Tund "väljaheidete valmistamise tehnoloogilise kaardi koostamine". Puittoodete valmistamise tehnoloogiline protsess Puitdetailide valmistamise tehnoloogiline kaart

õpetaja: Šilnikov Aleksander Vassiljevitš

Asi: tehnoloogia

Klass: 5

Tunni tüüp: Uute teadmiste õppimine

Teema: puit. Saematerjal ja puittooted

Eesmärgid:

Hariduslik: Tutvumine loodusliku konstruktsioonimaterjaliga - puit, saematerjal ja puidupõhised materjalid

Üles tooma käitumiskultuur frontaaltööl, individuaaltööl; austus looduse vastu; kujundada ja arendada keskkonnaalast mõtlemist.

Vorm UUD:

Isiklik UUD: valmisolek ja oskus järgida ohutusnõudeid tehnoloogiatundides; oskus pidada dialoogi, mis põhineb võrdsetel suhetel ja vastastikusel austusel; oskus konflikte konstruktiivselt lahendada

Regulatiivne UUD: tahe ja oskus seada eesmärke; kavandada viise eesmärkide saavutamiseks; õppida oma aega ise juhtima; teostama tegevuse õigsuse enesehinnangut selle rakendamise kõigil etappidel

Kommunikatiivne UUD: kujundada oma arvamus, kuid enne otsuste ja valikute tegemist kehtestada ja võrrelda erinevaid seisukohti; küsimusi esitada; teostada vastastikust kontrolli ja osutada vastastikust abi; õppige oma mõtteid väljendama ja kuulake tähelepanelikult kaaslasi

Kognitiivne UUD: teabe täpsema otsingu tegemiseks; defineerida mõisteid; töö tekstidega (sissejuhatav, õppiv, assimileeriv või otsiv lugemine): tõsta esile põhi- ja sekundaarne

Planeeritud tulemused:

Teema:

Tea puidu, saematerjali ja puidupõhiste materjalide määratlused ning nende ulatus

Suuda eristada puiduliike ja saematerjali liike; valida toote jaoks õige materjal

Isiklik: metsa tähtsuse mõistmine üksikisiku ja inimkonna elule; teadlikkus vajadusest austada loodust.

Metasubjekt: arusaam inimese ajaloolisest suhtest puiduga kui mugavaima loodusliku ehitusmaterjaliga ning ökoloogilise tasakaalu hoidmise vajadusest.

Põhimõisted: puit, okaspuit ja lehtpuit, puitkonstruktsioon, koor, kasvurõngad, saematerjal, lauad, talad, latid, plaat, tahvel, ribi, põkk, serv, puitmaterjalid, vineer, spoon jne.

Varustus:Õpik: Tehnika. Tööstuslikud tehnoloogiad. 5. klass A.T. Tištšenko, V.D. Simonenko; Tööriistakomplekt. 5. klass A.T. Tištšenko; Töövihik; MO Excelis koostatud ülesanded 2,3,4,5 tabelid, esitlus, jaotusmaterjal, multimeediaprojektor, arvutid

TÄHELEPANU. Sellel õppetunnil on mitmeid omadusi, mida tuleks selle struktuuri analüüsimisel ja aja planeerimisel arvestada.

See on üks esimesi tehnoloogiatunde 5. klassis. Kõik on uus ja õpetaja ja töötuba ja mõned töömeetodid. Selle õppetunni tihedus on 60% kuni 80%, st. kasvatustöö ei tohiks võtta kõik 90 minutit, vaid 55 minutist 72 minutini (N.K. Smirnovi järgi tunni ratsionaalse korraldamise hügieenikriteeriumid).

Tunni teema sisus on suur hulk põhimõisteid jaotatud paremaks assimilatsiooniks eraldi rühmadesse ja igaühe jaoks läbitakse etapid. uurimine uus ja kinnitus uus. Sest uue tagamine mõtlesin välja kaks võimalust ülesannetega töötamiseks. Kui tund toimub töötoas, saavad õpilased ülesanded kaartidele ja kontrollimine toimub esitluse vastavate slaidide abil.

Suurepärase töö saadakse, kui selles tunni etapis liigub klass informaatikaruumi. Seejärel pakub õpetaja MO Exceli tabelites koostatud ülesannete 2,3,4,5 valikuid. Kõik mu õpilased armastavad seda teha. Nende täitmine võtab palju vähem aega, arvuti jälgib rangelt õigekirja ega jäta vigadest märkamata. Ja mis peamine, arvuti hindab tööd õiglaselt, ei leia vigu, kuid ei tee järeleandmisi. Üleminekut töökojast informaatikaruumi ja tagasi peetakse dünaamiliseks pausiks.

Õppetegevuse korraldamise põhietapid

Oodatud tulemused

(UUD areng)

Lavaülesanded

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

Organisatsiooniline

Hetk (2 min)

Korraldada õpilastele esitatavate nõuete uuendamine õppetegevuse poolelt

Õpetaja tervitus, vaimne suhtumine

tööaruanne

Regulatiivne:

tahtlik eneseregulatsioon;

Isiklik:

tähenduse kujunemine (ma pean...)

Kommunikatiivne:

ma Motivatsioon õppetegevuseks

Eesmärk: õpilaste kaasamine tegevustesse isiklikul tasandil. "Ma tahan, sest ma saan"

Ettevalmistus materjali teadlikuks tajumiseks, kognitiivse huvi stimuleerimine, õppesisu muutmine isiklikult oluliseks

Korraldab. Selgitab temaatilist raamistikku.

Teeb ettepaneku lauset jätkata:

Karjala on … ja…

Pakub valida ainult ühe objekti, mis sobib tehnoloogiatundi

Pakub selgitust andma, vastab küsimustele: miks? Kuidas sa arvad?

Korrake põhilisi ohutuseeskirju

Soovitage valikuid, valige, tehke kokkuvõte, kommenteerige

Vali metsa

Küsimustele vastama

Kommunikatiivne:

hariduskoostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega.

