Lecke "technológiai térkép készítése a széklet gyártásához". Fatermékek gyártásának technológiai folyamata Faalkatrészek gyártásának technológiai térképe

tanár: Szilnyikov Alekszandr Vasziljevics

Tantárgy: technológia

Osztály: 5

Az óra típusa: Lecke új ismeretek elsajátítása

Tárgy: Fa. Fűrészáru és fatermékek

Célok:

Nevelési: Ismerkedés a természetes szerkezeti anyagokkal - fa, fűrészáru és fa alapú anyagok

Felnevel magatartáskultúra frontális munkavégzés, egyéni munkavégzés során; a természet tisztelete; formálja és fejleszti a környezeti gondolkodást.

UUD űrlap:

Személyes UUD: készség és képesség a biztonsági előírások betartására a technológiai órákon; az egyenlő kapcsolatokon és a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszéd lefolytatásának képessége; a konfliktusok konstruktív megoldásának képessége

Szabályozási UUD: hajlandóság és képesség a célok kitűzésére; megtervezni a célok elérésének módjait; megtanulni kezelni saját idejét; végezzen önértékelést a cselekvés helyességéről a végrehajtás minden szakaszában

Kommunikatív UUD: saját véleményt alkotni, de döntések meghozatala és választás előtt kialakítani és összehasonlítani a különböző nézőpontokat; kérdezni; gyakorolja a kölcsönös ellenőrzést és kölcsönös segítséget nyújt; tanuld meg kifejezni gondolataidat, és figyelmesen hallgasd meg társaidat

Kognitív UUD: részletes információkeresés végrehajtása; fogalmak meghatározása; szövegekkel való munka (bevezető, tanulmányozó, asszimiláló vagy kereső olvasás): emelje ki a fő és másodlagos elemeket

Tervezett eredmények:

Tantárgy:

Tudni a fa, a fűrészáru és a faalapú anyagok meghatározásai és hatálya

Képesnek lenni megkülönböztetni a fafajtákat és a fűrészáru fajtáit; válassza ki a megfelelő anyagot a termékhez

Személyes: az erdő jelentőségének megértése az egyén és az emberiség életében; a természet tiszteletének szükségességének tudatosítása.

Metasubject: az ember és a fa, mint a legkényelmesebb természetes szerkezeti anyag történelmi kapcsolatának megértése és az ökológiai egyensúly fenntartásának szükségessége.

Alapfogalmak: fa, puha és keményfa, fa szerkezet, kéreg, évgyűrűk, fűrészáru, deszkák, gerendák, rudak, födém, homlokzat, borda, tompa, él, faanyagok, rétegelt lemez, furnér stb.

Felszerelés: Tankönyv: Technológia. Ipari technológiák. 5. évfolyam NÁL NÉL. Tishchenko, V.D. Simonenko; Eszközkészlet. 5. évfolyam NÁL NÉL. Tiscsenko; Munkafüzet; 2,3,4,5 feladatok MO Excelben elkészítve táblázatok, prezentáció, szóróanyag, multimédiás projektor, számítógépek

FIGYELEM. Ennek a leckének számos olyan jellemzője van, amelyeket figyelembe kell venni a szerkezetének és az időtervezésnek az elemzésekor.

Ez az egyik első technológiai óra az 5. osztályban. Minden új és a tanár, és a műhely és néhány munkamódszer. Ennek a leckének a sűrűsége 60% és 80% között van, azaz. az oktatási munka ne vegye igénybe mind a 90 percet, hanem 55 percről 72 percre (az óra ésszerű megszervezésének higiéniai kritériumai N. K. Smirnov szerint).

A lecke témájának tartalmában számos alapfogalom külön csoportokra van osztva a jobb asszimiláció érdekében, és mindegyik szakaszt átadnak. a tanulmányúj és rögzítésúj. Mert új biztosítása két lehetőséget gondolt a feladatokkal való munkavégzésre. Ha az órát a műhelyben tartják, akkor a tanulók kártyákon kapnak feladatokat, és az ellenőrzést a bemutató megfelelő diákjaival végzik.

Kiváló munkát érhet el, ha az óra ebben a szakaszában az osztály a számítástechnika terembe költözik. Ezután a tanár felajánlja a MO Excel táblázatokban elkészített 2,3,4,5 feladatokra a lehetőségeket. Minden tanítványom szereti ezt csinálni. Ezek elkészítése sokkal kevesebb időt vesz igénybe, a számítógép szigorúan figyeli a helyesírást, és nem hagyja ki a hibákat. És ami a legfontosabb, a számítógép tisztességesen értékeli a munkát, nem talál hibát, de nem tesz engedményeket. A műhelyből a számítástechnikai terembe és vissza az átmenet dinamikus szünetnek számít.

Az oktatási tevékenység szervezésének főbb szakaszai

Várható eredmények

(UUD fejlesztése)

Színpadi feladatok

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

Szervezeti

Pillanat (2 perc)

A tanulókkal szemben támasztott követelmények aktualizálásának megszervezése az oktatási tevékenység oldaláról

Tanári üdvözlet, mentális hozzáállás

ügyeleti jelentés

Szabályozó:

akarati önszabályozás;

Személyes:

jelentése kialakulás (kell...)

Kommunikatív:

ÉN. Motiváció a tanulási tevékenységekhez

Cél: a tanulók bevonása a személyes szintű tevékenységekbe. "Akarom, mert tudok"

Felkészülés az anyag tudatos érzékelésére, a kognitív érdeklődés felkeltése, a tanulási tartalom személyes jelentőségűvé alakítása

Szervez. Tisztázza a tematikus keretet.

A mondat folytatását javasolja:

Karélia a… és…

Csak egy tárgy kiválasztását ajánlja, azt, amelyik alkalmas a technológiai leckére

Felajánlja, hogy magyarázatot ad, válaszol a kérdésekre: miért? mit gondolsz?

Ismételje meg az alapvető biztonsági szabályokat

Javasoljon lehetőségeket, válasszon, összegezze, kommentálja

Választ erdő

Válaszolj a kérdésekre

Kommunikatív:

oktatási együttműködés tervezése a tanárral és társaival.

