Atklātās klases otrajā junioru grupā. Nodarbības kopsavilkums otrajā junioru grupā "Iesakām visiem būt draugiem!" Audzinātāja individuāla aptauja

Abstrakts

atklātā nodarbība par FEMP

2.junioru grupā

Bolotenkova O.E.

Maskava, 2016

"Ceļošana ar koloboku"

Pedagogs Bolotenkova O.E.

Mērķis

Uzdevumi : 1. Izglītojoši.

2. Attīstīt.

Attīstīt smalko motoriku;

Attīstīt sakarīgu runu.

3. Izglītojoši.

Izglītot kārtīgumu

Komunikācija

Izziņa (FEMP)

Socializācija

Veselība

Drošība

Mūzika

5. Vārdnīcas aktivizēšana.

Dienas daļu nosaukums.

Nodarbības gaita.

Negulēja pie loga

Tur dzīvoja jautra bulciņa,

Piparkūku vīrieša sārtā puse.

Viņš pameta savu vecmāmiņu,

Viņš pameta savu vectēvu.

Ripoju pa taku

Viņš atrada sevi blīvā mežā,

Es braucu tajā uz augšējā plaukta

Uz jūru, uz sauli, uz dienvidiem.

Un riteņi nemitīgi

D: ģeometriskas formas.

D: atbildi uz jautājumiem.

D: Koki.

D: Daudz.

D: Viņi šūpojas.

Vējš pūš mums sejā.

Koks šūpojās.

Vējš klusāks, klusāks, klusāks.

Koks kļūst augstāks, augstāks.

D: nē, kaķa nebija.

Vospe: Kāpēc?

D: Viens.

D: Daudz.

D: Ne vienu, ne vispār.

D: Vilks.

Vp:

Esmu pelēks vilks, zobi griežas

Man nepietrūks piparkūku vīriņa,

Es to tūlīt norišu.

D: Nē, ne tā.

D: Viens - divi - Trīs.

Vosp: Kādā krāsā tās ir?

D: Nē, ne tas pats.

D: Sarkans.

D: Dzeltens.

Vp: Un šeit ir lācis.

Lācis ir brūns, lācis ir brūns.

Kāpēc tu esi tik drūms?

Vosp: Un Nastasja Petrovna?

Vosp: Un kas ir Mishutka?

Lācis gāja, gāja, gāja.

Atrada balto sēni.

Viens ir sēne, divi ir sēne.

Ieliku kastē.

D: Sarkans.

D: Apaļš.

Priekšskatījums:

FSBDOU "Bērnu attīstības centrs - bērnudārzs Nr. 1387" UD PRF

Abstrakts

atklātā nodarbība par FEMP

2.junioru grupā

Bolotenkova O.E.

1.kvalifikācijas kategorijas audzinātāja

Maskava, 2016

Nodarbība par elementāru matemātisko attēlojumu veidošanu 2. junioru grupā

"Ceļošana ar koloboku"

Pedagogs Bolotenkova O.E.

Mērķis : nokārtoto matemātisko jēdzienu veidošanās bērniem 2 ml. grupas.

Uzdevumi : 1. Izglītojoši.

Stiprināt spēju atšķirt un nosaukt ģeometriskās formas;

Konsolidēt jēdzienus: viens, daudzi, vairāk, mazāk, vienādi.

Stiprināt spēju izveidot attiecības starp jēdzieniem: liels, mazāks, mazākais.

Nostiprināt spēju noteikt divu objektu grupu kvantitatīvo attiecību, izprast jēdzienu nozīmi: vairāk, mazāk, vienādi, viens, daudz.

Koncepcijas nostiprināšanai: garš-īss, augsts-zems, plats-šaurs, biezs-plāns; krāsas: dzeltena, zila, sarkana, zaļa; forma - aplis, kvadrāts, trīsstūris.

Nostiprināt spēju koncentrēties uz trim zīmēm vienlaikus (krāsa, forma, izmērs);

Labojiet dienas daļu nosaukumus.

2. Attīstīt.

Uzmanības, domāšanas, domāšanas, iztēles, atmiņas veidošana;

Attīstīt dzirdes uztveri;

Attīstīt smalko motoriku;

Attīstīt sakarīgu runu.

3. Izglītojoši.

Veicināt labo gribu, savstarpējas palīdzības sajūtu;

Izglītot kārtīgumu

4. Izglītības jomu integrācija:

Komunikācija

Izziņa (FEMP)

Socializācija

Veselība

Drošība

Mūzika

5. Vārdnīcas aktivizēšana.

ģeometrisko formu nosaukums;

Dienas daļu nosaukums.

Nodarbības gaita.

Rep. Vai jums, puiši, patīk pasakas? Kādas pasakas tu zini? Šorīt es satiku pasaku varoni. Viņš teica, ka ļoti vēlas jūs satikt un uzaicināt jautrā ceļojumā. Vai vēlaties viņu satikt? Tad uzmini mīklu:

Negulēja pie loga

Ripoja pa taku ... (kolobok).

