Računalni programi za osnovnu školu. Programi igara za djecu usmjereni su na oslobađanje kreativnih potencijala.Program igara sastoji se od tri bloka

Program igre bit će zanimljiv svima koji se bave organizacijom slobodnih aktivnosti za djecu. Djeluje dobro iu zatvorenom prostoru iu velikim područjima parka. Može se koristiti u ljetnim kampovima i rođendanskim zabavama. Za pripremu je potrebno jako malo vremena. Glazba se može koristiti kako želite. Program ne bi trebao biti preopterećen dodatnim zadacima, dizajniran je od 30 minuta do 1 sata 20. (ovisno o mjestu). Sretno u vašoj plemenitoj stvari!

Preuzimanje datoteka:


Pregled:

općinska autonomna ustanova dodatnog obrazovanja

centar za estetski odgoj djece "Kazalište mladih"

Scenarij

program igre za ljetni kamp

"U potrazi za avanturama"

Stanica Tbilisskaya, 2016

Sažetak programa

Tijekom ljetnih praznika posebno je izražen problem slobodnog vremena djece i adolescenata. Ljetni kamp je mjesto gdje se djeca mogu ne samo opustiti, već i korisno provesti svoje vrijeme. Živopisni dojmovi, nova poznanstva, promjena okruženja - to je ono na što je usmjeren ovaj program igre. Može se provoditi i na otvorenom i u zatvorenom prostoru. Zanimljiviji program dobiva se korištenjem rutnih listova (ili karte) u obliku igre postaja.

Cilj:

cjelovit razvoj djeteta kroz aktivnosti igre.

zadaci programa igre:

Formiranje interesa djece za učenje o svijetu oko sebe;

Razvoj pažnje i pamćenja kod djece;

Razvoj kreativnih sposobnosti kod djece.

Ujedinjavanje dječjeg tima, razvijanje sposobnosti za rad u timu.

Dob sudionika igre:učenici od 1-4 razreda

Mjesto: prostor škole, (u slučaju kiše - u bilo kojoj prostoriji).

Ukras: postaje su uređene u stilu „Gusara ili

nenaseljeni otok"

Glazbeni aranžman:

Glazba iz filma "Pirati s Kariba";

Tajanstvena glazba iz filma “Djeca kapetana Granta”;

Brza glazba za pokretna natjecanja;

Pozadinska glazba pljuska vode, mora.

Rekviziti: duboke posude s vodom, šibice ili štapići, 2 čaše, 2 žlice, jabuka, grimizni cvijet, pite, lonac, termometar, strijela, sjajna cipela, čizma, 2 užeta za rublje ili debele niti (konac) 10 m , 4 olovke ili štapića 15-20 cm, 4 močvarne humke izrezane od kartona, slova na listovima za izradu riječi, žetoni.

Napredak programa

(Zvuci muzika iz filma "Pirati s Kariba")

Ved: Pozdrav momci! Volite li avanturu? Što je avantura? Je li grmljavinska oluja usred vedrog neba avantura? Što je s odlaskom na godišnji odmor u posjet baki, ili čitanjem zanimljive knjige, ili potragom za izgubljenim blagom? Predlažem da svi sada krenete u potragu za avanturom, a za to sada moramo stvoriti 2 tima i pokrenuti naše terensko vozilo.

Igra "Vočenje terenskog vozila"

(kretnjama i zvukovima pod komandom voditelja imitiramo lansiranje Vezdeleta)

Svi su zajedno stavili kacige.

Postavili smo antene.

Svi su vezali svoje pojaseve

(Djeca izgovaraju: „Šak, ćak” i spajaju prste na trbuhu)

i nasmiješili se jedno drugome.

Vrijeme je da svi upale uređaje

(Djeca prstima pokazuju na zamišljene gumbe i govore: „Čik, čik”)

Moramo pokrenuti motore

(Djeca lupaju nogama i zuje)

Poletimo, počnimo odbrojavanje!

(Svi broje jednoglasno obrnutim redoslijedom: 5. 4,3.2,1, Start!)

Lako nam je stići posvuda na čarobnom Uvedeletu.

Čvrsto zatvori oči, letimo visoko!

Slijetanje će biti mekano

Sada je naš otok vidljiv.

Završit će na otoku iz bajke

Lijepo ljubazno osoblje.

Ved: Slijećemo na pusti otok. Moramo istražiti obalu, a za to moramo hitno sagraditi brod

(Ekipe od sebe prave čamac ili brod. Ocjenjuje se originalniji. Na čelu mora biti kapetan. Voditelj nagrađuje ovaj tim žetonima)..

Ved: Sada su timovi okupljeni, svi su spremni. Ali kako možete išta raditi na prazan želudac?

Natjecanje "Ulovi ribu"

(brza glazba dok traje natjecanje)

(U 2 zdjelice ulije se voda u kojoj plivaju ribice u obliku šibica. Djeca su podijeljena u 2 tima. Svaki tim ima čašu i žlicu. Zadatak djece je u određenom vremenu uhvatiti više riba žlicom i staviti ulovljena riba u čašu)

Vodeći: Bravo, dobri ste ribiči. Izbrojimo koliko je riba svaki tim ulovio.(djeca određuju pobjednika ovog natjecanja. Voditelj nagrađuje ovu ekipu žetonima.)

(morska glazba u pozadini)

Vodeći: Gledajte ljudi, našao sam nekakvu kutiju na obali mora, da vidimo što je u njoj.

Natjecanje "Čije su ovo stvari?"

(voditelj vadi predmete iz kutije i traži od djece da pogode kojem liku iz bajke pripadaju. Ekipe odgovaraju redom. Za svaki točan odgovor osoba koja odgovori dobiva žeton)

  • Jabuka (mrtva princeza)
  • Noša (Winnie the Pooh)
  • Cvijet (Grimizni cvijet)
  • Orasi (vjeverica iz bajke o caru Saltanu)
  • ABC (Pinokio)
  • Termometar (Doktor Aibolit)
  • Pite (Crvenkapica. Mašenka)
  • Strijela (Ivan Tsarevich. Knez Guidon)
  • Cipela (Pepeljuga)
  • Čizma (čizme za hodanje od brašna)
  • Pero (labudove guske)

Ved: Ove nam stvari mogu pomoći na putu. A ispred je močvara, ali ima humova preko kojih se može prijeći.

Natjecanje: "Močvara"

(brza glazba)

(Daju se 2 kvrgava lista i djeca prenose štafetu do zamišljene obale, pomičući lišće na svakom koraku. Dođu do cilja i trče natrag s kvrgama, prenose ih sljedećima. I tako dok cijeli tim je prošao. Pobjednički tim dobiva žetone).