Kognitív: logikai - tárgyak elemzése a jellemzők kiemelése érdekében

II. Az óra témájának megfogalmazása, cél kitűzése(7 perc)

Cél: a tanult anyag ismétlése; az óra céljának kiejtése az óra témája formájában

Az új ismeretek és cselekvési módszerek felfedezéséhez és asszimilációjához szükséges ismeretek, készségek, élettapasztalatok újratermelése.

A tanulási motiváció biztosítása, az órai célok elfogadása

Felajánlja az ünnepekhez kapcsolódó fák elnevezését;

fák és mesék;

fák - Zaonezhie javára és történelmi dicsősége.

Felajánlja az óra témájának és az óra céljának megfogalmazását;

Segít a munka megtervezésében.

Tisztázza a megfogalmazást;

Ajánlatok értékelő dolgozat dolgozni a módszeren raytin G

1. Feladat: 4. oldal a munkafüzetben

Hozzárendelés értékelési szempontjai 2. és 3. dia

Válaszolj a kérdésekre:

Lucfenyő - újév

Fűzfa - húsvét, virágvasárnap

Nyír - Szentháromság. pünkösd

Linden - Róka és nyúl (bast kunyhó)

Luc, fenyő - múzeum - Kizhi rezervátum (fa építészeti emlékek)

Aspen - ekevas (a templomok kupoláit takarja)

Fogalmazd meg a témát: Faipari. Fűrészáru és fatermékek.

Fogalmazza meg a célt: Ismerkedés természetes szerkezeti anyaggal - fa, fűrészáru és fa alapú anyagokkal

Töltse ki a táblázatot a munkafüzetben;

A munka eredményét írja be az értékelő lapba

Személyes: képességeinek tudata

Kommunikatív:

Gondolatainak kellő teljességgel és pontossággal történő kifejezése; kérdéseket feltenni; oktatási együttműködés tervezése a tanárral és társaival

Szabályozó:

célmeghatározás; próba tanulási tevékenység végzése

Kognitív:

A kognitív cél önálló megfogalmazása;

Logikai - probléma megfogalmazása; objektumok elemzése a jellemzők kiemelése érdekében

Testnevelés perc

Dinamikus szünet

III. Új tanulás(15 perc)

Cél: új ismeretek „felfedezése”.

alkalmazás 4.jpg

3. függelék

melléklet 3.1

alkalmazás 2

melléklet 2.1

1. melléklet

IV. Az új megszilárdítása(25 perc)

Célja: új ismeretek kiejtése, rögzítése referenciajel formájában

Új ismeretek és cselekvési módszerek felfedezése és asszimilációja a tanulók által

Feladatok teljesítése a fő dolog új információban való asszimilációja érdekében, a feladatok elvégzése, beleértve a kreatív feladatokat is, a tanultak alapján.

A tanult anyag elsődleges megértésében mutatkozó hiányosságok azonosítása, a feltárt hiányosságok kijavítása, az önálló munkához szükséges ismeretek és cselekvési módszerek megszilárdításának biztosítása a tanulók emlékezetében

Javasolja, hogy vegyék figyelembe a fatörzs szerkezetét a tankönyv 10-11. oldala szerint (3 bekezdés), és hajtsák végre:

2. feladat(kártya - alkalmazás 1 vagy MO Excel verziója a törzs szerkezetének);

3. feladat(kártya - 2. melléklet vagy MO Excel keresztmetszet opció)

Felajánl munkát a tankönyv 11. oldal - 12. oldal és név a fa előnyei és hátrányai

A tanár 2 oszlopban kártyákat rögzít a táblára, vagy felkéri a tanulót erre.

Problémás kérdést vet fel: hogyan lehet egy kis mintából meghatározni (feltételezni), hogy milyen fáról van szó?

Felajánlja, hogy a 13. oldalon található tankönyv szövegével dolgozhat, és futtassa: 4. feladat(kártya - 3. függelék vagy MO Excel változat típusú fűrészáru); 8. dia

A következőket javasolja: 5. feladat(kártya - 4-es alkalmazás vagy opció MO Excel táblaelemek); 10. dia

A tanár több mintát mutat (rétegelt lemez, léc, bélés, farostlemez stb.)

És kéri, hogy válasszunk természetes fa anyagokat, pl. amit rönkből vagy fűrészáruból fűrészeléssel, gyalulással, vágással nyernek

2. feladat kártyákon vagy MO Excelben. Kártyamunkánál a 4. és 5. dián ellenőrzés, önértékelő lap kitöltése.

A tanulók a tankönyvvel, ill 3. feladat kártyákon vagy MO Excelben. Kártyamunkánál a 6. és 7. dián ellenőrzés, önértékelő lap kitöltése.

A tanulók a tankönyvvel dolgoznak, kiemelik a szöveg előnyeit és hátrányait.

Szóban nevezze meg a fa előnyeit és hátrányait!

A tanulók tankönyvvel dolgoznak és megnevezik a fa tulajdonságait: fajta, állag, szín, illat, keménység;

A tanulók a tankönyvvel, ill 4. feladat kártyákon vagy MO Excelben. Kártyával végzett munka során a 9. dián való ellenőrzés és az önértékelő lap kitöltése

A diákok fellépnek 5. feladat kártyákon vagy MO Excelben. Kártyával végzett munka során a 11. dián való ellenőrzés és az önértékelő lap kitöltése

A tanulók választanak.

Felmerül a kérdés, hogyan nevezzük el a megmaradt mintákat? Hol találja meg a választ? Milyen információforrásokkal rendelkeznek jelenleg a hallgatók?

Munka a tankönyv 14. oldalával. Mondja ki a faanyag minták nevét!

Kommunikatív:

Gondolatainak kellő teljességgel és pontossággal történő kifejezése; kérdéseket feltenni; kezdeményező együttműködés: a partner cselekedeteinek ellenőrzése, korrekciója, értékelése

Szabályozó:

Tervezés, előrejelzés, ellenőrzés, értékelés, korrekció

Kognitív:

Testnevelés perc

(4 perc 2 leckére)

Dinamikus szünet

Szem töltő

A tanár minden szemantikai feladatcsoport elvégzése után szünetet kínál.