Vospe: Tieši tā, tā ir bulciņa. Un šeit viņš ir. (noliek uz galda kvadrātveida koloboku).

Bērni smejas un izsaka savus iespaidus.

Vosp: Vai kaut kas nav kārtībā? Kāpēc tu smejies?

D: Piparkūku vīrs nav tāds, tas ir apaļš, rullējams.

Vosp: (izvelk no aizmugures kvadrātveida koloboku, apaļu koloboku). Viss ir skaidrs, viņš nolēma piespēlēt mums. Vai jūs zināt stāstu par viņu? Kas ar viņu notika pasakas beigās?

Un šodien mēs dosimies ceļojumā uz jaunu pasaku par koloboku, kuram patīk matemātika.

Tur dzīvoja jautra bulciņa,

Piparkūku vīrieša sārtā puse.

Viņš pameta savu vecmāmiņu,

Viņš pameta savu vectēvu.

Ripoju pa taku

Viņš atrada sevi blīvā mežā,

Un ar ko mēs dosimies ceļojumā? (bērnu atbildes) Uzmini mīklu.

Es braucu tajā uz augšējā plaukta

Uz jūru, uz sauli, uz dienvidiem.

Un riteņi nemitīgi

Knock knock knock knock knock (vilciens)

Jā, mēs brauksim ar vilcienu. Bet vispirms ir jāsaņem biļetes, lai pēc tam ieņemtu vietu vagonā (izdaliet biļetes ar ģeometriskām formām)

Uzmanīgi apskatiet, kas uz tiem ir attēlots.

D: ģeometriskas formas.

Vp: Jums jāsēž uz krēsla, uz kura ir tāds pats cipars kā uz biļetes. Es būšu konduktors: sagatavojiet savas biļetes, pastāstiet, kāda figūra uz tām ir attēlota un kā tā izskatās. (aplis izskatās pēc saules, trīsstūris izskatās pēc jumta, kvadrāts izskatās pēc gleznas utt.)

D: atbildi uz jautājumiem.

Vp: Nu, tagad iesim (viņi sēž uz krēsliem un stampā ar kājām mūzikas pavadībā). Šeit mēs esam mežā. Kas aug mežā?

D: Koki.

Vosp: Spēlēsim. Kādi koki tur ir? (Bērni pieceļas no krēsliem un stāv blakus skolotājam).

D: augsts un zems (kustību pavadībā).

Vosp: Kādi stumbri viņiem ir?

D: Biezs un plāns (kustību pavadībā).

Vp: Stumbrs ir viens, un zari ir ...

D: Daudz.

Vosp: Un, kad pūš vējš, kas notiek ar kokiem?

D: Viņi šūpojas.

Vējš pūš mums sejā.

Koks šūpojās.

Vējš klusāks, klusāks, klusāks.

Koks kļūst augstāks, augstāks.

Vārdus pavada kustības.

Vp: Un mežā ir koloboks un dzīvnieki jau mūs sagaida. Tie ir: vilks, zaķis, lācis, lapsa un kaķis. Taisnība? (Rādīt attēlus)

D: nē, kaķa nebija.

Vospe: Kāpēc?

D: Kaķi nedzīvo mežā, tie ir mājdzīvnieki, un mežā dzīvo savvaļas mežs.

Vospe: Tieši tā, lūk, zaķis. Kaut kas viņš nav smieklīgs. Iepriecināsim viņu, spēlēsimies ar viņu. Un šim nolūkam jums arī jāpārvēršas par zaķiem. Valkājiet cepures. Cik zaķu tur bija?

D: Viens.

Vp: Un cik zaķu tagad ir?

D: Daudz.

Spēle "Mazais pelēkais zaķis sēž ..."

Spēles beigās bērni aizbēg uz dīvānu.

Vp: Cik zaķu tagad ir palicis zālienā?

D: Ne vienu, ne vispār.

Vosp: Pajautāsim zaķim, kāpēc viņš bija bēdīgs? Zaķis stāsta, ka vēlas sūtīt draugiem pakas ar burkāniem un nevar parakstīt kastes, jo neprot saskaitīt. Palīdzēsim zaķim. Šajā kastītē ir burkāni vāveres draugam. Cik daudz burkānu? (skaita - viens) Kādu numuru mēs pieliksim pie kastes? (atrasts un pievienots kastītei) Viens. Un šajā kastītē ir burkāni draugiem - ežiem. Cik daudz burkānu? (tie skaitās divi) Kādu numuru mēs pieliksim pie kastes? (atrodiet un pievienojiet kastītei). Divas. Un šajā kastītē ir burkāni brāļiem - zaķiem. Cik daudz burkānu? (tie skaitās - trīs). Kādu numuru uzliksim uz kastes? (atrast un salabot) Trīs.

Nu lūk, mūsu zaķis un uzmundrināts. Atvadīsimies no viņa un dosimies tālāk. Kas mūs gaida šajā izcirtumā? (Uzlieciet lelli uz rokas).