Ved: Vjeruješ li u čuda? Koliko vas je ikada vidjelo čudo?

Ako netko od vas nikada nije vidio čudo, nemojte se obeshrabriti. Sad ću ti ga dati

Pokazat ću ti. Uostalom, glavno je da je u blizini, a ponekad i prolazimo

Čak ga i ne primjećujemo. Pažnja! Sad ćeš vidjeti čudo!

(Voditelj iz džepa vadi 2 užeta za rublje (3-5 m).

Pa kako? Znate li što je ovo? Na prvi pogled ovo je obično uže. Zapravo, ovo je čudo, ovo je najveće otkriće čovječanstva, grandiozni izum. Ali zašto čovjeku treba konop, pogotovo vama, na otoku ili na brodu? Pozivam svaki tim da osmisli i pokaže skeč o tome kako korisno koristiti uže i razgovara o tome.

Natjecanje: "Uže"

Ved: Dobro napravljeno. Zahvaljujući ovom izumu na svijet su se pojavili sajle i užad za mornare, špaga za prodavače, uže za padobrane za padobrance, pojas za vezivanje, remen za odjeću i oružje, ljestve od užeta, uzde za...

(Moguće je da dečki nastave: “Konji.”)

Traka za... kosu, kravata za... muškarce, čipka za... cipelu,

konci za... vezenje, šivanje, pletenje; omča za... odjeću.

Natjecanje kapetana.

Ved: Puno ovisi o kapetanu. Sljedeće natjecanje je za kapetane. A ekipa je bolesna.

(brza glazba)

(za uže se na oba kraja veže olovka ili štap. Tko prvi namota cijelo uže na olovku, donosi žeton svojoj ekipi).

Ved: Plovili smo na brodu. Ali možete pokušati letjeti avionom.

Natjecanje "Avioni"

(Svaka ekipa dobije 4 lista A-4 papira i od toga se napravi avion. Natječu se čiji će avion dalje odletjeti).

Ved: Toliko toga smo već prošli zajedno, samo malo je ostalo. Morate saznati koje ste blago pronašli. Trebate sastaviti riječ od slova

Natjecanje: “Blago”

(morska glazbena podloga)

Ved: Cijeli tim treba sastaviti riječ od papirića sa slovima.(Na primjer, PRIJATELJSTVO, SREĆA, BOMBONI, KOLAČIĆI)

Vodeći: Sada je vrijeme da idemo kući, ali prvo prebrojimo tko je koliko žetona skupio tijekom našeg putovanja.

(djeca broje žetone, određuje se pobjednik igre. Dodjela se održava uz glazbu iz filma “Djeca kapetana Granta”).

Ved: Naše je fantastično putovanje završilo. Vidimo se opet prijatelji!

REFERENCA

o provođenju programa igre za ljetni kamp.

Predmet : "U potrazi za avanturama"

Cilj: Sveobuhvatni razvoj djeteta kroz aktivnosti igre

Zaključci (što je uspjelo/nije uspjelo): Utakmica je protekla na visokoj emotivnoj razini. Dodijeljeni zadaci su izvršeni. Zbog loših prirodnih uvjeta program igre održan je u zatvorenom prostoru.

Ime organizatora

Dremova N.G.

Potpis


Igra - putovanje planetom djetinjstva za osnovnoškolski uzrast

Program igre s elementima sportske štafete.

Scenarij igre "Putovanje na planet djetinjstva" za osnovnoškolsku dob.

Autor: Merinova Irina Vitalievna, učiteljica dodatnog obrazovanja, MBOU DOD DTDiM, Topki.
Opis materijala: Skripta programa igre. Može se izvoditi pred nepoznatom publikom. Razvoj može biti koristan za učitelje osnovnih škola, nastavnike organizatore i roditelje.
Cilj: Izgradnja tima.
Zadaci:
- uključivanje djece u aktivnosti igre;
- organizacija slobodnih aktivnosti;
- stvaranje uvjeta za samopotvrđivanje.
Oprema: baloni, sportska oprema, magnetofon.
Tijek događaja:
Glazba “kuda ide djetinjstvo”
Vodeći. Dragi dečki, danas pozivamo sve na putovanje “Planetom djetinjstva”. Na ovoj planeti morate moći maštati, smijati se i ne uzrujavati se, igrati se i zabavljati i općenito dobro provoditi.
Prvo se morate upoznati
Igra za upoznavanje "Reci ime"Čije ime sada imenujem taj će izvršiti zadatak.
Tanya je podigla ruke.
Olya i Vicky su vrištale.
Nastya, Sveta je mahnula,
Natasha je pljesnula rukama,
Miša, Saša i Serjoža su zviždali,
I Marine su sve sjele,
Ksyusha i Dasha mijaukale su uglas,
I Maksimi su malo zagunđali.
Nikita, Danil i Anton - viču "Oh"
Lena, Yulia i Andryusha - viču "Ay"
O kome ti nisam pričao?
I danas sam šutio,
Kao jedna obitelj
Uzviknimo "ja" zajedno!

NATJECANJE “LOPTA U KRUG”
(stanu u krug, dodaju loptu i žele jedni drugima sretan put)
Vodeći. Sada ćemo uz ove riječi dodavati loptu u krug
Ti, leti, balon,
Brzo, brzo daj ruku,
Kome je ostala lopta?
Svima želi sretan put.
Vodeći. Sada te želim bolje upoznati.
Igra "Tko voli pjevati i igrati"(djeca odgovaraju na pitanja)
Tko voli pjevati i svirati?
Tko bi trebao preskočiti nastavu?
Tko živi po rasporedu?
Radimo li vježbe ujutro?
Tko se brine za odjeću?
Stavlja li ga pod krevet?
Tko od vas ne voli dosadu?
Tko je ovdje majstor za sve?
Tko održava stvari u redu?
Kida i knjige i bilježnice?
Tko pomaže mami u kući?
A tko ganja onoga koji odustaje?
Tko ne vrijeđa prijatelje?
Loviti mačke o repove?