Kognitiivne: loogiline – objektide analüüs tunnuste esiletõstmiseks

II. Tunni teema sõnastamine, eesmärgi püstitamine(7 min)

Eesmärk: õpitava materjali kordamine; tunni eesmärgi hääldamine tunni teema vormis

Uute teadmiste ja tegevusmeetodite avastamiseks ja assimileerimiseks vajalike teadmiste, oskuste, elukogemuse taastootmine.

Õpimotivatsiooni tagamine, tunnieesmärkide aktsepteerimine

Pakub nimetada tähtpäevadega seotud puid;

puud ja muinasjutud;

puud - Zaoneži kasu ja ajalooline hiilgus.

Pakub sõnastada tunni teema ja tunni eesmärk;

Aitab töid planeerida.

Täpsustab sõnastust;

Pakkumised hindamispaber meetodi kallal töötada raytin G

1. harjutus: lk 4 töövihikus

Ülesande hindamiskriteeriumide slaidid 2 ja 3

Küsimustele vastama:

Kuusk – uusaasta

Paju – lihavõtted, palmipuudepüha

Kask – Kolmainsus. Nelipüha

Pärn – rebane ja jänes (onn)

Kuusk, mänd - muuseum - kaitseala Kizhi (puitarhitektuuri mälestised)

Haab - adra (katab templite kuplid)

Sõnastage teema: Puit. Saematerjal ja puittooted.

Sõnastage eesmärk: tutvumine loodusliku ehitusmaterjaliga - puit, saematerjal ja puidupõhised materjalid

Täida töövihikus tabel;

Sisesta töö tulemused hindamislehele

Isiklik: teadlikkus oma võimalustest

Kommunikatiivne:

Oma mõtete piisava täielikkuse ja täpsusega väljendamine; küsimuste esitamine; haridusalase koostöö planeerimine õpetajaga ja kaaslastega

Regulatiivne:

eesmärkide seadmine; prooviõppetegevuse sooritamine

Kognitiivne:

Kognitiivse eesmärgi iseseisev sõnastamine;

Loogiline – probleemi sõnastamine; objektide analüüs tunnuste esiletoomiseks

Kehalise kasvatuse minut

Dünaamiline paus

III. Uue õppimine(15 minutit)

Eesmärk: uute teadmiste "avastamine".

rakendus 4.jpg

lisa 3

lisa 3.1

rakendus 2

lisa 2.1

1. lisa

IV. Uue konsolideerimine(25 min)

Eesmärk: uute teadmiste hääldamine, referentssignaali vormis salvestamine

Uute teadmiste ja tegevusmeetodite avastamine ja assimilatsioon õpilaste poolt

Ülesannete täitmine uues infos peamise omastamiseks, ülesannete täitmine, sh loominguliste, õpitu põhjal.

Lünkade tuvastamine õpitava materjali esmases mõistmises, tuvastatud lünkade parandamine, iseseisvaks tööks vajalike teadmiste ja tegevusmeetodite õpilaste mällu kinnistumise tagamine.

Teeb ettepaneku kaaluda puutüve ehitust vastavalt õpiku lehekülgedele 10-11 (3 lõiku) ja sooritada:

2. ülesanne(kaart - pagasiruumi struktuuri rakendus 1 või MO Exceli versioon);

3. ülesanne(kaart - lisa 2 või MO Exceli ristlõike valik)

Pakub tööd õpikuga lk.11 - lk.12 ja nimetusega puidu eelised ja puudused

Õpetaja kinnitab tahvlile kaardid kahes veerus või kutsub õpilast seda tegema.

Ta esitab probleemse küsimuse: kuidas teha (oletada) väikese valimi põhjal, mis puust see on?

Pakub töötada lk 13 oleva õpiku tekstiga ja käivitada: 4. ülesanne(kaart - Lisa 3 või MO Exceli variandi saematerjali tüübid); slaid 8

Soovitab teha: 5. ülesanne(kaart - rakendus 4 või valik MO Exceli tahvli elemendid); slaid 10

Õpetaja näitab mitmeid näidiseid (vineer, liist, vooder, puitkiudplaat jne)

Ja palub valida looduslikke puitmaterjale, s.t. mida saadakse palgist või saematerjalist saagimise, hööveldamise, lõikamise teel

2. ülesanne kaartidel või MO Excelis. Kaardiga töötamisel slaidide 4 ja 5 kontrollimine, enesehinnangulehe täitmine.

Õpilased töötavad õpikuga ja 3. ülesanne kaartidel või MO Excelis. Kaardiga töötamisel slaidide 6 ja 7 kontrollimine, enesehinnangulehe täitmine.

Õpilased töötavad õpikuga, toovad tekstis välja plussid ja miinused.

Nimetage suuliselt puidu eelised ja puudused.

Õpilased töötavad õpikuga ja nimetavad puidu omadusi: tõug, tekstuur, värvus, lõhn, kõvadus;

Õpilased töötavad õpikuga ja 4. ülesanne kaartidel või MO Excelis. Kaardiga töötades kontrollige slaidi 9 ja täitke enesehinnanguleht

Õpilased esinevad 5. ülesanne kaartidel või MO Excelis. Kaardiga töötades kontrollige slaidi 11 ja täitke enesehinnanguleht

Õpilased teevad valiku.

Tekib küsimus, kuidas nimetada ülejäänud näidiseid? Kust leida vastus? Millised teabeallikad on õpilastel hetkel olemas?

Töö õpikuga lk 14. Häälda puitmaterjalide näidiste nimetused

Kommunikatiivne:

Oma mõtete piisava täielikkuse ja täpsusega väljendamine; küsimuste esitamine; omaalgatuslik koostöö: partneri tegevuse kontroll, korrigeerimine, hindamine

Regulatiivne:

Planeerimine, prognoosimine, kontroll, hindamine, korrigeerimine

Kognitiivne:

Kehalise kasvatuse minut

(4 minutit 2 õppetunni kohta)

Dünaamiline paus

Silmalaadija

Õpetaja pakub pärast iga semantilise ülesannete rühma täitmist pausi.