Faipari

Fűrészáru és fatermékek

V. Felügyeleti feladat(20 perc)

Cél: mindenki vonjon le magának egy következtetést, hogy ő már tudja, hogyan kell.

Új fogalmakat tartalmazó feladatok elvégzése és átállás azokra a feladatokra, amelyekben az új ismereteket a korábban tanulttal együtt használják fel.

Az anyag és a cselekvési módszerek elsajátításának szintjének elsődleges ellenőrzése és öntesztje. Az ismeretek és a cselekvési módszerek minőségének és asszimilációs szintjének azonosítása, valamint az ismeretek és a cselekvési módszerek hiányosságainak azonosítása, a feltárt hiányosságok okainak feltárása.

A gyakorlati munkához szükséges minták az asztalon vannak. A tanár ezt javasolja 1. és 4. tétel LR 1-ből a tankönyv 15. oldalán

Fuss gyakorlat 2 a munkafüzet 4. oldalán.

Fuss gyakorlat 5 a munkafüzet 5. oldalán.

Válasszon egy mintát, elemezze a tulajdonságokat, és próbálja meghatározni a fa típusát.

A gyakorlati munka eredményét írja be az értékelő lapra

A diákok fellépnek gyakorlat 2és végezzen önellenőrzést a kritériumok alapján a 12. és 13. dia segítségével.

A diákok fellépnek gyakorlat 5és végezzen öntesztet a kritériumok alapján a 14. dia segítségével.

Adja meg az adatokat az önellenőrző lapon.

Személyes: önrendelkezés

Szabályozó:

A már tanultak és az elsajátítandók ellenőrzése, korrekciója, szelekciója és tudatosítása, az asszimiláció minőségének és szintjének tudatosítása

Kognitív:

Elemzés, összehasonlítás, általánosítás, hasonlat; a koncepció összefoglalása; az elsődleges és másodlagos információ meghatározása; a tudás strukturálása; egy megnyilatkozás tudatos és önkéntes felépítése

VII. Az oktatási tevékenység tükrözése az órán(5 perc)

Célja: a tanulók nevelési tevékenységének tudatosítása, saját és az egész osztály eredményeinek értékelése.

Az óra kitűzött céljai és az eredmények közötti megfelelés megállapítása, korrekciók elvégzése, az oktatási tevékenységek elemzése, önelemzése

A tanár felajánlja a munka elemzését az órán. Mondja el véleményét a kérdéssel kapcsolatban: a nevelő-oktató munka eredményei egybeestek-e a tervezett mutatókkal? Mik voltak a nehézségek? Mi volt érdekes, és mit jobb nem használni?

Önbecsülés.

A tanulók értékelő lapokkal dolgoznak.

Mondják el véleményüket az óra feladatairól, a javasolt munkamódszerekről.

Kommunikatív: a gondolatok kellő teljességgel és pontos kifejezésének képessége;

Kognitív: reflexió

Szabályozás: az asszimiláció szintjének és minőségének értékelése-megértése; ellenőrzés

VIII. Házi és takarítási munkák (5 perc)

A házi feladat mennyiségének és tartalmának közlése, beleértve a házi feladat elvégzésének lehetőségeit a tanulók választása szerint, a feladat elvégzésére vonatkozó utasításokat

A tanár házi feladatot kér:

1. Keresse meg az interneten, hogy miben különbözik a karéliai nyírfa a többi nyírfajtától.

2. Keressen válaszokat a feladatokra a fényképekkel ellátott kártyákon

A tanulók naplóba írják a feladatokat;

Végezze el a munkaterület takarítását

Irodalom

Asztalosmunka / Ösz. E.V. Smirnova - M.: Stroyizdat, 1996 - 328 p.

Stepanov B.A. Anyagtudomány a famegmunkáláshoz kapcsolódó szakmákhoz: Proc. az elejére prof. Oktatás./M.: "Akadémia" Kiadói Központ, 2003-328s.

CD-ROM „Technológia. Elektronikus szemléltetőeszközök könyvtára, CJSC INFOSTUDIA. ECON" 2004.

Technológia órák elektronikus támogatása és a kiegészítő oktatás rendszere, interaktív táblán való bemutatásra adaptálva. 5. évfolyam Glozman E. S., Glozman A. E., Khotuntsev Yu. Mnemosyne, M., 2009.

A konyhai deszka nélkülözhetetlen elem a főzés során. A vágódeszka gyártásának technológiai térképe a modern lehetőségek mellett lehetővé teszi egy jó minőségű fa kézműves megépítését.

A fatermékek művészi feldolgozásának technikáját már a 9. században alkalmazták. A fából készült kézműves termékeket a kézművesek sok generációja készítette. Ehhez különböző fajok fát használtak, amelyeket különféle művészi tulajdonságok jellemeztek: textúra, a törzs természetes szerkezete, csomók.

Az égetés, mint az anyagfeldolgozás jövedelmező módja

A fa dekoratív feldolgozását különféle módokon végzik, beleértve a művészi égetést is. Ez a mesterség nagyon népszerű, és elválaszthatatlanul kapcsolódik a népi hagyományokhoz. Fejlesztését más típusú feldolgozás kísérte:

  • faragás;
  • esztergálás;
  • mozaik;
  • művészi festészet.

Az égetés változatossá tette ezeket a művészeteket, de fokozatosan önálló kreativitástípusokká vált.

Néhány évtizeddel ezelőtt acélrudakból konyhai vágódeszkát készítettek, hegyüket tűzzel hevítették. A speciális göndör bélyegzők használatát gyakorolták, amelyek segítségével domborműves mintákat gravíroztak.

A modern gyártásban elektromos égőket használnak. Tartalmaz egy transzformátort az elektromos áram átalakítására, egy elektromos kábelt és egy rúddal ellátott tollat. A munkadarab elvégzéséhez nikróm huzalt használnak. Leegyszerűsíti a folyamatot, lehetővé teszi a munka irányának zökkenőmentes megváltoztatását.