Tko voli žele?
Tko je vrtuljak?
Tko voli plivati?
U kupaonici?
U moru?
Pod tušem?
U lokvi?
Tko bi želio postati pilot?
Letjeti avionom?
Postati dobar vozač?
Letjeti s kreveta na pod?
Koji od vas, reci naglas,
Loviti muhe u nastavi?
Tko je od vas tako dobar?
Jeste li nosili galoše za sunčanje?
Tko voli kolače i slatkiše?
Tko su vrući kotleti?
Tko voli jabuke i kruške?
Tko od vas ne pere uši?
Vodeći. Sada kada smo se upoznali i naučili puno zanimljivih stvari jedni o drugima, možemo krenuti na izlet, ali ćemo prije toga pripremiti balone na kojima ćemo letjeti. Dijelimo se u dvije ekipe i objavljujemo natječaj.
NATJECANJE “SMEŠNI PRIJATELJI”Štafetna utrka 5 osoba
Za određeno vrijeme trebate nacrtati smiješno lice na balonu. (1- oko, 2- nos, 3- usta, 4- obrve, 5 ušiju.)

(Glazba svira) Tijekom leta izvodit ćemo pokrete



I svi glasno pjevušimo "Oooh"
U zraku se osjeća državni udar
Let se zaustavlja.

Zaustavljanje na otoku “Najsnalažljivijih”.

NATJECANJE “LOPTA NA NOSU”
Na znak, sudionici bacaju loptu uvis i pokušavaju je zadržati, jureći samo nosom. Pobjednik je onaj koji najduže zadrži loptu u zraku.

NATJEČAJ "NAJ, NAJ"
-Na znak trebate baciti balon što je više moguće.
-A sada, na moj znak, trebate baciti loptu naprijed. Čija će lopta odletjeti najdalje?

NATJECANJE “BORBA LOPTE” izabrati najjači
Pozivaju se 2 sudionika i 2 sekunde - oni će brojati udarce zadane protivniku. Sudionici ne smiju napuštati granice ringa.
NATJECANJE “TRČITE BALONIMA” izabrati najbrži tim.
Držite lopticu na reketu, otrčite do igle i vratite se natrag.
Sažimajući.
(Zvuci glazba)
Jedan, dva - letjeli su, (ruke u stranu)
3.4 svi su čučnuli (čučnuli)
5 ponovno polijećemo (ustati, ruke u stranu)
Dobivanje visine (stati na prste, podići ruke.)
I svi glasno pjevušimo "Oooh"
U zraku se osjeća državni udar
Let se zaustavlja.

Zaustavite se na Otoku neobičnih životinja. Na ovom otoku ima mnogo čudnih i neobičnih životinja, predlažem da ovdje naselite nove stanovnike.
NATJECANJE "TKO JE OVO?"
S obzirom na dugačke balone, morate od balona napraviti figuru životinje ili ptice i smisliti joj zanimljiv naziv.
(Zvuci glazba)
Jedan, dva - letjeli su, (ruke u stranu)
3.4 svi su čučnuli (čučnuli)
5 ponovno polijećemo (ustati, ruke u stranu)
Dobivanje visine (stati na prste, podići ruke.)
I svi glasno pjevušimo "Oooh"
U zraku se osjeća državni udar
Let se zaustavlja.

Zaustavite se na otoku "Topotushkino". Na ovom otoku žive djeca koja najglasnije tapkaju. Želite li se natjecati s njima? Dečki gaze, cure gaze, a sad to rade svi zajedno. Dobro napravljeno!
NATJECANJE “Otok TOPOTUŠKINO”
Dva sudionika iz svake ekipe dobivaju loptu, potrebno je staviti loptu na pod i gaziti po njoj da vidite tko će brže raspucati loptu.
(Zvuci glazba)
Jedan, dva - letjeli su, (ruke u stranu)
3.4 svi su čučnuli (čučnuli)
5 ponovno polijećemo (ustati, ruke u stranu)
Dobivanje visine (stati na prste, podići ruke.)
I svi glasno pjevušimo "Oooh"
U zraku se osjeća državni udar
Let se zaustavlja.

Zaustavite se na afričkom otoku. Na ovom otoku živi mnogo divljih malih majmuna. Pozdravi ih.
NATJECANJE "MAJMUNI".
Štafeta između timova, držite loptu između nogu i skočite na čun, trčite natrag i dodajte loptu sljedećem.
(Zvuci glazba)
Jedan, dva - letjeli su, (ruke u stranu)
3.4 svi su čučnuli (čučnuli)
5 ponovno polijećemo (ustati, ruke u stranu)
Dobivanje visine (stati na prste, podići ruke.)
I svi glasno pjevušimo "Oooh"
U zraku se osjeća državni udar
Let se zaustavlja.

Zaustavite se na otoku bajki. Ljudi, pogodite tko živi na ovom otoku? Tako je, junaci bajki, a koje ćemo sada saznati.
1. Koji je od junaka ruske narodne priče bio pekarski proizvod? (kolobok)
2. Tko je od svojih bajkovitih junaka volio izreku "Jedna glava je dobra, ali tri su bolje." (Zmaj)
3. Imenuj junakinju francuske bajke koja je nadimak dobila zahvaljujući ukrasu za glavu. (Crvenkapica)
4. Koji je junak jako volio cipele i koji mu je nadimak po njima? (Mačak u čizmama)
(Zvuci glazba)
Jedan, dva - letjeli su, (ruke u stranu)
3.4 svi su čučnuli (čučnuli)
5 ponovno polijećemo (ustati, ruke u stranu)
Dobivanje visine (stati na prste, podići ruke.)
I svi glasno pjevušimo "Oooh"
U zraku se osjeća državni udar
Let se zaustavlja.

Zaustavite se na otoku plesa
Najavljuje se plesni maraton između timova kako bi se vidjelo tko koga može nadigrati.
Rezimirajući program igre.
Vodeći. Zabavite se, nemojte biti tužni i odvojite vrijeme od planete djetinjstva. Uostalom, djetinjstvo vam se nikada neće vratiti. Ostanite djeca što je duže moguće.

Djecu se poziva da razotkrivaju riječi i predmete pogađane na različite načine.

Vodeći. Pozivam vas da igrate zagonetke sa mnom. Ja ću pogađati riječi na različite načine, a ti ćeš ih pogađati. Slažeš li se? Početi!

Prva zagonetka!

Pred vama je ploča koja će vam pomoći da pogodite riječ koju imam na umu. Brojevi označavaju redoslijed otvaranja slova. Ispod svakog kružića skriveno je slovo iz riječi pogađanja.

Dakle, počnimo s brojem 1. Koje se slovo krije iza njega? Riješimo zagonetku i saznajmo odgovor:

1. Ser, a ne vuk,

Dugouhi, a ne zec,

S kopitima, ali ne konj. (Magarac)

Odgovor počinje slovom O. Provjerimo krije li se slovo na ploči pod brojem 1. (Otvara se slovo O.)

Nastavljamo rješavati zagonetke.