Puit

Saematerjal ja puittooted

V. Järelevalveülesanne(20 minutit)

Eesmärk: igaüks peaks ise tegema järelduse, et ta juba oskab.

Uusi mõisteid sisaldavate ülesannete täitmine ja üleminek ülesannetele, milles kasutatakse uusi teadmisi koos varem õpituga.

Materjali ja tegevusmeetodite valdamise taseme esmane kontroll ja enesekontroll. Teadmiste ja tegevusmeetodite omastamise kvaliteedi ja taseme tuvastamine, samuti teadmiste ja tegevusmeetodite puudujääkide tuvastamine, tuvastatud puuduste põhjuste väljaselgitamine.

Praktiliste tööde näidised on laotatud lauale. Õpetaja soovitab teha punkt 1 ja punkt 4 LR 1-st õpiku lk 15

Jookse harjutus 2 töövihiku lk 4.

Jookse harjutus 5 töövihiku lk 5.

Valige proov, analüüsige omadusi ja proovige määrata puiduliik.

Kandke hindamislehele praktilise töö tulemused

Õpilased esinevad harjutus 2 ja teostage slaidide 12 ja 13 abil enesekontroll kriteeriumide suhtes.

Õpilased esinevad harjutus 5 ja sooritage kriteeriumidele vastav enesetest, kasutades slaidi 14.

Sisestage andmed enesekontrolli lehele.

Isiklik: enesemääramine

Regulatiivne:

Juba õpitu ja omandatava kontrollimine, korrigeerimine, selekteerimine ja teadvustamine, assimilatsiooni kvaliteedi ja taseme teadvustamine

Kognitiivne:

Analüüs, võrdlemine, üldistamine, analoogia; kontseptsiooni kokkuvõte; esmase ja teisese teabe määratlemine; teadmiste struktureerimine; lausungite teadlik ja vabatahtlik konstrueerimine

VII. Õppetegevuse kajastamine tunnis(5 minutit)

Eesmärk: õpilaste teadlikkus oma kasvatustegevusest, enda ja kogu klassi tulemuste hindamine.

Tunni püstitatud eesmärkide ja tulemuste vahelise vastavuse tuvastamine, kohanduste tegemine, õppetegevuse analüüs ja eneseanalüüs

Õpetaja pakub tunnis tehtud tööd analüüsida. Avaldage arvamust küsimusele: kas õppekasvatustöö tulemused langesid kokku planeeritud näitajatega? Millised olid raskused? Mis oli huvitav ja mida on parem mitte kasutada?

Enesehinnang.

Õpilased töötavad hindamislehtedega.

Avaldage oma arvamust tunni ülesannete, pakutud töömeetodite kohta.

Suhtlusvõime: oskus väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega;

Kognitiivne: peegeldus

Reguleeriv: hindamine-assimilatsiooni taseme ja kvaliteedi mõistmine; kontroll

VIII. Kodutööd ja koristustööd (5 min)

Kodutööde mahu ja sisu teavitamine, sh õpilaste valikul kodutööde tegemise võimalused, täitmise juhised

Õpetaja küsib kodutööd:

1. Otsige Internetist, mille poolest erineb karjala kase puit teiste kaseliikide puidust.

2. Otsige fotodega kaartidelt ülesannetele vastuseid

Õpilased kirjutavad ülesanded päevikusse;

Teostage töökoha puhastus

Kirjandus

Puusepatööd / Komp. E.V. Smirnova - M.: Stroyizdat, 1996 - 328 lk.

Stepanov B.A. Materjaliteadus puidutöötlemisega seotud elukutsete jaoks: Proc. alguseks prof. Haridus./M.: Kirjastuskeskus "Akadeemia", 2003-328s.

CD-ROM “Tehnoloogia. Elektrooniliste visuaalsete abivahendite raamatukogu, CJSC INFOSTUDIA. ECON" 2004.

Tehnoloogiatundide elektrooniline tugi ja täiendõppe süsteem, kohandatud demonstreerimiseks interaktiivsel tahvlil. 5. klass Glozman E. S., Glozman A. E., Khotuntsev Yu. Mnemosyne, M., 2009.

Köögilaud on toiduvalmistamise ajal asendamatu element. Lõikelaua valmistamise tehnoloogiline kaart võimaldab kaasaegsete võimaluste tingimustes ehitada kvaliteetse puidust käsitöö.

Puittoodete kunstilise töötlemise tehnikat kasutati juba 9. sajandil. Puidust käsitööd valmistasid mitme põlvkonna käsitöölised. Selleks kasutati eri liiki puitu, mida iseloomustasid erinevad kunstiomadused: tekstuur, tüve loomulik struktuur, oksakohad.

Põletamine kui tulus materjali töötlemise viis

Puidu dekoratiivne töötlemine toimub mitmel viisil, sealhulgas kunstilise põletamisega. See käsitöö on väga populaarne ja on lahutamatult seotud rahvatraditsioonidega. Selle väljatöötamisega kaasnes muud tüüpi töötlemine:

  • nikerdus;
  • pööramine;
  • mosaiik;
  • kunstiline maalimine.

Põletamine mitmekesistas neid kunste, kuid muutus järk-järgult iseseisvateks loovuse tüüpideks.

Veel mõnikümmend aastat tagasi valmistati terasvarrastest köögi lõikelaud, mille otsikuid kuumutati tulega. Harjutati spetsiaalsete lokkis templite kasutamist, mille abil graveeriti reljeefseid mustreid.

Kaasaegses tootmises kasutatakse elektripõleteid. Nende hulka kuuluvad trafo elektrivoolu muundamiseks, elektrikaabel ja vardaga pliiats. Tööosa teostamiseks kasutatakse nikroomtraati. See lihtsustab protsessi, võimaldab sujuvalt muuta töö suunda.

Enne töö alustamist peate valima tooriku, see määrab toote kuju. Lähtematerjaliks sobib igasugune töödeldud puit järgmisel kujul:

  • lauad;
  • puit;
  • vineer.