D: Vilks.

Vp:

Esmu pelēks vilks, zobi griežas

Man nepietrūks piparkūku vīriņa,

Es to tūlīt norišu.

Vosp: Nē, pelēkais vilks, tev nevajag ēst koloboku.

Vosp: (vilkam) Nu es neēdīšu koloboku, bet tad tu man palīdzēsi. Ar draugiem strīdējos, ka pa nakti staigājam un spēlējamies, vakarā ejam uz bērnudārzu, pa dienu vakariņojam, no rīta guļam.

D: Nē, ne tā.

Vosp: Puiši, palīdzēsim vilkam. Ko mēs darām un kad?

Attēlu demonstrēšana, spēle "Kas notiek un kad"

Kad mēs ejam uz d / s - no rīta.

Kad bērnudārzā ir pusdienas? - Pēcpusdienā.

Kad mēs atstājam bērnudārzu no mājām? - Vakarā.

Kad ejam gulēt? - Naktī.

Vp (vilkam): Labi darīts, paldies. Un par to es jums pastāstīšu, kā nokļūt lāča mājā. Jums jāiet pie viņa pa garāko ceļu.

Un šeit ir dziesmas. Cik no tiem, saskaitīsim.

D: Viens - divi - Trīs.

Vosp: Kādā krāsā tās ir?

D: Sarkans, dzeltens un zaļš.

Vosp: Vai tie ir vienāda garuma?

D: Nē, ne tas pats.

Vosp: Kura ir garākā trase?

D: Sarkans.

Vosp: Kāds ir īsākais ceļš?

D: Dzeltens.

Vosp: Kurš ceļš mums jāiet?

D: Pa garāko, pa sarkano.

Ejam pēc kārtas, viens pēc otra pa sarkano paklāju.

Vp: Un šeit ir lācis.

Lācis ir brūns, lācis ir brūns.

Kāpēc tu esi tik drūms?

Voss: Miška stāsta, ka, kamēr viņš, Nastasja Petrovna un dēls Mišutka atradās mežā, Maša ieradās viņu mājā un sarīkoja nekārtību. Un tagad paši nevar saprast, kur kura krūze, kur karote, spilvens. Lāči lūdz palīdzēt viņiem sakārtot lietas. Atcerēsimies, kas ir Mihailo Ivanovičs?

D: Lielākais. Un viņa lietas ir vislielākās.

Vosp: Un Nastasja Petrovna?

D: Mazāk, un viņas lietas ir mazākas.

Vosp: Un kas ir Mishutka?

D: Mazs. Un viņa lietas ir mazas.

Vp: Liksim lielas lietas lielā kastē, Mihailam Ivanovičam, mazākā kastē - lietas Nastasjai Petrovnai un mazākajā - mazās lietas - Mišutkai.

Bērni pēc kārtas noņem priekšmetus no dēļa un ievieto kastēs.

Pēc tam lācis piedāvā spēlēt.

Lācis gāja, gāja, gāja.

Atrada balto sēni.

Viens ir sēne, divi ir sēne.

Ieliku kastē.

Bērni veic imitācijas kustības ar pantiņiem.

Vosp: Mēs gājām - gājām un nonācām pie gaileņu mājas - māsas. Gaileņu tagad nav mājās. Pagatavosim gailenei pārsteigumu. Lai viņa neēd koloboku, jums jācep viņai pīrāgi. Bet, lai iekurtu krāsni, nepieciešama malka. Paņemiet līdzi īpašu malku. Klausieties uzmanīgi, kuras: ne zilas un ne dzeltenas (ir kastes ar Dienesh blokiem). Kuras?

D: Sarkans.

Vp: atrodiet to kastē un ielieciet cepeškrāsnī. Cepeškrāsns ir izkususi, mēs cepsim pīrāgus. Un pīrāgi būs īpaši: ne kvadrātveida vai trīsstūrveida. Kuras?

D: Apaļš.

Vospe: Pareizi. Izņemiet tos no kastes un novietojiet uz paplātes. Labi padarīts. Tagad gailenes būs pilnas un nevienu neapvainos. Bet mums ir pienācis laiks atgriezties no ceļojuma pa pasaku. Atvadieties no mūsu kolobok un iekāpiet vilcienā uz savām vietām.

2. variants: Gailene lūdz palīdzību, lai savāktu krelles: parāda attēlu ar ķēdes sākumu: liela krelle, maza krelle utt.

Bērni izliek ķēdi uz galda.


Atklātās nodarbības kopsavilkums otrajā junioru grupā par FEMP

"Jauni koloboka piedzīvojumi"

Mērķis: sistematizēt iepriekš pētīto materiālu par FEMP.