A munka megkezdése előtt ki kell választania egy munkadarabot, ez határozza meg a termék alakját. Bármely kezelt fa alkalmas kiindulási anyagként a következő formában:

  • táblák;
  • fűrészáru;
  • furnér.

A fát alaposan és egyenletesen meg kell szárítani, a kézművesek azt javasolják, hogy a rönk közepét használják az üresekhez, ez kevésbé érzékeny a deformációra. Nagyon fontos a textúra, az árnyalat kifejezőképessége.

A keményfa fákat a dekoratív égetéshez leginkább elfogadható tulajdonságok jellemzik. Az évgyűrűk nem nagyon látszanak bennük, az állaga meglehetősen egységes. A legjobb megjelenés a következő fajták termékei lesz:

  • Hársfa;
  • nyárfa;
  • juharfa;
  • égerfa;
  • fiatal nyírfa.

A fának világos tónusúnak és nem fényesnek kell lennie, akkor a késztermék vonzó megjelenésű lesz.

A felületet előkezelni kell, közepes, majd finom szemcsés csiszolópapírral.

Deszkaégetés technikája

A munka megkezdése előtt világos elképzeléssel kell rendelkeznie a jövőbeni rajzról és az alkalmazott módszertanról. Az égésnek három fajtája van:

  • a kontúr mentén;
  • sziluett szerint;
  • művészi feldolgozás.

A kontúr mentén történő beégetés viszonylag egyszerű, és a kontúr ceruzás képéhez hasonlít egy papírlapon. Ezt a típust gyakran sok kezdő gyakorolja, gyakran egy ilyen műveletet a rúd hegyével hajtanak végre. A kontúrégetés kényelmes a feliratok készítéséhez, és dísz felvitelénél a keltetést így lehet alkalmazni.

A sziluettégetés kétféleképpen történik: „sima löket” és „lágyítás”. Ezek közül az első használatával könnyen sima fekete felületet lehet elérni. Az így kezelt terület meglehetősen nagy. A tű gyors mozgásával a minta különféle árnyalatai érhetők el.

A „lágyítás” során a munkadarab széle mentén egy csík készül, amely eléri a kép külső kontúrjának kijelölését. Ennek a módszernek a neve a munka jellegéből származik - a szegély lágyítása.

Művészi vagy festői típusú égetésre a két előző módszer kombinációja a jellemző. Ennek eredményeként háromdimenziós kép érhető el, figyelembe véve a fény és az árnyék játékát. A termék gyártása során biztosítani kell a különböző tértávolságú tárgyak helyes megjelenítését. Az objektumok különböző szerkezetének átvitele különféle sraffozási és árnyékolási technikákkal valósul meg.

Az égetés technikájának tökéletes elsajátításához jó rajzkészséggel kell rendelkeznie. A rendszeres testmozgás növeli megfigyelőképességét. És segít a szükséges tulajdonságok fejlesztésében is. Maga a folyamat előtt a mesterek vázlatokat készítenek ceruzával. Ez a megközelítés leegyszerűsíti a munkadarabon végzett munkát.

Többlemezes gyártási technika

Az elkészítendő készlet a következőket tartalmazza:

  • 2 db 10 × 170 × 360 mm méretű vágódeszka;
  • fa medál 20×90×360 mm;
  • 2 db 12 mm átmérőjű és 42 mm hosszú fa rúd.

A gyártáshoz a következő eszközökre és szerelvényekre lesz szüksége:

  • vonalzó, derékszögű négyzet, körzők;
  • egyszerű ceruza jelöléshez;
  • fafűrész;
  • ár;
  • vagy egy fúró, de a fúró átmérője 12, 20 mm;
  • kirakós, fűrészasztal;
  • minta;
  • csiszolópapír;
  • ecset, faragasztó;
  • kalapács;
  • eszterga vágó- és átmenővágóval;
  • színtelen lakk;
  • elektromos égő.

A tábla kialakítása meglehetősen egyszerű.

Gyártási technológia:

Költségelemzés

Ez a vágódeszka készlet olcsó. A csapok hulladék anyagokból készíthetők. A ragasztóra olyan kevésre van szükség, hogy a mester költségeit nem ajánlott figyelembe venni. Csak fát és lakkot kell vásárolnia.

A fa átlagos ára körülbelül 4 ezer rubel, vágódeszkák gyártásához 0,008 köbméterre van szükség. méter, a költség 32 rubel lesz, és 150 gramm lakk 21 rubelbe kerül.

A bérköltségeket az anyagköltség fele határozza meg - 26,5 rubel. Egyéb rezsiköltségek - a bérek és anyagok összegének negyede - 19,8 rubel.

Az összes költséget kiiktatva a termék teljes költsége 99,3 rubel lesz.

Biztonsági óvintézkedések az égés során

Ezeknél a munkáknál, mint minden másnál, a szakember köteles betartani a biztonsági előírásokat.

A fa fűrészelésekor a mesternek be kell tartania a következő elveket:

  • korlátozókat és útmutatókat használjon;
  • ne engedje, hogy a szabad kéz a fémfűrészlap közelében legyen;
  • ne fújja le a forgácsot, ecsettel kisöpörjük.

Esztergagéppel végzett munka során a szakember köteles a következő műveleteket elvégezni:

  • olvassa el a berendezés biztonsági kézikönyvét;
  • csak képzett személyek dolgozhatják fel.

Fúráskor a mesternek figyelnie kell a következő szabályokra:

  • szerelje fel a fúrót a gépre vagy fúróra vonatkozó követelményeknek megfelelően;
  • a fúrt terméket biztonságosan rögzíteni kell;
  • a fúró előtolását gyorsítás és rángatás nélkül kell elvégezni;
  • a fúró kijáratánál lassítsa le a mozgást.

Festési munkák végzésekor:

  • Ne tartsa hosszú ideig nyitva a lakkal ellátott edényt.
  • Munkavégzés közben ne vigyen lakkot az arcára.
  • A helyiséget szellőztetni kell.
  • Személyi védőfelszerelés használata szükséges: védőmaszk, kesztyű.
  • A munka befejeztével alaposan mosson kezet szappannal.