Puu peab olema põhjalikult ja ühtlaselt kuivatatud, tooriku jaoks soovitavad meistrimehed kasutada palgi keskosa, see on vähem vastuvõtlik deformatsioonile. Tekstuuri, varju väljendusrikkus on väga oluline.

Lehtpuid iseloomustavad dekoratiivseks põletamiseks kõige vastuvõetavamad omadused. Aastarõngaid pole neis liiga näha, tekstuur on üsna ühtlane. Parima välimusega on tooted järgmistest tõugudest:

  • pärn;
  • pappel;
  • vaher;
  • lepp;
  • noor kask.

Puu peab olema heledat tooni ja mitte läikima, siis on valmistootel atraktiivne välimus.

Pinda on vaja eelnevalt töödelda, seda tehakse keskmise ja seejärel peene liivapaberiga.

Tahvli põletamise tehnika

Enne töö alustamist peaks teil olema selge ettekujutus tulevasest joonistusest ja kasutatavast metoodikast. Põlemist on kolme tüüpi:

  • piki kontuuri;
  • silueti järgi;
  • kunstiline töötlus.

Põletamine piki kontuuri on suhteliselt lihtne ja meenutab pliiatsikujutist kontuurist paberilehel. Seda tüüpi harrastavad sageli paljud algajad, sageli tehakse selline toiming ridva otsaga. Kontuuripõletus on mugav pealdistuste tegemiseks ja ornamendi pealekandmisel saab sel viisil kooruda.

Silueti põletamine toimub kahel viisil: "sujuv löök" ja "lõõmutamine". Neist esimest kasutades on lihtne saavutada sile must pind. Sel viisil töödeldud ala on üsna suur. Nõela kiire liigutusega saavutatakse mustri erinevad toonid.

Lõõmutamise ajal tehakse tooriku serva mööda riba, mis saavutab kujutise väliskontuuri tähistuse. Selle meetodi nimetus tuleneb töö iseloomust – äärise lõõmutamine.

Kunstilise või maalilise põletusviisi jaoks on iseloomulik kahe eelmise meetodi kombinatsioon. Selle tulemusel saavutatakse kolmemõõtmeline pilt, võttes arvesse valguse ja varju mängu. Toote valmistamisel on vaja tagada erinevatel kaugustel olevate objektide õige kuvamine ruumis. Objektide erineva struktuuri ülekandmine saavutatakse erinevate viirutamise ja varjutamise tehnikatega.

Põletustehnika täiuslikuks valdamiseks peab teil olema hea joonistusoskus. Regulaarne treenimine suurendab teie vaatlusvõimet. Ja aitab ka vajalikke omadusi arendada. Enne protsessi ennast arendavad meistrid pliiatsiga visandeid. See lähenemine lihtsustab töödeldava detailiga töötamist.

Mitme plaadi valmistamise tehnika

Valmistatav komplekt sisaldab:

  • 2 lõikelauda mõõtmetega 10 × 170 × 360 mm;
  • puidust ripats 20×90×360 mm;
  • 2 puidust varda läbimõõduga 12 mm ja pikkusega 42 mm.

Tootmiseks vajate järgmisi tööriistu ja kinnitusvahendeid:

  • joonlaud, täisnurgaga ruut, kompassid;
  • lihtne pliiats märgistamiseks;
  • puidusaag;
  • awl;
  • või puur, kuid puuri läbimõõt on 12, 20 mm;
  • pusle, saagimislaud;
  • näidis;
  • liivapaber;
  • pintsel, puiduliim;
  • haamer;
  • lõike- ja läbilõikuritega treipink;
  • värvitu lakk;
  • elektriline põleti.

Tahvli disain on üsna lihtne.

Tootmistehnoloogia:

Kulude analüüs

See lõikelaudade komplekt on odav. Naelu saab valmistada jäätmematerjalidest. Liimi läheb vaja nii vähe, et meistri kuludega soovitatakse mitte arvestada. Peate ostma ainult puitu ja lakki.

Puidu keskmine hind on umbes 4 tuhat rubla, materjali lõikelaudade valmistamisel on vaja 0,008 kuupmeetrit. meetrit, maksumus on 32 rubla ja 150 grammi lakki maksab 21 rubla.

Palgakulud määratakse pool materjalide maksumusest - 26,5 rubla. Muud üldkulud - veerand töötasu ja materjalide summast - 19,8 rubla.

Kui kõik kulud välja jätta, on toote kogumaksumus 99,3 rubla.

Ohutusmeetmed põlemise ajal

Nende tööde, nagu kõigi teistegi, puhul on spetsialist kohustatud järgima ohutusnõudeid.

Puu saagimisel peab meister järgima järgmisi põhimõtteid:

  • kasutada piirajaid ja juhendeid;
  • ärge laske vabal käel olla saetera lähedal;
  • ärge puhuge laaste maha, need pühitakse harjaga minema.

Treipingiga töid tehes on spetsialist kohustatud tegema järgmised toimingud:

  • lugege selle seadme ohutusjuhendit;
  • tohivad töödelda ainult koolitatud inimesed.

Puurimisel peab kapten tähelepanu pöörama järgmistele reeglitele:

  • paigalda külvik vastavalt masinale või külvikule esitatavatele nõuetele;
  • puuritud toode peab olema kindlalt fikseeritud;
  • puuri etteandmine peaks toimuma ilma kiirenduse ja tõmblusteta;
  • puuri väljumisel aeglustage liikumist.

Värvimistööde tegemisel:

  • Ärge hoidke lakiga anumat kaua lahti.
  • Töö tegemisel ärge tooge lakki näole.
  • Ruum peab olema ventileeritud.
  • Vajalik on kasutada isikukaitsevahendeid: kaitsemaski, kindaid.
  • Pärast töö lõpetamist peske käed põhjalikult seebiga.