Uzdevumi:

  • Piecu robežās nostiprināt skaitīšanas prasmes;
  • Lai nostiprinātu spēju nosaukt skaitļus secībā, norādot uz objektiem:
  • Turpināt mācīt, kā uzminēt mīklas, pamatojoties uz vizuāli uztvertu informāciju, izprast poētiskos salīdzinājumus, kas ir mīklas pamatā;
  • Turpiniet mācīt, kā salīdzināt pazīstamus objektus pēc izmēra, apzīmēt atbilstošos parametrus ar vārdiem (Liels, mazāks, mazs):
  • Atšķiriet un nosauciet telpiskos virzienus no sevis (pa kreisi, pa labi, pa vidu):
  • Stiprināt spēju atšķirt un nosaukt dienas daļas: rīts, pēcpusdiena, vakars, nakts.

Nodarbības gaita

Audzinātāja : Puiši, paskatieties apkārt. Redziet, šodien pie mums ir atnākuši ciemiņi. Viņi ļoti vēlas redzēt, ko mēs esam iemācījušies pēdējā gada laikā.

Sasveicināsimies.

Sveikas palmas. Aplaudēt - aplaudēt - aplaudēt.

Sveikas kājas. Augšā - augšā - augšā.

Sveiki viesi. Sveiki!

Pedagogs: Un tagad visi skaisti apsēdās, kājas sadraudzējās, mugura taisna.

Puiši, šodien pie mums vajadzētu ierasties brīnišķīgam viesim. Un kurš tas būs, jums pašiem jāuzmin.

Galvenā daļa. (Noslēpums)

Pedagogs:

Bērniem ļoti patīk šī pasaka!

Viņš dzīvo pasakā.

Viņš nav ezis vai kaķis,

Tas ir no vecmāmiņas no loga

Ielēca tieši trasē

Ripo, skrēja,

Tiku pie lapsas mēles!

Kas tas ir?

Bērni: Kolobok

Es redzu, ka viņi lasa pasaku,

Un visi atpazina varoni.

(klauvēt pie durvīm)

Pedagogs: Kurš tur klauvē? Atvērsim, redzi?

Bērni: Jā

Pedagogs: Un tagad pats Koloboks

Viņš varētu nākt pie mums ciemos.

Sasveicināsimies ar koloboku.

Skolotājs, atvēris svaini, koloboka vietā atklāj Koloboka vēstuli, grozu ar uzdevumiem un somu ar gardumiem.

Skolotājs lasa vēstuli.

Dārgie puiši, es šodien steidzos uz jūsu nodarbību. Bet viņš apmaldījās. Viltīga lapsa, zaķis, vilks un lācis negrib ļaut man atgriezties pie vectēva un vecmāmiņas. Viņi draud, ka mani apēdīs. Bet, ja jūs, puiši, izpildīsit visus uzdevumus, ko viņi jums ir sagatavojuši, tad dzīvnieki ļaus man, Kolobok, doties mājās. Puiši, lūdzu palīdziet. Un, ja tu to spēsi, tad vecvecāki tevi pacienās ar ko garšīgu. Palīdziet, zēni un meitenes! Piparkūku vīriņš.

Audzinātāja : Nu, puiši, vai mēs varam palīdzēt Kolobokam? Un tajā pašā laikā mēs saviem viesiem parādīsim, ko mēs varam.

Skolotāja aicina bērnus atcerēties pasaku un atbildēt uz jautājumu, kuru koloboks savā ceļā satika pirmo?

Viņam patīk grauzt burkānus,

Ļoti gudri ēd kāpostus,

Viņš brauc šur tur,

Caur laukiem un cauri mežiem

Pelēks, balts un slīps

Kurš, saki man, viņš ir?

Bērni: Zaķis.

Pedagogs: Puiši, bulciņa viņa vēstulē dod mums mājienu. Dzīvnieku uzdevumi ir grozā. Un, lai jūs un es veiktu uzdevumus pareizā secībā, neko nesajauktu, koloboks raksta, ka karte ar uzdevumiem ir no zilas garas auss.

Lūdz bērnam atrast zilo kartiņu. Uz kartītes ir uzzīmēts zaķis un burkāni. Uz molberta piekārts ilustratīvs materiāls.

1.uzdevums "Vai zaķiem pietiks burkānu?"

Pedagogs: Puiši, kā jūs domājat, ko mēs tagad darīsim? (ja bērniem ir grūti, skolotāja saka, ka tagad skaitīs zaķus un burkānus, noskaidrojot, vai burkānu pietiks visiem).

Jautājumi:

  • Cik zaķu ir attēlā? (četri)
  • Cik daudz burkānu? (pieci)
  • Izveidojiet ceļus no zaķiem līdz burkāniem.
  • Vai trušiem pietiks burkānu? (Jā)
  • Kāpēc? (Zaķu ir mazāk nekā burkānu, un burkānu ir vairāk nekā zaķu).

Fiziskā izglītība "Viens, divi, trīs, četri, pieci"

Apzīmogojot mūsu kājas

Viens divi trīs četri pieci

- Mēs sitam plaukstas,

Viens divi trīs četri pieci-

Mēs to darām vēlreiz.

Pedagogs: Puiši, mēs turpinām palīdzēt Kolobokam. Kuru mūsu varonis satika pēc zaķa? (vilks).