2. Ovo je naš stari prijatelj,

Živi na krovu kuće -

Dugonogi, dugonosi,

Leti u lov

Za žabe u močvaru. (Roda)

3. Dječje životinje su one

Nosite u torbi na trbuhu. (Klokan)

4. Mislio sam da je mačka. Povikao je: "Bježite!"

Ispostavilo se da je... (ris).

5. Kao kraljevska kruna,

On nosi svoje rogove.

Hrani se lišajevima, zelenom mahovinom,

Voli snježne livade. (Jelen)

6. Živi u vrućim zemljama,

I u onim hladnijim - u zoološkim vrtovima,

A on je ohol i hvalisav,

Jer rep je lijep

I sam im se divi

I pokazuje nam. (Paun)

7. Konj je nacrtan,

To je kao školska bilježnica. (Zebra)

Dakle, otkrili smo riječ zoološki vrt. Upravo tamo možete vidjeti sve navedene životinje.

Zagonetka druga!

Sjetim se riječi i počnem nagovještavati. Imate tri pokušaja, od kojih svaki čini sliku jasnijom i jasnijom. Ako vam to uspije iz prvog pokušaja, onda ste pravo čudo! Ako iz drugog - bravo momci! Pa ako je i treći dobar! Početi.

a) IT je u gotovo svakom stanu. ON može imati drugačiji glas - ugodan, melodičan ili grub, odvratan, b) Naravno, ON je neophodan, ali ponekad pomisliš: bolje bi bilo da ON ne postoji. Međutim, možete ga isključiti, ali tada vam nitko neće doći.

c) ON glasom upozorava na dolazak gostiju, a mi idemo otvoriti vrata. (Poziv)

a) IT može, ali i ne mora postojati. TO može biti dobro ili loše.

b) Kad je TO dobro, sve okolo je dobro. Ako je TO loše, sve okolo je loše. A ako je IT tvojih roditelja loš, onda im je bolje ne prilaziti!

c) IT se može podići ili spustiti. Neki ljudi su dobri u tome. Ako ja npr. dobijem peticu ili mi daju poklon, TO se odmah digne samo od sebe. Ali ako dobijem dva ili budem kažnjen, odmah će pasti. (Raspoloženje)

a) TO se jede, ali ne uvijek. Za NJEGA kažu: ni riba ni živina.

b) IMA mnogo imena. Traže ga. Može se pržiti, kuhati, soliti i sušiti.

c) IMA šešir i nogu. Dobro raste nakon kiše. Može biti jestiv i nejestiv. Ponekad MI može uzrokovati trovanje, pa čak i smrt. (Gljiva)

a) Na poslu se ONA cijelo vrijeme vozi po cestama i komunicira s ljudima.

b) ONA pazi da u kabini nema “zečeva”.

c) Ako ste tek ušli, ONA će vam prodati kartu ili tražiti da pokažete svoju osobnu iskaznicu. (Dirigent)

a) ON živi u stanu. ON ima svoj kutak. ON se čuva i ne smije van.

b) Mačka često gleda u NJEGA. ON živi jako dugo, duže od osobe. Postoji čak i crtić o NJEMU.

c) ON voli oponašati ljude ponavljajući njihove riječi. ON se često naziva Kesha. (Papiga)

a) Ima ih mnogo. ONI su namijenjeni da se igraju. Igraju ih djeca i odrasli.

b) Neke majke i očevi zabranjuju svojoj djeci da se igraju NJIH. A odrasli dečki često igraju NJIH za novac.

c) Možete glumiti "budalu" u NJIMA. I također na

ONI mogu proricati sudbinu i pokazivati ​​trikove.

ONI su u špilu. (Kartice)

Vodeći. Zagonetka tri!

Igrajmo se. Izabrat ćemo vozača kojeg ćemo zamoliti da napusti prostoriju na nekoliko sekundi. Zaželjet ću želju za jednog od vas i objaviti je svima. Vozač će ući i postaviti najviše 5 pitanja o izgledu osobe koju sam odabrao. Na primjer, o tome koje mu je boje kosa, oči, kakva mu je frizura, što nosi. Odgovorit ćete na ova pitanja. Ako je igrač kojeg imam na umu riješen nakon pet pitanja, on postaje vozač. Ako se ne riješi, onda biramo drugog vozača i valjda sljedećeg igrača. (Igra se ponavlja nekoliko puta.)

Vodeći. Pažnja, zagonetka četiri!

Sada će junaci bajki govoriti o sebi u svojim pismima. A vi pokušavate imenovati njihova imena.

♦ “Zdravo, dječaci i djevojčice, moji mladi prijatelji. Siguran sam da se poznajemo. Moje avanture su počele kada je lukavi čarobnjak iz svojih čarobnih knjiga saznao da ja, vaš ponizni sluga, mogu otvoriti veliko blago. Zli čarobnjak želio se domoći nebrojenih blaga. Došao je u našu kuću, predstavio se kao moj ujak i nagovorio moju majku da me pusti s njim, obećavši da će se pobrinuti za moju budućnost.

Čarobnjak mi je dao prsten (kasnije sam saznao da je magičan i da uz njegovu pomoć možete prizvati duha) i natjerao me da siđem u tamnicu i donesem svjetiljku odatle, jer onaj tko je posjedovao ovu svjetiljku postao je moćan čarobnjak.

Glavno je da sam dobio slugu - duha koji je živio u svjetiljci. Pomogao mi je da postanem najbogatiji čovjek na svijetu i oženim prelijepu sultanovu kćer u koju sam se zaljubio na prvi pogled.

Čuvši za moju sreću, podmukli čarobnjak se na prevaru domogao čarobne svjetiljke, ali mi smo pronašli način da ga nadmudrimo. Reci moje ime! (Aladin)

♦ “Zdravo, dečki. Vjerojatno ste čuli za mene, jer ja sam junak jedne od bajki Aleksandra Sergejeviča Puškina. Ova bajka nastala je na temelju ruske narodne bajke, koju je Puškinu ispričala njegova voljena dadilja Arina Rodionovna.