Elektrilise põleti kasutamisel:

  • tagada õhuvool ruumi;
  • juhtivad osad peavad olema usaldusväärselt isoleeritud;
  • Kui olete lõpetanud, lülitage seade võrgust välja.

Laudade valmistamine sunnib kaptenit kulutama umbes 12 tundi, tehnika on lihtne ega nõua suuri rahalisi investeeringuid. Valmistoodete kuju ja viimistluse jaoks on tohutult palju võimalusi, kõik sõltub ainult esineja kujutlusvõimest.

Video: lõikelaua töötuba

See puitkäsitöö valmistamise tehnoloogiliste kaartide kogu on mõeldud teise õppeaasta õpilastele, kes tegelevad puidutöötlemise valdkonna täiendavate haridusprogrammidega. Õpilaste vanus on 12-14 aastat.

Kollektsiooni saavad kutsetegevuses kasutada õppeasutuste lisaõppe-, tehnoloogia-, joonistus- ja graafikaõpetajad.

Allikas:

Sissejuhatus.

Tehnoloogiliste kaartide kasutamine õppeprotsessis.

Traditsioonilises pedagoogikas on õpetaja töö keskendunud ennekõike õpilaste poolt pakutavate teadmiste ja tegevusmeetodite edastamisele valmis kujul, mis on mõeldud assimilatsiooni taastootmiseks; õpetaja on ainus proaktiivne inimene õppeprotsessis. Hetkel juurutatakse täiendõppe praktikasse uusi tehnoloogiaid ja meetodeid. Suurem osa uutest tehnoloogiatest on suunatud õpilaste töö parandamisele uute teadmiste, oskuste ja vilumuste omandamisel. Tehnoloogilise kaardi kasutamine klassiruumis aitab kaasa ka õpilaste infoallikatega töötamise, teabe töötlemise ja süstematiseerimise oskuste kujunemisele. Tehnoloogilise kaardi kasutamine võimaldab õpilastel teadlikumalt läheneda uue materjali õppimisele, hinnata oma võimekust tunni eesmärkide ja eesmärkide saavutamiseks ning anda oma tegevusele enesehinnang.

Tehnoloogiline kaart on üks õppeprotsessi vorme, mis võimaldab muuta tunni viljakamaks. Õppe- ja tehnoloogiliste kaartide kasutamine klassiruumis on üks õpilaskeskse õppe meetodeid, mis võimaldab korraldada õpilaste teadmiste iseseisvat arengut.

Mis on vooskeemid ja milleks need on mõeldud?

See on dokument, mis sisaldab kogu vajalikku teavet ja vastavalt ka juhiseid personalile, kes teostab konkreetset tehnoloogilist protsessi või objekti hooldust. Hästi läbimõeldud tehnoloogiline kaart peab tingimata andma selged vastused sellistele küsimustele:
- Milliseid operatsioone tuleks teha?
- Millises järjekorras tehakse tehnoloogilise protsessiga ette nähtud toiminguid?
- Millise sagedusega on vaja operatsioone teha (juhul, kui on vajalik toimingu mitmekordne kordamine)?
- Kui palju aega kulub ühe operatsiooni sooritamisele?
- Mis on teatud toimingu sooritamise lõpptulemus?
- Milliseid tööriistu ja materjale on operatsiooni efektiivseks sooritamiseks vaja?
Tehnoloogiliste kaartide väljatöötamine ja rakendamine on vajalik sellistel juhtudel:
- tehtavate toimingute suure keerukusega;
- kui kavandatavates operatsioonides on vastuolulisi elemente ja ebaselgust;
- vajadusel tööjõukulude selge määratlemine objekti kvaliteetseks toimimiseks.
Pean ütlema, et enamasti koostatakse iga üksiku objekti kohta tehnoloogiline kaart, mis on koostatud arusaadava tabeli kujul. Üks tehnoloogiline kaart võib võtta arvesse erinevaid, kuid samal ajal ka teatud sarnasusi omavaid objektimudeleid

Tehnoloogilised kaardid- need on järeldused, mis sünnivad õpilaste silme all selgitamise ajal ja koostatakse vihikutes tabelite, kaartide, jooniste ja jooniste kujul.

Kompaktsed, toetavad, õpilastes elavat huvi äratavad skeemid innustavad neid aktiivsele tööle, otsima.

Projektiga töötades kandideerivad lapsedtehnoloogilised kaardid ja need kaardid võimaldavad teil paigutada kõik tööetapid "riiulitele"

Projekti meetod koostehnoloogiline kaart, võimaldab lastel loovalt mõelda.

Sisu:

    Sissejuhatus_________________________________________________________________3

    Osade "Soola loksutaja" valmistamise tehnoloogiline kaart ____________ 5

    Osade "Laste väljaheide" valmistamise tehnoloogiline kaart _____ 10

    Osade valmistamise tehnoloogiline kaart "Riiul" _____ 16

    Osade valmistamise tehnoloogiline kaart "Lastepink" ____ 22

    Osade valmistamise tehnoloogiline kaart "Kohaletoimetamine" _______________ 28

    Osade "Soola loksutaja 2" valmistamise tehnoloogiline kaart ___________ 33

    Osade valmistamise tehnoloogiline kaart "Laste kühvel" ______36

    Osade suveniiride valmistamise tehnoloogiline kaart "Needlewoman"_40

    Osade valmistamise tehnoloogiline kaart "Seinaküünlajalg"_46

    Osade valmistamise tehnoloogiline kaart "Lõikelaud" ____ 55

Avaldamise kuupäev: 13.09.2015

Lühike kirjeldus:

materjali eelvaade

Plaan – tunni kokkuvõte

Tund nr 4 “Töökoht ja tööriistad puidu käsitsi töötlemiseks.