Draudzību vada tikai ar lapsu,

Šis zvērs ir dusmīgs, dusmīgs.

Viņš klikšķināja un klikšķināja ar zobiem,

Ļoti biedējoši pelēks... (Vilks)

Vilka uzdevums ir uz dzeltenās kartītes. Maša, ņem viņu. Kas uz tā ir? (Vāzes un ziedi).

2. uzdevums "Pieslēdzies pareizi".Vilka un vilka mājā ir vāzes. Paskaties un saki, vai vāzes ir vienādas vai atšķirīgas? (vienāda krāsa, bet atšķirīgs izmērs).

Parādiet lielāko vāzi, mazāko un mazāko. Kur atrodas mazākā vāze? (starp lielāko un mazāko). Vilks ļoti mīl savu māti vilku, pastāvīgi dāvina viņai ziedus. Pastāsti man, vai vilks plūca vienus un tos pašus ziedus vai dažādus? (tāda pati krāsa, bet dažāda izmēra).

Skolotāja aicina bērnus savienot ziedus ar vāzēm ar līniju atbilstoši to izmēram - liels zieds ar lielu vāzi, mazāks zieds ar mazāku vāzi nekā liela un mazs zieds ar mazāko vāzi.

Vizuālā vingrošana

Paskatieties uz puišiem (bērni skatās viens uz otru)

Tagad uz debesīm - tur lido putni (paskatīties uz augšu),

Lejā, pa zāli, vabole rāpo (skatās uz leju),

Un kreisajā pusē aug koks (skaties pa kreisi),

Pa labi - koši ziedi (skatieties pa labi),

Aizverot acis, pasmaržojiet (aizveriet acis, ievelciet elpu). Pedagogs: Ar otro uzdevumu esam tikuši galā. Turpinām tālāk. Vai atceries, ar ko piparkūku vīrs satika nākamo?

Zvērs ir pinkains, kāju pēda,

Viņš iesūc ķepu bedrē.

(Lācis)

Uzdevumi no lāča, koloboks raksta mums, uz sarkanās kartītes. Un kas uz tā ir uzzīmēts? (ģeometriskās figūras). Tas nozīmē, ka mēs tagad par tiem runāsim.

Jautājums no lāča: kādas ģeometriskās formas jūs zināt? Nosauciet figūru, kuru es parādīšu. (bērnu aptauja).

2.uzdevums "Kāda ģeometriska figūra izskatās objekti?"

Jautājumi:

  • Nosauciet attēlā redzamās preces.
  • Kādi objekti ir līdzīgi trīsstūrim, kvadrātam, taisnstūrim, aplim?

Pirkstu vingrošana "Viens, divi, trīs, četri, pieci"

Audzinātāja : Puiši, mūsu grozā ir pēdējā zaļā karte. Un viņa ir no gailenes. Tātad, kādu uzdevumu sarkanmatainais krāpnieks lūdz mums izpildīt?

4. uzdevums “Kad tas notiek?

Skolotājs aicina bērnus uzminēt mīklas par dienas daļām. Uz molberta ir četru māju attēli. (rīta pēcpusdiena Vakara nakts). Pēc mīklas atrisināšanas bērns atrod sev piemērotu attēlu un "apdzīvo" to vēlamajā mājā.

Saule pamodās debesīs

Viņš paskatījās mūsu logā.

Gailis gudri rej

Paziņojums: "Tas ir ..." (rīts)

Saule debesīs

Spoži spīd

Mēs ejam pastaigāties

Priecīgi dziedam dziesmas!

(diena)

Saule staro

Ciems aiz mājām

Mēs atnācām no pastaigas

Ir pienācis laiks vakariņām.

(Vakars)

Pagalmā ir tumšs,

Mēnesis izskatās pa mūsu logu.

Dēls un meita guļ gultiņās -

Tātad ir pienācis ... (Nakts)

Audzinātāja : Nu, puiši, uzdevumu grozs ir tukšs. Ar visu esam tikuši galā. Tu esi lielisks! Es ceru, ka mēs palīdzējām Kolobokam. Ja atceraties, Koloboks rakstīja, ka, ja Koloboks atgriezīsies pie vecvecākiem, jūs gaidīs garšīgs cienasts. Paskatīsimies, varbūt kaut kas mūs sagaida aiz durvīm?

Skolotāja atver durvis, aiz durvīm stāv soma ar gardumiem.

Pedagogs: Urā! Puiši, tas nozīmē, ka mums viss izdevās. Tagad mēs unisonā teiksim: "Es esmu lielisks!" un mēs paši sev palīdzēsim.


Ludmila Rjabova

Mērķis: Bērnu saskaņotas runas attīstība.