Nikada se nisam bojao posla, zato sam se angažirao da služim svećenika koji je trebao radnika - ujedno kuhara, konjušara i stolara. Svećenik je bio toliko pohlepan da mi nije htio platiti novac i obradovao se kad sam pristao raditi za tri "klika" na njegovu čelu godišnje. Kad se godina moje službe bližila kraju, svećenik se zabrinuo: nije htio primati “klikove”. I odlučio mi je dati zadatak da se ne mogu nositi s njim. A da se nisam nosio s poslom, onda me ne bi morali platiti. Rekao mi je da za njega skupim stanarinu od đavola. Ali svećenik se uzalud nadao: brzo sam se obračunao s vragovima. Vlasniku sam donio novac, a on mi je morao platiti po dogovoru. Bilo mi je žao jadnog svećenika, ali trebao je biti kažnjen zbog svoje pohlepe. Udario sam ga po čelu i rekao: “Nemoj juriti za jeftinoćom, pope.” Sada je ovaj izraz postao poslovica. Iako je moje ime uvredljivo, a i sama djelujem kao prostak, nakon čitanja bajke shvatit ćete da sam vrlo vesela i pametna. Pa kako se zovem? (bolda)

♦ “Moji mali prijatelji, mame i tate, naučite vas da uvijek govorite istinu. Zaista, vrlo je ružno varati. No, još je uvredljivije kada iskreno ispričaš kako ti se dogodila neka nevjerojatna priča, a oni ti ne vjeruju i smatraju te prevarantom. Na primjer, došao sam u vašu divnu Rusiju. Bila je zima, bio je mraz, mećava je zavijala. Ceste su postale potpuno zasnježene, a ubrzo smo moj konj i ja bili toliko umorni da sam se odlučio odmoriti. Ugledao sam nekakav klin usred snježne poljane, sjahao, privezao konja za njega, a ja sam legao pored njega, pravo na snijeg, pokrio se ogrtačem i zaspao. Probudim se - dobro, dobro! - Nalazim se na ulici potpuno nepoznatog grada, a moj konj je nestao! Odjednom sam čuo poznato njišanje. Podignem glavu i vidim: moj konj visi na samom vrhu crkvenog zvonika. Ispada da je dan prije cijeli grad bio pod snijegom, a ono što sam ja uzeo za klin je vrh križa na zvoniku. Ujutro je sunce otopilo snijeg. I ja sam potonuo s njim, a jadna životinja se našla između neba i zemlje. Kako sam spasio konja, posebna je priča, kao i sve druge moje avanture. Ja sam jedina osoba koja se vozila u saonicama koje je vukao sivi vuk! Nitko osim mene nije letio na topovske kugle, pa još s presjedanjem! Bio sam slavni lovac, pobijedio sam ludu bundu i bio prvi čovjek koji je hodao po Mjesecu. Prepoznaješ li me? (Baron Minhauzen)

Vodeći. Peta zagonetka!

Ljudi, trebaju mi ​​pomoćnici - majstori pantomime. Jer sada ću željeti predmete. Pomoćnici će ih dočarati gestama i mimikom, a vaš zadatak je pogoditi.

Skriveni predmeti: štap za pecanje, telefon, računalo, ogledalo, slatkiš, buket cvijeća, rupčić.

Vodeći. Šesta zagonetka! Pred vama je kutija. U njemu je predmet. Tko bi se usudio pogoditi što je ovo? (Poziva se zainteresirana osoba.) Možete mi postavljati sva sugestivna pitanja, ali samo tako da mogu odgovoriti: "da" ili "ne". Na primjer: "Je li ovo stvar za školu?", "Je li napravljena od plastike?", "Možeš li pisati s njom?" itd. Onaj tko pogodi uzima predmet sebi. Skriveni predmeti: perilica rublja, kocka bujona, gumb.

Vodeći. Ovo je bila posljednja zagonetka. Hvala svima.

Ovo je zabavan program koji se može organizirati na svakoj dječjoj zabavi jer je njegova tema univerzalna - slatkiši. Ako ga održavate na rođendanu, onda svakako trebate dodati igru ​​i čestitke posebno za rođendansku osobu; ako na novogodišnjoj zabavi, uključite nekoliko novogodišnjih natjecanja i dolazak Djeda Mraza (neka bude onaj koji na kraju dijeli nagrade) itd. Roditelji bi mogli biti animatori, dakle program igre za djecu "Merry Sweet Challenge" Možete ga organizirati i kao kućnu zabavu..

Skripta programa igre.

Natječaji za učitelje stnici Slatke borbe.

Nakon okrepe, animatori kreću na natjecanjahrIg.

Da bi to učinili, jedno po jedno, djeca se pozivaju u dvoje i objavljuje im se zadatak. Pobjednik dobiva srećku. Oni koji su izgubili ponovno sjedaju za stol u drugom krugu. Međutim, kako se djeca ne bi osjećala kao gubitnici, u drugim slučajevima bit će potrebno proglasiti neriješeno, tada će oba igrača dobiti listiće.

Zadaci su sljedeći:

1. Pomoću vilice odmotajte bombon i pojedite ga.

2. Bez upotrebe ruku uhvatite tri karamele s tanjura sode i pojedite ih.

3. pojesti čašu voćne kaše na slamku.

4. Bez upotrebe ruku, morate okrenuti šalicu, ispod koje se na tanjuriću nalazi čokoladni slatkiš. Jedi slatkiše.

5. Utrkujte se da popijete čašu gaziranog pića, grabeći piće žlicom iz seta igračaka.

6. Lijevom rukom se držimo za sjedalo stolice, a desnom rukom ogulimo mandarinu i jedemo je!

7. Vafl držeći samo malim prstima, morate ga brzo pojesti!

8. Jabuku narezanu na ploške treba jesti žlicom.

9. Ali jedemo bananu podijeljenu na 15 dijelova, koristeći samo desertne ražnjiće.

10. Stavimo kolačić na pregib desnog lakta i pokušavamo ga pojesti, ali bez ruku!

11. Koristeći samo male prste, pojedite 7 kandiranih orašastih plodova.

12. Pojedemo tri breskve nanizane na ražnjiće u trku.

13. Deset Montpassier dražeja treba jesti vilicom.

14. Žličicom otopite pet komadića čokolade u vrućem čaju (nije potrebno piti - glavno je dovesti do potpunog otapanja)

15 Ponovno jedemo čokoladu: uzimamo je u desnu ruku, stavljamo ruku iza potiljka i u tom položaju odgrizemo pločicu!

16. Zagrizite pet puta jabuku koja visi na vrpci (vrpce drže klaunovi).

17. Limenku Coca-Cole držimo između koljena i pokušavamo je popiti.

18. Bez upotrebe ruku, trebate zgnječiti tri slatke slamke koje stoje u čaši.

19. Koristeći male šalice kao žlice, pokupite ih s tanjura i pojedite pet jagoda!

20. Iz duboke zdjele, ne dodirujući rukama, pojedite deset štapića kukuruza

21. Držite slatku slamku među laktovima i uspjejte je pojesti!

22. Jedite kondenzirano mlijeko iz tanjurića koristeći jedan kolačić.

23. pojedite šaku kukuruznih pahuljica samo vilicom.

24. pojedi tri marmelade nožem i vilicom!