Puidust osade valmistamise järjekord»

Sihtmärk õppetund: tutvustada õpilasi tisleri tööpingi seadmega, töölaual töötamise meetoditega, töölaual ohutu töötamise reeglitega ja puidu töötlemise tööriistadega; anda teavet puusepa tööalase elukutse kohta, tutvustada mõisteid "tootmisprotsess", "tehnoloogiline protsess", tehnoloogiliste toimingute liike, tehnoloogiliste protsesside näiteid; õpetada sõnastama ja kirja panema lihtsa puutüki valmistamise tehnoloogilise protsessi järjekorda; arendada tehnilist mõtlemist, oskusi töötegevuse planeerimisel, arvestades olemasolevaid ressursse ja tingimusi.

Hariduslik: tutvuda tööriistade seadmega, tisleri tööpink. Saate aimu puittoodete valmistamise järjekorrast. Õppige töökohta organiseerima, järgima ohutu töö reegleid.

Arendamine: arendada tehnilist mõtlemist, oskusi töötegevuse planeerimisel, arvestades olemasolevaid ressursse ja tingimusi.

Hariduslik: kasvatada täpsust, täpsust.

TUNNI TÜÜP: kombineeritud õppetund (UK)

Meetodid: jutt, vestlus, visuaalsete abivahendite, töövahendite demonstreerimine, ohutu töö reeglite tutvustamine, praktiline töö .

Moodustati universaalsed õppetegevused: isiklik, regulatiivne, kognitiivne, kommunikatiivne.

Põhimõisted: tisleri töölaud (kaas, esi- ja tagaklambrid, augud (pesad), kiilud, kandik), tisler, tootmisprotsess, tehnoloogiline protsess, tehnoloogiline operatsioon, tehnokaart, tehnoloog.

Planeeritud õpitulemused.

Isiklik

tulemused

teema

tulemused

Metasubjekt

tulemused

Ole motiveeritud õppima

huvi tundmine ainepraktiliste tegevuste tundide vastu.

Tutvuda tööriistade seadmega, tisleri tööpingiga. Saate aimu puittoodete valmistamise järjekorrast. Õpitakse organiseerima töökohta, järgima ohutu töö reegleid.

Kognitiivne UUD: oskab välja võtta erinevates vormides esitatavat teavet (lugu, toode, illustratsioon jne); teha iseseisvalt järeldusi, töödelda teavet, muuta seda.

Reguleeriv UUD: oskama planeerida algoritmi

toimingud oma töökoha korraldamiseks, keskendudes funktsionaalsusele ja mugavusele.

Suhtlemisvõimeline UUD: osata kuulata õpetajat ja klassikaaslasi, liituda õppetööga

koostööd, sõnastada vastused küsimustele.

Tehnoloogiline kaart koos tunni metoodilise ülesehitusega 80min

Lava eesmärk

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevused

1. Organisatsioonietapp 2 min.

Õpilase aktiveerimine

klassi tervitus. Klassi tunniks valmisoleku kontrollimine

Õpetaja tervitamine, tema valmisoleku kontroll eelseisvaks tunniks.

Isiklik: tähelepanu mobiliseerimine, austus teiste vastu

Reguleerivad: tunni planeerimine

Kognitiivne: tehnoloogiaõpetuse tunni läbiviimise ja korraldamise kord

Kommunikatiivne: õpetaja ja õpilaste omavaheline koostöö tunnis

2. Teadmiste täiendamine -5 min

Teha kindlaks teadmiste tase ja valmisolek uue materjali omastamiseks.

Analüüsige omandatud teadmisi:

Graafika tüübid

Joonte joonistamine
- kaal

Joonise lugemine

Kognitiivseid raskusi põhjustavast ülesandest väljumine: kus tehakse tööd toote valmistamisel?

Osaleda dialoogis ja probleemsete küsimuste arutelus, sõnastada oma arvamus ja seda argumenteerida.

Õpilased peaksid mõistma, miks ja milleks nad seda teemat õppima peavad.

Isiklik: teadlikkus oma võimetest.

Reguleerivad: oskust oma tööd planeerida.

Kognitiivne: oskus töötada teabega, analüüsida, võrrelda, tõsta esile peamine.

Kommunikatiivne: koostöö ja suhtlus õpetajate ja õpilaste vahel.

3. Tunni eesmärgi ja eesmärkide seadmine. Õpilaste õppetegevuse motiveerimine -3 min.

Luua tingimused sisemise vajaduse tekkimiseks õppetegevusse kaasamise järele.

Teavitage õpilasi tunnist:

Tund koosneb 2 osast

1. teema "Töökoht ja tööriistad puidu käsitsi töötlemiseks." 2. tunni teine ​​osa "Puidust detailide valmistamise järjekord."

Iga teema järel praktiline töö.

Vastake õpetaja küsimustele ja arutage neid. Sõnastage tunni eesmärk, määratledes teadmiste ja teadmatuse piirid. Koostage tunni eesmärgi saavutamiseks plaan ja määrake nende tegevuste algoritm.

Isiklik: tähelepanu mobiliseerimine, soov õppida uusi asju

Reguleerivad: eesmärgi seadmine, tegevuse planeerimine

Kognitiivne: oskus töötada teabega, analüüsida, võrrelda, esile tuua peamised

Kommunikatiivne: proaktiivne koostöö teabe otsimisel, valimisel ja analüüsimisel.

4. Uute teadmiste esmane omastamine 10 min.

Viib läbi esimese teema “Töökoht ja tööriistad käsitsi puidutöötlemiseks” uue materjali selgituse, aitab infot sõeluda:

Selgitab puusepatöölaua seadet, käsitledes üksikasjalikult kõiki selle põhielemente ja suunates õpilaste tähelepanu tööpingil ohutu töötamise reeglitele;

Näitab puusepatööriistu.

Isiklik: teadlikkus oma võimetest;

Reguleerivad: oskus planeerida tulevase projekti etappe.

kognitiivne: kuuldust vajaliku info ammutamiseks, teadmiste struktureerimiseks.

Kommunikatiivne: alustada dialoogi, olles kindel oma mõtete väljendamise täielikkuses ja täpsuses.