Elektromos égő használatakor:

  • biztosítsa a levegő áramlását a helyiségbe;
  • a vezetőképes részeket megbízhatóan szigetelni kell;
  • Ha végzett, kapcsolja ki az eszközt a hálózatról.

A táblák gyártása körülbelül 12 órát kényszerít a mesterre, a technika egyszerű és nem igényel nagy pénzügyi befektetéseket. Rengeteg lehetőség van a késztermékek formájára, valamint azok felületére, mindez csak az előadó képzeletétől függ.

Videó: Vágódeszka Workshop

Ez a faipari kézműves technológiai térképek gyűjteménye a második tanulmányi év hallgatói számára készült, akik további oktatási programokat folytatnak a famegmunkálás területén. A tanulók életkora 12-14 év.

A gyűjteményt oktatási intézmények kiegészítő oktatói, technika, rajz- és grafika szakos tanárai használhatják szakmai tevékenységükben.

Forrás:

Bevezetés.

A technológiai térképek használata az oktatási folyamatban.

A hagyományos pedagógiában a tanári munka elsősorban a tanulók által kínált ismeretek és cselekvési módszerek közlésére összpontosul, kész formában, az asszimiláció reprodukálására; a tanár az egyetlen proaktív személy az oktatási folyamatban. Jelenleg új technológiák és módszerek kerülnek bevezetésre a kiegészítő oktatás gyakorlatába. A legtöbb új technológia a tanulók munkájának javítására irányul az új ismeretek, készségek és képességek elsajátításában. A technológiai térkép tanórai használata is hozzájárul a tanulók információforrásokkal való munkavégzésre, információk feldolgozására, rendszerezésére vonatkozó készségeinek kialakításához. A technológiai térkép használata lehetővé teszi a tanulók számára, hogy tudatosabban közelítsék meg az új anyagok tanulmányozását, felmérjék képességeiket az óra céljainak és célkitűzéseinek eléréséhez, és lehetővé teszi számukra, hogy önértékelést végezzenek tevékenységeikről.

A technológiai térkép az oktatási folyamat egyik formája, amely lehetővé teszi az óra gyümölcsözővé tételét. Az oktatási és technológiai térképek tanórai használata a tanulóközpontú tanulás egyik módszere, amely lehetővé teszi a tanulók tudásának önálló fejlesztésének megszervezését.

Mik azok a folyamatábrák és mire valók?

Ez egy olyan dokumentum, amely tartalmazza az összes szükséges információt, és ennek megfelelően utasításokat azoknak a személyzetnek, akik egy adott technológiai folyamatot vagy egy tárgy karbantartását végzik. Egy jól megtervezett technológiai térképnek szükségszerűen egyértelmű választ kell adnia az alábbi kérdésekre:
- Milyen műveleteket kell elvégezni?
- Milyen sorrendben hajtják végre a technológiai folyamat által biztosított műveleteket?
- Milyen gyakorisággal kell műveleteket végrehajtani (olyan esetekben, amikor a művelet többszöri megismétlése szükséges)?
- Mennyi időt fordítanak egyetlen művelet elvégzésére?
- Mi a végeredmény egy bizonyos művelet elvégzésének?
- Milyen eszközök és anyagok szükségesek a művelet hatékony elvégzéséhez?
Technológiai térképek kidolgozása és megvalósítása ilyen esetekben szükséges:
- az elvégzett műveletek nagyfokú összetettségével;
- ha a tervezett műveletekben vannak ellentmondásos elemek és kétértelműségek;
- szükség esetén a munkaerőköltségek egyértelmű meghatározása a létesítmény minőségi üzemeltetése érdekében.
Azt kell mondanom, hogy leggyakrabban minden egyes objektumhoz technológiai térképet állítanak össze, érthető táblázat formájában. Egy technológiai térkép különböző, ugyanakkor egymással némileg hasonló objektummodelleket vehet figyelembe

Technológiai kártyák- ezek olyan következtetések, amelyek a tanulók szeme láttára születnek a magyarázatkor, és füzetekbe kerülnek táblázatok, kártyák, rajzok és rajzok formájában.

Kompakt, támogató sémák, felkeltve a tanulók élénk érdeklődését, aktív munkára, keresésre ösztönzik őket.

Amikor egy projekten dolgoznak, gyerekek jelentkeznektechnológiai térképek, és ezek a térképek lehetővé teszik, hogy a munka minden szakaszát „polcokra” helyezze

Projekt módszerrel együtttechnológiai térkép, lehetővé teszi a gyerekek kreatív gondolkodását.

Tartalom:

    Bevezetés______________________________________________________________________3

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Sószóró" ____________ 5

    Technológiai térkép a "Gyermekszék" alkatrészek gyártásához _____ 10

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Akasztható polc" _____ 16

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Gyermekpad" ____ 22

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához „Szállítás” _______________ 28

    Technológiai térkép a "Salt shaker 2" alkatrészek gyártásához ___________ 33

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Lásó gyerekeknek" ______36

    Technológiai térkép alkatrészek gyártásához "Needlewoman"_40 emléktárgy

    Technológiai térkép alkatrészek gyártásához "Fali gyertyatartó"_46

    Technológiai térkép az alkatrészek gyártásához "Vágódeszka" ____ 55

Megjelenés dátuma: 13.09.2015

Rövid leírás:

anyag előnézete

Terv – óra összefoglaló

4. lecke „Munkahely és szerszámok kézi famegmunkáláshoz.

A fából készült alkatrészek gyártási sorrendje»

Cél lecke: megismertetni a tanulókkal az asztalos munkapad eszközét, a munkapadon való munkavégzés módszereit, a munkapadon való biztonságos munkavégzés szabályait és a fa megmunkálásához szükséges eszközöket; tájékoztatást ad az asztalos munkaköréről, bemutatja a "gyártási folyamat", "technológiai folyamat" fogalmait, a technológiai műveletek típusait, példákat a technológiai folyamatokra; megtanítani egy egyszerű fadarab elkészítésének technológiai folyamatának megfogalmazását és lejegyzését; fejleszteni a technikai gondolkodást, a munkatevékenység-tervezési készségeket a rendelkezésre álló erőforrások és feltételek figyelembevételével.