25. Koristeći žlicu, pojedite pola čokolade.

26. Pokušajte tri puta zagristi jabuku koja pluta u posudi s vodom.

27. Koristite palčeve (ne više!) da ogulite i pojedete bananu.

28. jesti sladoled iz zdjelice bez pomoći pribora za jelo.

29. popiti čašu koktela, sipajući ga iz čaše u tanjurić, poput vrućeg čaja

30. jesti džem, pijuckajući ga s debelom koktel slamkom.

Kada Slatka borba završi i sva djeca imaju srećke u rukama, te listiće treba odigrati. Unaprijed pripremite bubanj u koji ćete stavljati papiriće s brojevima listića ili koristite obične loto bačve.

Svaki broj uključuje mali poklon, pokušajte da budu različiti, ali približno jednake vrijednosti.

Nakon izvlačenja, najbolje je nastaviti blagdanski program, uključiti ga (eventualno vezano uz praznik, na primjer, na novogodišnju temu), organizirati zabavne plesove s roditeljima i odvojeno s djecom - svaka animacija bit će veliki uspjeh i, naravno, ne zaboravite ponovno pozvati da se osvježite.

Posebno za stranicu

Posvećeno roditeljima budućih prvašića...


Često čujete: “Mi učimo po Vinogradovu...”, “Ali u našem razredu predaju po Zankovu.” Nažalost, većina roditelja može imenovati samo autora kurikuluma, drugi će reći „dobili smo pohvale za to“, a treći će, možda, govoriti o konkretnim prednostima i manama. Ali općenito, prosječni roditelj ima poteškoća u razumijevanju po čemu se svi ti programi razlikuju. I nije ni čudo. Doista je teško proći kroz znanstveni stil i terminologiju pedagoških tekstova.

Pa hajdemo to zajedno shvatiti i pokušati razumjeti.

Prvo, postoji pedagoški sustav i pedagoški program.

Postoje samo tri sustava: Sustav Zankov(razvojni), Sustav Elkonin-Davydov(razvojni) i tradicionalni(vidi Naredbu Ministarstva obrazovanja i znanosti Ruske Federacije od 21. listopada 2004. N 93).

Postoji mnogo više programa. Osim službeno priznatih, postoji mnogo eksperimentalnih sustava, kao i vlastitih, školskih, koje nećemo razmatrati u ovom članku.

Shematski će izgledati ovako:

Svi sustavi i programi koje je odobrilo Ministarstvo prosvjete ispunjavaju glavni uvjet: omogućuju učeniku stjecanje potrebnog minimuma znanja. Autorstvo se očituje u načinima prezentacije materijala, dodatnih informacija i organiziranja edukativnih aktivnosti.

Svaki sustav i program ima svog autora, da tako kažem, idejnog inspiratora. Ali to ne znači da je sve udžbenike iz svih predmeta napisao sam on. Naravno, cijeli tim je radio na sastavljanju edukativno-metodičkog kompleta! Stoga će imena u udžbenicima vaše djece prirodno biti drugačija. No, unatoč “kolektivnom stvaralaštvu”, svi udžbenici unutar jednog programa imaju isto:

  • Cilj (tj. rezultat koji treba postići, kvalitete koje u konačnici trebaju imati diplomanti koji su studirali u određenom programu)
  • Ciljevi (tj. oni koraci kojima se cilj postiže)
  • Načela (tj. Značajke organizacije obuke, prezentacija materijala, izbor metoda koje razlikuju jedan program od drugog).
  • Sadržaj (u suštini isti obrazovni materijal koji će dijete naučiti tijekom procesa učenja. Na primjer, sadržaj obrazovanja iz filologije, matematike, društvenih znanosti i prirodnih znanosti. U ovom dijelu programa razlikuju se po tome što su neki ograničeni na minimum državnog standarda, ostali uključuju razna dodatna znanja, pojmove, literaturu, kao i redoslijed prezentacije obrazovnog materijala, koji je neraskidivo povezan s načelima.)

Ne postoje loši i dobri programi. Svi programi o kojima se govori u članku odobreni su od strane Ministarstva obrazovanja. A razvojni sustav nije ni bolji ni lošiji od tradicionalnog. Zapravo, svaki je sustav dizajniran za određeni način razmišljanja, odnosno, drugim riječima, način percepcije i mentalne obrade informacija. I ti su procesi individualni za svako dijete. Kao metabolizam, ili recimo, boja kose. Stoga smo u opisu svakog programa uveli rubriku “Osobine koje će djetetu omogućiti uspješno školovanje u ovom programu”, gdje ćemo opisati one kvalitete koje je poželjno da dijete ima kako bi postiglo dobre rezultate. a da se ne prenapreže.

U nastavku ćemo ponekad navesti primjere škola koje podučavaju jedan ili drugi program, ali zapravo, različiti razredi iste škole mogu učiti prema različitim programima, posebno kada izbor programa čine sami učitelji. I to je čak i dobro. Različiti programi i sustavi zahtijevaju od djece različita početna znanja i vještine, a o osobnim kvalitetama učitelja umnogome ovisi hoće li program moći realizirati u cijelosti. Stoga nastavnik odabire program koji će mu omogućiti rad u trenutnoj situaciji s tim timom.

Zankovljev obrazovni sustav

Godine 1995. - 1996. god Sustav L. V. Zankova prepoznat je kao paralelni državni sustav osnovnog obrazovanja.

Cilj: opći razvoj učenika, koji se shvaća kao razvoj uma, volje učenika i kao pouzdan temelj za njihovo stjecanje znanja, vještina i sposobnosti.

Zadaci: Jedan od najvažnijih zadataka je usaditi osnovnoškolcu odnos prema sebi kao vrijednosti. Obuka bi trebala biti usmjerena ne toliko na cijeli razred u cjelini, već na svakog pojedinog učenika. U ovom slučaju cilj nije „odgojiti“ slabe učenike na razinu jakih, već otkriti individualnost i optimalno razviti svakog učenika, bez obzira na to smatra li se on u razredu „jakim“ ili „slabim“.

Principi: samostalnost učenika, kreativno shvaćanje gradiva. Učitelj školarcima ne daje istinu, već ih tjera da sami „dođu do dna“. Shema je suprotna tradicionalnoj: daju se prvi primjeri, a studenti sami moraju izvući teorijske zaključke. Naučeno gradivo učvršćuje se i praktičnim zadacima. Nova didaktička načela ovog sustava su brzo savladavanje gradiva, visoka razina težine i vodeća uloga teorijskih znanja. Razumijevanje pojmova mora se pojaviti u razumijevanju sistemskih odnosa.