5. Algne arusaamise kontroll 5 min

Aidake kaasa emotsionaalsele meeleolule ja kognitiivse huvi arendamisele teema vastu

Küsimuste esitamine:

Töökoht puidu töötlemiseks

Töölaua põhiosad

Puidutöötlemise tööriist

Ohutusreeglid töölaual töötamisel

Õpetajad vastavad küsimustele, osalevad aruteludes, kaitsevad oma seisukohta, toovad näiteid, analüüsivad vaadatud ettekannet.

Isiklik:

Reguleerivad: analüüsida ja luua küsimuste vastustes loogiline järjestus.

Kommunikatiivne: kuulata, kuulata ja analüüsida vestluskaaslaste arvamusi

kognitiivne: rakendada omandatud teadmisi oma loomeprojekti teema valikul.

6. Esmane kinnitamine 15 min

Praktiline töö nr 3. Puusepatöö töökoha korraldamine.

Õppematerjali koondamiseks palutakse õpilastel täita töövihiku ülesande 3 lõiked 1 ja 2.

Korraldab õpilasi nende töökohtades, reguleerib tööpinki iga õpilase kõrgusele, jagab puidust toorikuid.

Parandab vead toorikute kinnitamisel. Jälgib tuberkuloosi reeglite täitmist.

Õpilased teevad:

3. ülesande punktid 1 ja 2 töövihikust;

Uuritakse puusepatöölaua seadet ja selle elementide otstarvet;

Kinnitage toorikud esi- ja tagumisse kinnituskarpi.

Isiklik: teadlikkus oma õppimisvõimalustest;

kognitiivne:

7. Uute teadmiste esmane omastamine 10 min

Korraldage uue teabe sisukas tajumine.

Viib läbi teise teema "Puidust detailide valmistamise järjekord" uue materjali selgituse.

Esiteks toob ta info, et masinate, mööbli, majapidamistarvete ja muude toodete loomine on keeruline ja aeganõudev protsess, mis hõlmab projekteerimist, ehitamist, tehnoloogilist ettevalmistust ja valmistamist.

Enne toote valmistamist tuleb see projekteerida ja valmistada.

Disain on toote kui terviku disaini arendamine ja Ehitus- Toote loomine joonistel. Projekteerimise ja ehitamise tulemusena saadud dokumentatsioon kannab ühte nime - projekt.

Siis tuleb lava eelprojekt, kus disainer teeb eskiisid kõikidest toote põhiosadest, valib neist välja parimad ja joonistab mõõtkavas joonised.

Pärast seda nad arenevad tehniline projekt tooted. Sageli seisneb see teatud mõõtkavas või elusuuruses mudeli tegemises. Breadboarding võimaldab tuvastada joonistel vigu, selgitada toote proportsioone ja värvikujundust. Selles etapis arvutatakse toote moodustavate osade maksumus ja kogu toote maksumus. Vajadusel teevad nad loodud kujunduses muudatusi ja arendavad viimistletult tööjoonised tooted.

Laval tehnoloogiline ettevalmistus määratakse toote valmistamise toimingute järjekord, koostatakse tehnoloogilised kaardid (tehnoloogilised protsessid).

Toote loomise viimane etapp on valmistamine prototüüp, mida testitakse reaalsetes tingimustes disainivigade tuvastamiseks. Pärast seda teevad nad tehnilises dokumentatsioonis muudatused ja toodavad selle järgi vajaliku arvu tooteid.

Masinate, mööbli, erinevate seadmete loomisel osalevad reeglina erinevatest spetsialistidest koosnevad loomingulised meeskonnad: disainiinsenerid, disainikunstnikud (disainerid), tehnoloogid, majandusteadlased, erinevate erialade töötajad.

Viige end kurssi mõistetega:

Tootmisprotsess on materjalide muutmine valmistooteks tööriistade abil;

Tehnoloogiline protsess - osa tootmisprotsessist, mille toimingute jada töödeldava detaili töötlemiseks, et saada eraldi tooteosa või toote osadest kokku panna;

Tehnoloogiline operatsioon - ühel töökohal teostatav tehnoloogilise protsessi osa.

Lahti võtta õpiku joonisel 18 toodud näitel (üldvaade lk 182). Töötubades töötavad õpilased tehnoloogiliste kaartide järgi - detaili valmistamise protsess on näidatud lihtsustatud kujul. Nende koostamiseks on parem kasutada arvutit.

Osalege vestluses; sõnastada järeldusi, teha märkmeid töövihikusse.

Analüüsige joonisel 18 olevat näidet. määrake iga toimingu jaoks tööriist.

Isiklik:

Reguleerivad: veel valdava kontrollimine, korrigeerimine, valik ja teadvustamine, õppematerjali kvaliteedi ja omastatavuse teadvustamine;

kognitiivne:

Suhtlusvõime: oskab kuulata õpetajat ja klassikaaslasi, teha haridusalast koostööd, sõnastada küsimustele vastuseid.

8. Esmane kinnitamine 20 min

Pakkuda mõtestatud ja omastamist ja teadmiste kinnistamist tunni teemal

Praktiline töö nr 4. Puidust detailide valmistamise järjekorra väljatöötamine.

Ta teeb ettepaneku iseseisvalt töövihikusse kirja panna õpetaja pakutud osa valmistamise tehnoloogilise protsessi etapid. Selleks peab õpetaja eelnevalt koostama vajaliku arvu detailide jooniseid. Osade valiku peaks määrama asjaolu, et nende tehnoloogilised kaardid (tehnoloogiline protsess) ei sisalda rohkem kui 5-6 positsiooni (operatsiooni). Töötlemise visandeid pole vaja joonistada. Samuti saab üliõpilane välja töötada töövoo oma loomeprojekti osa valmistamiseks, kui projekti teema valik on juba kindlaks määratud.

Õpilased täidavad ülesande:

Mõelge detaili joonisele või eskiisile;

Salvestab tootmisjärjestuse töövihikusse

Tuvastab detaili valmistamise vahendid ja kirjutab nimetuse töövihikusse.