Nevelési: megismerkedni a szerszámok berendezésével, asztalos munkapaddal. Ismerje meg a fatermékek gyártásának sorrendjét. Tanulja meg a munkahely megszervezését, tartsa be a biztonságos munkavégzés szabályait.

Fejlesztés: fejleszteni a technikai gondolkodást, a munkatevékenység-tervezési készségeket a rendelkezésre álló erőforrások és feltételek figyelembevételével.

Nevelési: pontosságra, pontosságra nevelni.

ÓRATÍPUS: Összevont óra (Egyesült Királyság)

Mód: mese, beszélgetés, szemléltetőeszközök, eszközök bemutatása, eligazítás a biztonságos munkavégzés szabályairól, gyakorlati munka .

Kialakult univerzális tanulási tevékenységek: személyes, szabályozó, kognitív, kommunikatív.

Alapfogalmak: asztalos munkapad (fedél, első és hátsó bilincsek, furatok (fészkek), ékek, tálca), asztalos, gyártási folyamat, technológiai folyamat, technológiai művelet, technológiai térkép, technológus.

Tervezett tanulási eredmények.

Személyes

eredmények

tantárgy

eredmények

Metasubject

eredmények

Legyen motivált a tanulásra

tantárgyi-gyakorlati foglalkozások iránti érdeklődést.

Ismerkedjen meg a szerszámok berendezésével, egy asztalos munkapaddal. Ismerje meg a fatermékek gyártásának sorrendjét. Megtanulják a munkahely megszervezését, a biztonságos munkavégzés szabályainak betartását.

Kognitív UUD: képes kinyerni a különböző formában (történet, termék, illusztráció stb.) bemutatott információkat; önállóan következtetéseket levonni, információkat feldolgozni, átalakítani.

Szabályozó UUD: tudjon algoritmust tervezni

munkahelyének megszervezésére irányuló intézkedések, a funkcionalitásra és a kényelemre helyezve a hangsúlyt.

Kommunikatív UUD: tudja meghallgatni a tanárt és az osztálytársakat, csatlakozzon az oktatáshoz

együttműködés, kérdésekre válaszolni.

Technológiai térkép az óra módszertani felépítésével 80perc

A színpad célja

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

1. Szervezési szakasz 2 perc.

Diákaktiválás

osztályköszöntő. Az osztály órára való felkészültségének ellenőrzése

A tanár köszöntése, a közelgő órára való felkészültségük ellenőrzése.

Személyes: figyelem mozgósítása, mások tisztelete

Szabályozó: óratervezés

Kognitív: a technológiai óra lebonyolításának és megszervezésének rendje

Kommunikatív: a tanár és a tanulók kölcsönös együttműködése az órán

2. Tudásfrissítés -5 min

Azonosítani a tudás szintjét és az új anyagok befogadására való felkészültség fokát.

A megszerzett ismeretek elemzése:

A grafika típusai

Vonalak rajzolása
- skála

Rajz olvasása

Kognitív nehézséget okozó feladatból való kilépés végrehajtása: hol történik a termék gyártási munkája?

Részt vesznek a párbeszédben, a problémás kérdések megbeszélésében, saját véleményt alkotnak és érvelnek.

A tanulóknak meg kell érteniük, miért és miért kell tanulmányozniuk ezt a témát.

Személyes: képességeik tudatában.

Szabályozó: képes megtervezni a munkáját.

Kognitív: az információkkal való munka, elemzés, összehasonlítás, a legfontosabb kiemelés képessége.

Kommunikatív: együttműködés és kommunikáció tanárok és diákok között.

3. Az óra céljának és célkitűzéseinek meghatározása. A tanulók oktatási tevékenységének motiválása -3 min.

Megteremteni a feltételeket az oktatási tevékenységekbe való beilleszkedés belső igényének megjelenéséhez.

Tájékoztassa a tanulókat a leckéről:

A lecke 2 részből áll

1. téma "Munkahely és szerszámok kézi famegmunkáláshoz." 2. "A fából készült alkatrészek gyártásának sorrendje" című lecke második része.

Minden téma után gyakorlati munka.

Válaszoljon a tanár kérdéseire, és beszélje meg őket. Fogalmazza meg az óra célját, meghatározza a tudás és a tudatlanság határait. Készítsen tervet a lecke céljának eléréséhez, és határozza meg cselekvéseik algoritmusát.

Személyes: a figyelem mozgósítása, az új dolgok megtanulásának vágya

Szabályozó: cél kitűzése, tevékenységtervezés

Kognitív: képesség az információkkal való munkavégzésre, elemzésre, összehasonlításra, a fő kiemelésére

Kommunikatív: proaktív együttműködés az információk keresésében, kiválasztásában és elemzésében.

4. Új ismeretek elsődleges asszimilációja 10 perc.

Elvégzi az első témakör „Munkahely és szerszámok kézi famegmunkáláshoz” új anyagának magyarázatát, segít az információk elemzésében:

Ismerteti az asztalos munkapad berendezését, részletesen kitérve annak minden fő elemére, és a tanulók figyelmét a munkapadon való biztonságos munkavégzés szabályaira irányítva;

Bemutatja az asztalos szerszámokat.

Személyes: képességeik tudatában;

Szabályozó: képes megtervezni a jövőbeli projekt szakaszait.

kognitív: a szükséges információk kinyerésére a hallottakból, az ismeretek strukturálására.

Kommunikatív: párbeszédbe kezdenek, bízva gondolataik kifejezésének teljességében és pontosságában.

5. A megértés kezdeti ellenőrzése 5 perc

Hozzájáruljon az érzelmi hangulathoz és a téma iránti kognitív érdeklődés kialakulásához

Kérdéseket feltenni:

Munkahely fafeldolgozáshoz

A munkapad fő részei

Famegmunkáló szerszám

Biztonsági szabályok a munkapadon végzett munka során

A tanárok kérdésekre válaszolnak, beszélgetéseken vesznek részt, megvédik álláspontjukat, példákat hoznak fel, elemzik a megtekintett előadást.

Személyes:

Szabályozó: elemezze és logikai sorrendet állít fel a kérdésekre adott válaszokban.

