnik számomra

érdekel/nem érdekel

Válaszolnak a pedagógus kérdéseire, elemzik az órán végzett munkát, önértékelést végeznek, megbeszélik, következtetéseket vonnak le.

Személyes: a tárgy tanulmányozása érdeklődésének és fontosságának tudatosítása;

Szabályozó: az órán végzett tevékenységek önértékelése;

kognitív: a tárgy iránti kognitív érdeklődés fejlesztése;

Kommunikatív: képesség meghallgatni és párbeszédet folytatni;

Ha az anyag nem felel meg Önnek, használja a keresést

Az óra pedagógiai indoklása:

Ebben a leckében a tanulók új kreatív projektbe kezdenek, amely magában foglalja a tanulók önálló, egymást követő akcióinak végrehajtását egy bizonyos terv végrehajtása során. Mivel minden kreatív munka egy bizonyos cselekvési sorozat egy bizonyos terv megvalósítása során, ehhez a megfelelő cselekvési sorrendre van szükség. E kutatási módszerek elsajátítása a hallgatók számára az egyik legfontosabb feladata az egész oktatási területnek, beleértve ezt a leckét is.

Óraidő: 90 perc

Az óra céljai:

nevelési:

  • megtanítani a tanulókat az elsajátított ismeretek és fejlett készségek alapján önálló tevékenységtervezésre,
  • feltárja a székletgyártási folyamat lényegét a technológiai folyamat szempontjából;
  • a megszerzett ismeretek megvalósítása egy új probléma megoldására szolgáló technológiai térkép készítéséről;

fejlesztés:

  • a tanulók munkaügyi készségeinek és technológiai térképkészítési képességeinek fejlesztése
  • fejleszti a képzelőerőt, a kreativitást a munkavégzés során
  • fejlessze a feladat részfeladatokra bontásának képességét;

gondoskodó:

  • az elvégzett feladatokhoz lelkiismeretes hozzáállást ápoljon;
  • a berendezések és eszközök tiszteletére nevelni

Eszközök és felszerelés:

  • Munkapad,
  • vonalzó,
  • iránytű,
  • album lap,
  • ceruza

Szemléltetőeszközök:

  • útvonalválasztás,
  • késztermékek (különböző kialakítású székek),
  • alkatrészek üresek.

Tanulmányi forma:

  • Egyedi,
  • csoport

Rövid óraterv

én. Idő szervezése

II. Tudásfrissítés

III. Az új téma magyarázata.

IV. Az óra gyakorlati része.

v. A tanulók munkájának elemzése, összegzése

VI. Házi feladat

AZ ÓRÁK ALATT

I. Szervezési mozzanat

A tanulók névsorának ellenőrzése, beszámoló az óra témájáról, céljairól, tartalmáról

A tanulók tanórára való felkészültségének ellenőrzése (munkahelyek állapota, jegyzetfüzetek, tollak elérhetősége)

Meghatározza az óra témáját, motiválja a végeredményt

II. Tudásfrissítés

  1. Mi az a technológiai folyamat? ( A technológiai folyamat a gyártási folyamat része, amely céltudatos cselekvéseket tartalmaz az anyagok alakjának, méretének és tulajdonságainak megváltoztatására a termék előállítása során. A technológiai folyamat különféle technológiai berendezésekkel történik: gépek, berendezési tárgyak, szerszámok).
  2. Mi az a technológiai kártya? ( A technológiai térkép olyan dokumentum, amelyen a termék egyes részeinek feldolgozásának teljes folyamata rögzítésre kerül, megjelölve a technológiai műveleteket.)

III. Új anyag magyarázata

A mai leckéből zsámolyt kezdünk készíteni.

Késztermékek bemutatása (széklet)

Milyen zsámolyt készítenél szívesen?

Az ötlet meghatározásakor a tanulók továbblépnek a kreatív tevékenység következő, legfontosabb szakaszába - az ötlet vázlatokban való megtestesítéséhez.

IV. Az óra gyakorlati része

A hallgatók elkészítik a székletgyártás technológiai térképét

A műveletek sorrendje

Grafikus kép

Szerszámok, szerelvények

Válassza ki a munkadarabokat, jelölje meg, vágja le a munkadarabot

vonalzó, ceruza, fémfűrész

A munkadarabok feldolgozása a gépen

gyalu FSSh-2

Simítsuk és vágjuk méretre. Átlósan keresse meg az eszterga bekapcsolásának középpontját

munkapad, vonalzó, ceruza, fémfűrész, kalapács, hajtókar

A munkadarab jelölése és beállítása esztergagépen

gép STD-120M, tolómérő, vágó, vonalzó, ceruza

Munkadarab méretre és alakra esztergálása

gép STD-120M, sablon, reyer, meisel

Csiszolószék lábai

csiszolópapír

Tüskefészek jelölése, készítése

Fúró és horonyvágó gép

Jelölő, fűrészelés, gyalulás betétek

Ceruza, vonalzó, gyalu, fémfűrész, négyzet

Tüskés csatlakozás készítése

Munkapad, vonalzó, négyzet, fémfűrész, véső, kés

A széklet vázának összeszerelése (a lábak összekapcsolása a betétekkel)

Asztalos ragasztó, kalapács

Munkalap gyártás: jelölés, fűrészelés, csiszolás

Munkapad, vonalzó, ceruza, fémfűrész, fareszelő, csiszolópapír

Termék összeszerelés

Munkapad, asztalos ragasztó, tiplik, kalapács

V. Tanulói munkák elemzése, összegzés

A tanulók munkájának értékelése során a tanár figyelembe veszi a munka sorrendjét és helyességét.

VI. Házi feladat

Készítsen technológiai térképeket a különböző típusú székletekhez, jelölje meg rendeltetésüket (gyerekek, konyhai, munkahelyi, háztartási igények stb.).

mob_info