Sustavno se radi na općem razvoju svih učenika, i jakih i slabih. Važno je da školarci postanu svjesni svog procesa učenja.

Značajke koje će djetetu omogućiti uspješno školovanje u ovom programu: spremnost na rad velikim tempom, sposobnost promišljanja, samostalnog traženja i usvajanja informacija, te spremnost na kreativan pristup pri rješavanju zadanog zadatka.

  • http://www.zankov.ru/article.asp?edition=5&heading=26&article=26 - sustav je jasno i potpuno opisan, ne biste mogli bolje reći

Obrazovni sustav Elkonin-Davydov

Ako Zankov poučava velikom brzinom, onda Davidov slijedi izreku "ako ideš tiše, ići ćeš dalje."

Obrazovni sustav D. B. Elkonina-V.V. Davydov ima povijest postojanja dužu od 40 godina: prvo u obliku razvoja i eksperimenata, a 1996. godine, odlukom Upravnog odbora Ministarstva obrazovanja Ruske Federacije, obrazovni sustav Elkonin-Davydov priznat je kao jedan od tri državna sustava, uz tradicionalni sustav i L. V. Zankova.

Cilj: formiranje sustava znanstvenih pojmova, obrazovna samostalnost i inicijativa. Razvoj kod djeteta sposobnosti neobičnog i dubokog mišljenja

Zadaci:

  1. kod maturanata formirati sposobnost refleksije koja se u osnovnoškolskoj dobi očituje kroz:
  • znanje o vlastitom neznanju, sposobnost razlikovanja poznatog od nepoznatog;
  • sposobnost da u neodređenoj situaciji ukaže koja znanja i vještine nedostaju za uspješno djelovanje;
  • sposobnost razmatranja i ocjenjivanja vlastitih misli i postupaka "izvana", ne smatrajući svoje stajalište jedinim mogućim;
  • sposobnost kritičke, ali ne kategorične, procjene misli i postupaka drugih ljudi, okrećući se njihovim razlozima.
  • razviti sposobnosti smislene analize i smislenog planiranja.

  • Zrelost ovih sposobnosti otkriva se ako:

    • studenti mogu identificirati sustav problema iste klase koji imaju jedinstveno načelo svoje konstrukcije, ali se razlikuju po vanjskim obilježjima uvjeta (analiza sadržaja);
    • Učenici mogu mentalno konstruirati lanac radnji, a zatim ih izvršavati glatko i bez greške.
    • razvijati učenikovu kreativnost i maštu.

    Principi:

    1. Glavno načelo ovog sustava je naučiti djecu da stječu znanje, da ga sami traže, a ne da uče školske istine napamet.
    2. Predmet asimilacije su opće metode djelovanja – načini rješavanja klase problema. Ovdje počinje učenje predmeta. Ubuduće, opći način postupanja specificiran je u odnosu na pojedine slučajeve. Program je koncipiran na način da se u svakom sljedećem dijelu konkretizira i razvija već savladani način djelovanja.
    3. Ovladavanje općom metodom počinje objektivno-praktičnim djelovanjem.
    4. Studentski rad strukturiran je kao traženje i testiranje načina rješavanja problema. Stoga se učenikov sud, koji se razlikuje od općeprihvaćenog, ne smatra pogreškom, već testom mišljenja.

    Značajke koje će djetetu omogućiti uspješno školovanje u ovom programu iste su kao one opisane za Zankov program. Iznimka: malo je vjerojatno da ćete morati raditi brzim tempom. Prije će vam dobro doći temeljitost, obraćanje pažnje na detalje i sposobnost generaliziranja.

    Škola 2100 (Škola 2000, Peterson program)

    Program je prvenstveno usmjeren na razvoj i unapređenje tradicionalnih sadržaja obrazovanja.

    Cilj: osigurati prirodnu i učinkovitu integraciju djeteta u društvo.

    Zadaci:

    • razvijati spremnost za produktivan rad
    • formirati spremnost za daljnje školovanje i, šire, za cjeloživotno obrazovanje općenito.
    • razvijati prirodno-znanstveni i općehumanitarni svjetonazor.
    • osigurati određeni stupanj općeg kulturnog razvoja. Primjer bi bilo formiranje (kultiviranje) učeničkih vještina odgovarajućeg umjetničkog opažanja barem književnosti
    • formirati određena osobna svojstva koja mu osiguravaju uspješnu socio-psihološku prilagodbu u društvu, uspješno društveno djelovanje te uspješan društveni i osobni razvoj
    • pružiti maksimalne mogućnosti za razvijanje kod učenika stava prema kreativnoj aktivnosti i vještina kreativne aktivnosti
    • formirati znanja, stavove i osnovne vještine pedagoškog djelovanja.

    Principi.

    Načelo prilagodljivosti. Škola se nastoji, s jedne strane, što više prilagoditi učenicima s njihovim individualnim karakteristikama, as druge strane, što fleksibilnije odgovoriti na sociokulturne promjene u okruženju.

    Razvojni princip. Osnovna zadaća škole je razvoj učenika, a prije svega cjeloviti razvoj njegove osobnosti i spremnost pojedinca za daljnji razvoj.

    Načelo psihološke udobnosti. To uključuje, prije svega, uklanjanje svih čimbenika koji stvaraju stres u obrazovnom procesu. Drugo, ovo načelo pretpostavlja stvaranje u obrazovnom procesu nesputane, poticajne kreativne aktivnosti učenika.

    Načelo slike svijeta. Učenikova predodžba o objektivnom i društvenom svijetu treba biti jedinstvena i cjelovita. Kao rezultat poučavanja, on treba razviti svojevrsnu shemu svjetskog poretka, svemira, u kojem specifično, predmetno znanje zauzima svoje specifično mjesto.

    Načelo cjelovitosti obrazovnih sadržaja. Drugim riječima, svi "objekti" su međusobno povezani.

    Načelo sustavnosti. Obrazovanje mora biti sustavno, odgovarati obrascima osobnog i intelektualnog razvoja djeteta i adolescenta te biti dio općeg sustava cjeloživotnog obrazovanja.

    Načelo semantičkog odnosa prema svijetu. Slika svijeta za dijete nije apstraktno, hladno znanje o njemu. Ovo za mene nije znanje, ali ovo je moje znanje. Ovo nije svijet oko mene: ovo je svijet čiji sam ja dio i koji nekako sam doživljavam i shvaćam.

    Načelo orijentacijske funkcije znanja. Zadaća je općeg obrazovanja pomoći učeniku da razvije indikativni okvir koji može i treba koristiti u različitim vrstama svojih kognitivnih i proizvodnih aktivnosti.