Isiklik: teadlikkus oma õppimisvõimalustest;

Reguleeriv: kavandage oma töökoha korraldamiseks toimingute algoritm.

kognitiivne: oskus teadmisi struktureerida, kõige tõhusamate viiside valik küsimustele vastamisel, oskus teadlikult ja asjatundlikult koostada tehnoloogilist terminoloogiat sisaldavaid vastuseid ning informatsiooni transformeerida.

Suhtlusvõime: korraldage üksteisega hariduslikku suhtlust ja üldiselt meeskonnas sõnastage küsimustele vastused.

9. Assimilatsiooni kontroll, tehtud vigade arutelu ja nende parandamine 6 min

Tuvastage tüüpilised vead ning võimalikud lüngad teadmistes ja oskustes neid kõrvaldades, parandades ja parandades

Analüüsib õpilaste tööd tunnis, nõustab arutelu käigus esilekerkivates küsimustes, nõustab, aitab.

Õpetab tegevuste kontrollimise ja enesehindamise meetodeid.

See arendab õpilaste võimet iseseisvalt leida ja parandada vigu, määrata edukuse astet.

Õpetaja sõnastab järeldused, teeb kokkuvõtteid ühis- ja individuaalsetest tegevustest, märgib tunni

Selle tunni teema valdamise eest hinnete andmisel arvestage töövihiku ülesande 3 lõigete 1 ja 2 täitmise õigsust

Õiged vastused ülesandele "Pane ennast proovile" teemal "Töökoht ja tööriistad puidu käsitsi töötlemiseks"

avaldus

Tunni teise teema "Puidust osade valmistamise järjekord" uuringu kokkuvõte tehakse vastavalt tehnoloogilise kaardi väljatöötamise tulemustele vastavalt kriteeriumidele:

    osa materjali õige valik;

    tooriku mõõtmete valimine, võttes arvesse varusid;

    toimingute sisu esituse täpsus;

    tööriistade loetelu täielikkus;

    seadmete loendi täielikkus;

    öeldud teksti kirjaoskus;

    toimingute jada korrektne esitamine;

    kõik vajalikud toimingud on tehnoloogilises protsessis näidatud;

    tehnoloogilise kaardi täitmise täpsus;

10) ülesande täitmise aeg.

Esitatakse tunnis ja individuaalselt materjali valdamise tulemused, teostatakse kontrolli (õpetaja abiga kasutatakse enesekontrolli ja vastastikuse kontrolli vorme), sõnastatakse raskused ja parandatakse võimalikud tehtud vead.

Sõnasta järeldused uuritava materjali kohta.

Isiklik: aine õpetamise tähtsuse teadvustamine;

Reguleerivad: veel valdava kontrollimine, korrigeerimine, valik ja teadvustamine, õppematerjali kvaliteedi ja omastatavuse teadvustamine;

kognitiivne: oskus teadmisi struktureerida, kõige tõhusamate viiside valik küsimustele vastamisel;

Kommunikatiivne: partneri käitumise juhtimine - partneri tegevuse kontrollimine, korrigeerimine, hindamine, osata kuulata õpetajat ja klassikaaslasi

10.Teave kodutöödest, briifing selle täitmisest 2 min

Kodutööde teave

Õpetaja annab nõu.

Kodutöö kolm taset:

Standardne miinimum

(sigimise tase)

Konstruktiivne

- Loominguline

1. Vasta õpiku § 5 ja 6 lõpus toodud küsimustele.

2. Lahenda töövihikust ristsõna.

3. Otsige Internetist ja muudest allikatest teavet selle kohta, milliseid puusepatöö tööriistu on peale õpikus käsitletute veel olemas.

4. Kui õpilane soovib teha detaili, mille pilti õpikus ei ole, siis tuleb otsida internetist ja kirja panna valitud osa tehnoloogiliste toimingute järjekord.

Ristsõna vastused. Horisontaalselt: 1 - puusepp, 5 - disainer. Vertikaalselt: 2 - tehnoloog, 3 - joonistamine, 4 - töölaud.

Nad on teadlikud kodutööde varieeruvusest, valivad selle rakendamiseks teostatava variandi ja töötavad selle kallal.

Isiklik: aine õpetamise tähtsuse teadvustamine;

11. Refleksioon (tunni kokkuvõtte tegemine) 2 min

Anda kvalitatiivne hinnang klassi ja üksikute õpilaste tööle.

Algatada õpilaste refleksiooni oma psühho-emotsionaalse seisundi, tegevuse motivatsiooni ning viimases tunnis õpetaja ja klassikaaslastega suhtlemise üle.

Õpetaja korraldab õppetegevuse kajastamise tunnis.

Mida uut sa tunnis õppisid?

Milliseid uusi mõisteid sa täna õppisid?

Kus saab omandatud teadmisi praktikas rakendada?

Miks peate seda materjali teadma?

Milliseid raskusi teil oli?

Andke oma tegevuse analüüs tunnis.

Kutsub õpilasi sõnastama oma vastust telegrammi, SMS-sõnumi, täislause kujul.

Õpilastel võidakse paluda oma vastust põhjendada.

1. Tunni ajal töötasin aktiivselt/passiivselt

2. Olen tunnis oma tööga rahul/ei ole rahul

3. Tund tundus minu jaoks lühike/pikk

4. Tunni ajal ei olnud ma väsinud / väsinud

5. Mu tuju läks paremaks / halvenes

6. Tunni materjal oli mulle selge / ei olnud selge

kasulik / kasutu

huvitav / igav

7. Kodutöö tundub mulle lihtne/raske

huvitatud/ei ole huvitatud

Vastatakse õpetaja küsimustele, analüüsitakse tunnis tehtud töid, sooritatakse eneseanalüüs, arutletakse, tehakse järeldusi.

Isiklik: teadlikkus aine õppimise huvist ja tähtsusest;

Reguleerivad: tegevuste enesehindamine tunnis;

kognitiivne: kognitiivse huvi arendamine aine vastu;

Kommunikatiivne: oskus kuulata ja dialoogi pidada;

Kui materjal teile ei sobi, kasutage otsingut

mob_info