Uzdevumi:

Izglītojoši: iemācīt iejusties pasakas varoņos; iemācīt bērniem atcerēties pazīstamu pasaku - « Piparkūku vīriņš» paļaujoties uz vizuāliem tēliem, veidot spēju sadzirdēt un saprast uzdotos jautājumus par pasakas sižetu, atbildēt uz tiem; bagātināt bērnu vārdu krājumu - atšķirt dzīvniekus pēc izskata, pareizi tos nosaukt;

Attīstās: attīstīt uzmanību, atmiņu, domāšanu, motorisko aktivitāti; roku smalkās motorikas; prasme risināt mīklas par savvaļas dzīvniekiem; pastiprināt runu.

Izglītojoši: veicināt draudzīgas attiecības, interesi par pasakām, kopīgām radošām aktivitātēm; un vēlme palīdzēt draugam grūtībās.

Materiāls un aprīkojums:

Piezīmju grāmatiņa

Pildītas rotaļlietas: maizīte, zaķis, vilks, lācis, lapsa

Ģeometriskās figūras (moduļi)

Bildes, kurās attēloti savvaļas dzīvnieki,

Priekšdarbi:

Pasaku lasīšana « Piparkūku vīriņš» , "Ryaba vista", "rāceņi", "Zaķis un lapsa", "Teremok"

pasaku ilustrāciju izpēte, bērnu dzejoļu apguve, pirkstu vingrošana, fiziskie vingrinājumi.

Nodarbības gaita:

Puiši, paskatieties, šodien pie mums ir atnākuši ciemiņi.

Sveicināsim savus viesus.

Bērni sveicina.


Audzinātāja: Labi padarīts! Aicinu stāvēt aplī un sasveicināties viens ar otru! (Bērni stāv aplī).

Visi bērni sapulcējās aplī.

Es esmu tavs draugs un tu esi mans draugs

Turēsim rokas cieši

Un mēs uzsmaidīsim viens otram


Audzinātāja: puiši, vai jums patīk pasakas?

Bērni: Jā

Audzinātāja: un kādas pasakas tu zini?

Bērni: « Piparkūku vīriņš» , "rāceņi", "Maša un lācis" utt.

Audzinātāja: Labi darīts, tu zini daudz pasaku. Šodien es satiku pasaku varoni, un viņš ļoti gribēja tevi satikt! Vai jūs vēlētos viņu satikt?

Bērnu atbildes

Audzinātāja: Un kurš tas bija, jums ir jāuzmin. Es tev uzdošu mīklu, tu klausies uzmanīgi un tad tu viņu noteikti atpazīsi.

Viņš pameta savu vectēvu,

Un viņš pameta savu vecmāmiņu.

Viņam ir sārta puse.

Tas ir garšīgi (maizīte)

Audzinātāja: Labi darīts, puiši, pareizi. Un šeit ir mūsu varonis, paskaties. Mūsu maizīteļoti jautrs un iecirtīgs.


Piparkūku vīriņš: Sveiki puiši! ES tiešām mīlu ceļot un tu gribi iet ar mani ceļot?

Bērnu atbildes

kolobok aplī.


Audzinātāja: velmēts, velmēts piparkūku vīriņu un ripināja piparkūku vīriņu mežā... Un mežā pūš vējš. Sākumā kluss (bērni un skolotājs izliekas par vēju, un tagad tas ir spēcīgs (bērni un skolotājs pārstāv vēju).


Paskaties, kādam ilgi lūr ārā ausis. Kurš tas varētu būt?

Bērnu atbildes (Zaķis.)


Audzinātāja: Tieši tā, zaķīt. Tagad aprakstiet, kāds viņš ir?

Bērnu atbildes (mīksts, balts, pūkains utt.)

Zaķis: Sveiki puiši, sveiki maizīte.

Audzinātāja: Puiši, zaķis aicina pārvērsties par zaķi un kopā ar viņu veikt vingrinājumus.

Fiziskā audzināšana

(ar muzikālu pavadījumu)

Pelēkais zaķis sēž un kustina ausis


Tātad, jūs un es saņēmām enerģiju, pārvērtāmies par puišiem, un mēs ejam tālāk kolobok

Bērni stāv aplī un iet ar mūziku kolobok aplī.

Audzinātāja: Puiši, lai satiktu nākamo varoni, jums jāuzmin mīkla.

Viņš atrodas aukstā mežā.

Viņš staigā, dusmīgs izsalcis.

Kas tas ir? (Vilks)

Tieši tā puiši.

Vilks: Sveiki puiši. Kur tu dosies?

Bērnu atbildes

Audzinātāja: Puiši, vilks vēlas lūgt jūs viņam palīdzēt. Viņa bērni spēlējās un lauza rotaļu mājas, kas bija veidotas no ģeometriskām formām. Palīdzēsim vilkam?

Bērnu atbildes (Jā)

Audzinātāja: Nu ko, celsim mājas vilku mazuļiem.

Bērni savāc mājas no ģeometriskām formām-moduļiem (dažādu krāsu kvadrāti un trīsstūri)



Labi darīts, puiši to izdarīja. Atvadies no vilka un ejam tālāk. Vai esat gatavs doties tālāk? Un velmējās kolobok tālāk un uz taciņas ir peļķes. Kāds liels gāja viņiem pāri un visu apsmidzināja ar ūdeni. Un mēs varēsim uzmanīgi iziet starp peļķēm, vai varam tajās iekāpt?

bērnu atbildes (Nē)

Audzinātāja: Kāpēc

bērnu atbildes (jūs varat saslapināt kājas un saslimt)


Audzinātāja: Kurš gāja pa peļķēm?