Kommunikatív: meghallgatni, hallani és elemezni a beszélgetőpartnerek véleményét

kognitív: a megszerzett ismereteket alkalmazza kreatív projektje témájának kiválasztásakor.

6. Elsődleges rögzítés 15 perc

3. sz. gyakorlati munka. Asztalos munkahely szervezése.

Az oktatási anyag konszolidálásához a tanulókat felkérjük a 3. feladat 1. és 2. bekezdésének kitöltésére a munkafüzetből.

Elrendezi a tanulókat a munkahelyükön, minden tanuló magasságához igazítja a munkapadot, kiosztja a fadarabokat.

Kijavítja a hibákat a munkadarabok rögzítésekor. Figyelemmel kíséri a TB szabályok betartását.

A diákok csinálják:

A 3. feladat 1. és 2. pontja a munkafüzetből;

Tanulmányozzák az asztalos munkapad berendezését, elemeinek rendeltetését;

Rögzítse a munkadarabokat az első és a hátsó szorítódobozban.

Személyes: tanulási lehetőségeik ismerete;

kognitív:

7. Új ismeretek elsődleges asszimilációja 10 perc

Szervezze meg az új információk értelmes észlelését.

Magyarázatot folytat a második téma "A fából készült alkatrészek gyártási sorrendje" új anyagáról.

Először is azt az információt hozza, hogy a gépek, bútorok, háztartási cikkek és egyéb termékek előállítása összetett és hosszadalmas folyamat, amely magában foglalja a tervezést, kivitelezést, technológiai előkészítést és gyártást.

Bármilyen termék elkészítése előtt meg kell tervezni és meg kell gyártani.

Tervezés a termék egészének kialakítása, és Építkezés- Termék készítése rajzokban. A tervezés és kivitelezés eredményeként kapott dokumentáció egyetlen nevet visel - projekt.

Aztán jön a színpad előzetes tervezés, ahol a tervező vázlatokat készít a termék összes fő részéről, kiválasztja közülük a legjobbakat és méretarányos rajzokat rajzol.

Ezt követően fejlődnek műszaki projekt Termékek. Ez gyakran egy bizonyos léptékű vagy életnagyságú modell elkészítését jelenti. A Breadboarding lehetővé teszi a hibák azonosítását a rajzokban, tisztázza a termék arányait és színét. Ebben a szakaszban kiszámítják a terméket alkotó alkatrészek költségét és a teljes termék költségét. Szükség esetén módosítják az elkészült dizájnt, és finomítva fejlesztenek munkarajzok Termékek.

A színpadon technológiai előkészítés meghatározzák a termék előállításához szükséges műveletek sorrendjét, technológiai térképeket (technológiai folyamatokat) készítenek.

A termék létrehozásának utolsó szakasza a gyártás prototípus, amelyet valós körülmények között tesztelnek a tervezési hibák azonosítására. Ezt követően módosítják a műszaki dokumentációt, és ennek megfelelően állítják elő a szükséges számú terméket.

Általában különböző szakemberekből álló kreatív csapatok vesznek részt a gépek, bútorok, különféle eszközök létrehozásában: tervezőmérnökök, tervezőművészek (tervezők), technológusok, közgazdászok, különféle szakterületek dolgozói.

Ismerkedjen meg a fogalmakkal:

A gyártási folyamat az anyagok késztermékké alakítása szerszámok segítségével;

Technológiai folyamat - a gyártási folyamat egy olyan része, amely egy sor műveletsort tartalmaz a munkadarab feldolgozására a termék külön alkatrészének előállítására vagy a termék alkatrészekből történő összeállítására;

Technológiai működés - a technológiai folyamat egy munkahelyen végrehajtott része.

Szerelje szét a tankönyv 18. ábráján látható példával (általános nézet 182. oldal). A műhelyekben technológiai térképek alapján dolgoznak a tanulók - egy alkatrész gyártási folyamata leegyszerűsített formában látható. Az összeállításukhoz célszerű számítógépet használni.

Vegyen részt a beszélgetésben; következtetéseket fogalmazzon meg, jegyzeteket készítsen a munkafüzetbe.

Elemezze a 18. ábra példáját. határozza meg az eszközt minden művelethez.

Személyes:

Szabályozó: a még elsajátítandó dolgok ellenőrzése, javítása, kiválasztása és tudatosítása, az oktatási anyagok minőségének és asszimilációs szintjének tudatosítása;

kognitív:

Kommunikatív: tudja meghallgatni a tanárt és az osztálytársakat, nevelési együttműködésre, kérdésekre válaszokat megfogalmazni.

8. Elsődleges rögzítés 20 perc

Az óra témájával kapcsolatos ismeretek értelmes és asszimilációja, megszilárdítása

Gyakorlati munka 4. sz. Fa alkatrészek gyártási folyamatának kidolgozása.

Javasolja, hogy önállóan írják le a munkafüzetbe a tanár által javasolt alkatrész gyártásának technológiai folyamatának szakaszait. Ehhez a tanárnak előre el kell készítenie az alkatrészek szükséges számú rajzát. Az alkatrészek kiválasztását az kell meghatározni, hogy technológiai térképük (technológiai folyamat) legfeljebb 5-6 pozíciót (műveletet) tartalmazzon. Nem szükséges feldolgozási vázlatokat rajzolni. A hallgató munkafolyamatot is kidolgozhat kreatív projektje egy részének elkészítéséhez, ha a projekttéma kiválasztása már meghatározott.

A tanulók teljesítik a feladatot:

Tekintsünk egy alkatrész rajzát vagy vázlatát;

A gyártási sorrendet rögzíti a munkafüzetben

Azonosítja az alkatrész elkészítéséhez szükséges eszközöket, és beírja a nevet a munkafüzetbe.

Személyes: tanulási lehetőségeik ismerete;

Szabályozás: tervezzen meg egy cselekvési algoritmust a munkahelye megszervezéséhez.

kognitív: az ismeretek strukturálásának képessége, a kérdések megválaszolásának leghatékonyabb módjainak megválasztása, a technológiai terminológiát is tartalmazó válaszok tudatos és hozzáértő felépítésének, az információk átalakításának képessége.