    Značajke koje će djetetu omogućiti uspješno učenje u ovom programu: Budući da program, kako su zamislili autori, ima nešto zajedničko sa sustavom Elkonin-Davydov, sve će kvalitete koje su gore opisane biti korisne. Ali budući da je ovo još uvijek tradicionalni program namijenjen "prosječnom učeniku", gotovo svako dijete može uspješno učiti koristeći ga.

    “Ruska škola” (Plešakov)

    Ovo je komplet za osnovnu školu iz kojeg smo svi učili, uz nekoliko izmjena.

    Cilj: obrazovanje školaraca kao građani Rusije. Ruska škola treba postati škola duhovnog i moralnog razvoja.

    Zadaci. Osnovna je svrha osnovne škole, prema autorima, obrazovna. Stoga zadaci:

    • razvoj u djetetu ljudskih osobina koje odgovaraju predodžbama o istinskoj ljudskosti: dobrota, tolerancija, odgovornost, sposobnost suosjećanja, spremnost da se pomogne drugima
    • poučavanje djeteta svjesnom čitanju, pisanju i računanju, pravilnom govoru, usađivanje određenih radnih i zdravstvenih vještina, poučavanje osnovama sigurnog života
    • formiranje prirodne motivacije za učenje

    Principi: fundamentalnost, pouzdanost, stabilnost, otvorenost prema novom.

    Pristup traženja problema. Uključuje stvaranje problemskih situacija, donošenje pretpostavki, traženje dokaza, formuliranje zaključaka i usporedbu rezultata sa standardom.

    Značajke koje će djetetu omogućiti uspješno studiranje u ovom programu: Od djeteta se ne traže nikakve posebne kvalitete. Naravno, što više sposobnosti dijete ima, to bolje. Na primjer, dobro će vam doći sposobnost samopoštovanja i spremnost na rad u problematičnim situacijama. Ali čak i najnespremnija djeca za školu dobro uče u ovom programu.

    “Harmonija” uredila N. B. Istomina

    Ovaj sustav korelira s osnovnim idejama razvojnog obrazovanja, a posebno sa sustavom Zankov, u kojem je sama Natalija Borisovna Istomina radila jako dugo.

    Cilj: multilateralni razvoj djeteta, ugodno učenje, priprema djetetov misaoni aparat za daljnje učenje. Prevladavanje razlika između tradicionalnih i razvojnih shema treninga.

    Zadaci: osigurati djetetovo razumijevanje problematike koja se proučava, stvoriti uvjete za skladne odnose između učitelja i učenika i djece međusobno te stvoriti situacije za uspjeh svakog učenika u kognitivnoj aktivnosti.

    Principi: organizacija odgojno-obrazovnih aktivnosti učenika vezanih uz izradu odgojno-obrazovnog zadatka, njegovo rješavanje, samokontrolu i samopoštovanje; organiziranje produktivne komunikacije, što je nužan uvjet za formiranje obrazovnih aktivnosti; formiranje pojmova koji osiguravaju, na razini dostupnoj osnovnoškolskoj dobi, svijest o uzročno-posljedičnim vezama, uzorcima i ovisnostima.

    Značajke koje će djetetu omogućiti uspješno učenje u ovom programu: zahtjevi za značajkama djetetovog misaonog procesa proizlaze iz povezanosti sa Zankovljevim sustavom koji navodi autor. Ali kao i svaki tradicionalni sustav, ovaj program ublažava zahtjeve koje Zankov program postavlja pred učenika.

    “Osnovna škola 21. stoljeća” (Vinogradova)

    Cilj: organiziranje odgojno-obrazovnih aktivnosti učenika osnovnih škola na način da se djetetu osiguraju ugodni uvjeti za razvoj u procesu stjecanja znanja, vještina i sposobnosti.

    Zadaci:

    • formiranje glavnih komponenti obrazovne aktivnosti (ako govorimo o položaju učenika, onda je to odgovor na pitanja "zašto studiram", "što trebam učiniti da riješim ovaj obrazovni zadatak", "na koji način izvršiti obrazovni zadatak i kako to učiniti”, “koji su moji uspjesi, a u čemu ne uspijevam?
    • organiziranje obrazovnog procesa na način da se svakom učeniku osigura situacija uspjeha i mogućnost učenja individualnim tempom.

    Principi: Glavno je načelo odgoja i obrazovanja da osnovna škola treba biti primjerena prirodi, odnosno zadovoljiti potrebe djece ove dobi (u spoznaji, komunikaciji, raznim proizvodnim aktivnostima), uvažavati tipološke i individualne karakteristike njihove spoznajne aktivnosti i stupanj socijalizacije. Učenik nije samo “gledatelj”, “slušatelj”, već “istraživač”.

    Sadržaj: U skladu s glavnim načelom (sukladnost s prirodom), autori su posebnu pozornost posvetili provedbi funkcije „meke“ prilagodbe djece novim aktivnostima. Razvijen je sustav za korištenje igara uloga u nastavi koji omogućuje razvijanje različitih aspekata ponašanja igranja uloga, a time i učenikove mašte i kreativnosti. Svi udžbenici pružaju dodatne obrazovne sadržaje, dajući svakome mogućnost rada u skladu sa svojim sposobnostima (primjerice, uvođenje zanimljivih tekstova od samog početka obuke u udžbeniku na gradivu cjelovite abecede za djecu koja dobro čitaju).

    Značajke koje će djetetu omogućiti uspješno učenje u ovom programu: na temelju načela može se pretpostaviti da će ovaj program biti ugodan za djecu koja zahtijevaju nježnu prilagodbu na sve što im je novo, bilo da se radi o grupi ili vrsti aktivnosti . Svi tečajevi imaju dugo pripremno razdoblje.

    Izbor je naš. Nadam se da smo ti i ja mogli barem otprilike shvatiti "kakva je ovo zvijer" - program. I sada možemo svjesno pristupiti izboru škole, razreda, učitelja. Možemo otprilike zamisliti koja pitanja postaviti kako bismo procijenili hoće li određeni učitelj u određenoj školi moći u potpunosti implementirati načela odabranog programa... Moći ćemo pravilno pripremiti dijete za polazak u školu, uzimajući u obzir, ako je moguće, sklonosti i karakter naših malih, ali osobnosti.

    Rasprava

    Usput, sada učimo u školi 21. stoljeća. Mojoj kćeri se jako sviđa, sve je ispravno napisano. Je li bilo teško? Ne, zadaci su strukturirani na takav način da se svakom djetetu daju ovisno o stupnju pripremljenosti.

    mob_info