Viņš ziemā guļ midzenī

Zem milzīgas priedes.

Un kad nāk pavasaris

Viņš pamodīsies no miega.

Kas tas ir? (lācis)

Bērni: Lācis.


Lācis: Sveiki puiši.

Audzinātāja: puiši, sakiet man, lūdzu, vai lācis ir savvaļas vai mājdzīvnieki?

Bērni: mežonīgs, jo dzīvo mežā.

Audzinātāja: vai zini kā sauc meža dzīvnieku mazuļus?

Bērni: Jā

(Tiek parādīti attēli, kuros redzami pieauguši dzīvnieki, un bērniem ir jānosauc viņu mazuļi)

(lācis - lācēns, vilku mazulis, lapsa-lapsa, zaķis-zaķis, vāvere-vāvere)


Audzinātāja: puiši, atcerēsimies pirkstu spēli par dzīvniekiem

Pirkstu spēle "Dzīvnieki"


Labi dzīvnieki ir draugi

Mazie truši ir draugi

Bebri ir draugi ezerā

Odi ir draugi debesīs

Mazie eži ir draugi

Pat lāču mazuļi ir draugi

Tā tas izspēlējās

Viņi aizbēga pa mežu

Audzinātāja: Labi darīti puiši, lācim patika ar jums spēlēties. Atvadies no lāča un dodamies tālāk. Velmēts bulciņa turpinājās un satikās....?

Bērni: Lapsa


Audzinātāja: Pasakā lapsa ēda kolobok, un mēs lūgsim, lai lapsa neēd mūsu kolobok, un par to mēs to sauksim mīļi. Lapsa Lapsai nav ķepas, bet kājas, nevis ausis, bet ausis, nevis deguns, bet deguns, nevis aste, bet aste.

Labi darīts, gailene ir ļoti priecīga. Tagad gailenes nebūs, ir mūsu kolobok un viņš atgriezīsies pie vecvecākiem.

Puiši un mums ir laiks doties mājās. Mēs atgriezīsimies pa taku.

Ejam pa taku.

Viens divi! Viens divi!

Sasit plaukstas kopā.

Viens divi! Viens divi!

Rokturu pacelšana

Uz sauli un mākoni.

Audzinātāja: Šeit mēs esam, jums patika ceļot? Bet mūsu ceļojums nav beidzies, zinām vēl daudzas pasakas un noteikti iesim ceļot šīs pasakas.

Kāda pasaka mēs šodien esam ar jums apceļots?

Kuru mēs satikām pa ceļam? (zaķis, vilks, lācis, lapsa)

Beigās bērni saņem saldu dāvanu


Integrētās nodarbības konspekts 2.junioru grupā par tēmu:

"Ceļojums uz veselības zemi"

Mērķi un mērķi:Veselīga dzīvesveida prasmju veidošana, bērnu runas un fizisko aktivitāšu attīstība.

Izglītības uzdevumi: nostiprināt bērnu zināšanas mazgāšanā; zinot tualetes piederumus un to mērķi; nostiprināt zināšanas par ūdens īpašībām.

Izglītības uzdevumi: izglītot bērnus kultūras un higiēnas prasmēs, vēlmi vienmēr būt skaistam, tīram, kārtīgam, cienīt savu ķermeni.

Attīstības uzdevumi: rosināt interesi par kultūras un higiēnas prasmju ieviešanu, mudināt bērnos tās pastāvīgi ievērot; attīstīt novērošanu, zinātkāri.

Aprīkojums: Ilustrēta K. Čukovska grāmata "Moidodyr", muzikāls ieraksts pēc skolotāja ieskatiem, baloni ar Aibolit padomiem, zilas lentes spēlei "Savākt strautus upē", ziepes, ķemme, zobu birste, veļas lupata, dvielis.

Dalībnieki:pasakaini varoņi Aibolits un Ūdens.

Nodarbības gaita.

Bērni nāk pie mūzikas un sēž uz krēsliem.

Pedagogs:

Pamosties agri no rīta

Pasmaidiet visiem pasaulē

Veiciet savus vingrinājumus

Nomazgājieties dušā, nosusiniet sevi

Vienmēr ēdiet pareizi

Ģērbies glīti

Ej uz bērnudārzu!

Pedagogs: Bērni šodien mums ir neparasta nodarbošanās, mēs runāsim par savu veselību. (Pie durvīm klauvē) Paskatīsimies, kas ieradās pie mums?

Aibolīts: Sveiki bērni! Zēni un meitenes! Esmu ļoti priecīga, ka tiku uz tavu nodarbību bērnudārzā.

Un tagad drīzāk (Aibolits aicina bērnus pie sevis.) Atbildi man!