Kommunikatív: az oktatási interakció megszervezése egymással, és általában a csapatban, kérdésekre válaszoljon.

9. Az asszimiláció ellenőrzése, az elkövetett hibák megbeszélése és javítása 6 perc

Azonosítsa a tipikus hibákat és az ismeretek és készségek lehetséges hiányosságait azok kiküszöbölésével, javításával és javításával

Elemezi a tanulók tanórai munkáját, tanácsot ad a beszélgetés során felmerülő kérdésekben, tanácsot ad, segít.

Megtanítja a tevékenységek ellenőrzésének és önértékelésének módszereit.

Fejleszti a tanulók önálló hibakeresési és -javítási képességét, a siker mértékének meghatározását.

A tanár következtetéseket fogalmaz meg, összefoglalja a közös és egyéni tevékenységeket, megjelöli a leckét

A lecke ezen témájának elsajátításának osztályozása során vegye figyelembe a 3. feladat 1. és 2. bekezdésének végrehajtásának helyességét a munkafüzetből

Helyes válaszok a "Teszteld magad" feladatra a "Munkahely és szerszámok kézi famegmunkáláshoz" témában

Nyilatkozat

A "Fából készült alkatrészek gyártási sorrendje" című lecke második témájának tanulmányozását a technológiai térkép kidolgozásának eredményei alapján hajtják végre a kritériumok szerint:

    az alkatrész anyagának helyes megválasztása;

    a munkadarab méreteinek kiválasztása a ráhagyások figyelembevételével;

    a műveletek tartalmának bemutatásának pontossága;

    az eszközök listájának teljessége;

    az eszközök listájának teljessége;

    a megfogalmazott szöveg műveltsége;

    a műveletek sorrendjének helyes bemutatása;

    minden szükséges műveletet jeleznek a technológiai folyamatban;

    a technológiai kártya kitöltésének pontossága;

10) idő a feladat elvégzésére.

Bemutatják az órai és egyéni tananyag elsajátításának eredményeit, gyakorolják az ellenőrzést (tanári közreműködéssel az önkontroll és a kölcsönös kontroll formáit alkalmazzák), megfogalmazzák a nehézségeket, kijavítják az esetleges hibákat.

Következtetések megfogalmazása a tanult anyagból.

Személyes: a tantárgy oktatásának fontosságának tudatosítása;

Szabályozó: a még elsajátítandó dolgok ellenőrzése, javítása, kiválasztása és tudatosítása, az oktatási anyagok minőségének és asszimilációs szintjének tudatosítása;

kognitív: az ismeretek strukturálásának képessége, a kérdések megválaszolásának leghatékonyabb módjainak megválasztása;

Kommunikatív: partner viselkedésének kezelése - a partner cselekvéseinek ellenőrzése, korrekciója, értékelése, képes legyen meghallgatni a tanárt és az osztálytársakat

10. Tájékoztatás a házi feladatról, tájékoztató a végrehajtásáról 2 perc

Házi feladat információ

A tanár tanácsolja.

A házi feladat három szintje:

Normál minimum

(reproduktív szint)

Konstruktív

- Kreatív

1. Válaszoljon a tankönyv 5. és 6. §-ának végén feltett kérdésekre!

2. Fejts meg egy keresztrejtvényt munkafüzetből!

3. Keressen információt az interneten és más forrásokban arról, hogy a tankönyvben tárgyaltakon kívül milyen egyéb eszközök léteznek az asztalos munkához.

4. Ha a tanuló olyan alkatrészt szeretne készíteni, amelynek képe nem szerepel a tankönyvben, akkor az interneten kell keresgélni, és le kell írni a technológiai műveletek sorrendjét a kiválasztott részhez.

Válaszok a keresztrejtvényre. Vízszintesen: 1 - asztalos, 5 - tervező. Függőlegesen: 2 - technológus, 3 - rajz, 4 - munkapad.

Tisztában vannak a házi feladat változatosságával, kiválasztanak egy megvalósítható lehetőséget a megvalósítására, és dolgoznak rajta.

Személyes: a tantárgy oktatásának fontosságának tudatosítása;

11. Reflexió (az óra összefoglalása) 2 perc

Minőségi értékelést adni az osztály és az egyes tanulók munkájáról.

Indítsa el a tanulókban, hogy az utolsó órán pszicho-érzelmi állapotukra, tevékenységük motivációjára, valamint a tanárral és az osztálytársakkal való interakcióra gondoljanak.

A tanár megszervezi az oktatási tevékenységek tükrözését az órán.

Milyen újdonságokat tanultál a leckében?

Milyen új fogalmakat tanultál ma?

Hol tudod a gyakorlatban alkalmazni a megszerzett tudást?

Miért kell ismerned ezt az anyagot?

Milyen nehézségei voltak?

Adjon elemzést a leckében végzett tevékenységeiről.

Felkéri a tanulókat, hogy válaszukat távirat, SMS, teljes mondat formájában fogalmazzák meg.

A tanulókat megkérhetik válaszuk indokolására.

1. Az óra alatt aktívan/passzívan dolgoztam

2. Elégedett vagyok / nem vagyok elégedett az órán végzett munkámmal

3. A lecke rövidnek/hosszúnak tűnt számomra

4. Az órán nem voltam fáradt / fáradt

5. A hangulatom javult/romlott

6. Az óra anyaga világos / nem volt világos számomra

hasznos / haszontalan

érdekes / unalmas

7. A házi feladat könnyűnek/neheznek tűnik számomra

érdekel/nem érdekel

Válaszolnak a pedagógus kérdéseire, elemzik az órán végzett munkát, önértékelést végeznek, megbeszélik, következtetéseket vonnak le.

Személyes: a tárgy tanulmányozása érdeklődésének és fontosságának tudatosítása;

Szabályozó: az órán végzett tevékenységek önértékelése;

kognitív: a tárgy iránti kognitív érdeklődés fejlesztése;

Kommunikatív: képesség meghallgatni és párbeszédet folytatni;

Ha az anyag nem felel meg Önnek, használja a keresést

mob_info