Vai tu esi vesels?

! (Bērni parāda, cik veseli viņi ir.)

Vai tu esi tīrs?

Jā! (Bērni parāda, cik viņi ir tīri.)

Vai tu esi draugs ar ūdeni?

Jā!

Vai tu mani atpazini? (bērnu atbildes) Paldies, jūs uzminējāt. Vai atpazini manu pasaku? Bet es nenācu šeit viens. Mani draugi ieradās ar mani. Tagad es jums uzdošu mīklu:

"Es esmu slapjš, ziemā salstu, pavasarī pļāpāju, vasarā plūstu un rudenī pilēju" (ūdens)

Nezināju? Vai tad varat uzminēt vēl vienu mīklu?

"Ja mūsu rokas ir vaskā,

Ja traipi ir nosēdušies uz deguna,

Kurš tad ir mūsu pirmais draugs

Noņemt netīrumus no sejas un rokām?

Bez kā mamma nevar iztikt

Ne gatavot, ne mazgāt,

Bez kura mēs jums pateiksim tieši

Cilvēkam jāmirst?

Lai līst no debesīm

Lai aug maizes vārpas

Burāt ar kuģiem -

Mēs nevaram dzīvot bez " ... (ūdens)

Ūdens ieplūst mūzikā

Ūdens:Sveiki, kāpēc jūs mani uzaicinājāt? Es esmu Ūdens!

Pedagogs:Šodien mēs izbraucam uz Veselības zemi, un bez tevis un Aibolīta mēs tur netiksim. Tagad bērni pastāstīs un parādīs bērnudārza dzejoli, cik ļoti viņi jūs mīl.

Bērni:Ūdens, ūdens!

Nomazgā manu seju

Lai acis spīdētu

Lai vaigi dedzinātu

Lai mute smejas

Lai sakostu zobu.

Ūdens:Labi darīts, un man arī vajag dzert, mazgāt, ūdeni, gatavot un mazgāt. Vai es esmu kaut ko aizmirsis bērni? (Bērnu atbildes)

Skrējām uz Veselības zemi (viegli skrienot uz pirkstiem, ar paātrinājumu un palēninājumu).

Aibolīts:Atcerieties, kāda pasaka stāsta par to, kā visiem patīk mazgāties, kā to sauc un kas to uzrakstīja?

Bērni:"Moidodyr", K. Čukovskis.

Ūdens un Aibolīts:Taisnība! Atcerēsimies kopā:

Agri no rīta rītausmā

Mazās peles mazgājas

Kaķēni un pīlēni

Gan bugs, gan zirnekļi.

Pedagogs:

Visiem dzīvniekiem un kukaiņiem patīk peldēties, mazgāties. Puiši, cik daudzi no jums redzēja viņus mazgājamies? Kā kaķis mazgājas?

Bērni:- Pēdas un mēle.

Pedagogs:– Pareizi, bet kā suns mazgājas?

Bērni: -Arī ar ķepām un mēli.

Pedagogs:- Kas zina, kā zilonis peldas?

Bērni:- Bagāžnieks.

Pedagogs:- Labi padarīts! Zilonis var uztaisīt dušu ar savu stumbru. Kāmis mazgā ķepas. Papagailis nomizo spalvas ar knābi.

Bērniem tiek piedāvāta spēle - imitācija "Kā dzīvnieki, putni, kukaiņi mazgā seju"

Pedagogs:- Labi padarīts! Puiši, vai cilvēks mazgā?

Bērni:- Jā.

Audzinātāja: Kāpēc cilvēks mazgājas?

Bērni: - Lai būtu tīrs, skaists, kārtīgs, labi smaržo.

Ja bērniem ir grūti, skolotājs palīdz.

Pedagogs:- Taisnība! Un arī, lai nesaslimtu. Kaitīgie mikrobi uzkrājas uz mūsu ķermeņa, mēs tos neredzam. Tāpēc ir jāmazgājas, jāparūpējas par sevi, pat ja neesi ļoti netīrs. Cilvēks mazgā visu ķermeni, mazgājoties vannā, dušā, vai arī viņš var atsevišķi mazgāt rokas, seju un kājas. Ikvienam patīk peldēties: cilvēkiem, dzīvniekiem, kukaiņiem un pat rotaļlietām, kuras mēs mazgājam kopā ar jums.

Aibolīts un ūdens:Bērni, Veselības zemē iedzīvotāji ievēro noteikumus, kas jāzina un jāievēro (Noteikumi pievienoti baloniem)

1. padoms. Nomazgājiet seju no rīta un vakarā. Nomazgājiet rokas, seju, kaklu un ausis.

2. padoms. Katru dienu pirms gulētiešanas nomazgājiet rokas un kājas.

3. padoms. Nomazgājiet rokas pēc spēlēšanās, pastaigas un tualetes lietošanas.

4. padoms ... Pirms ēšanas nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni.

5. padoms ... Bieža duša un vanna.

Pedagogs un bērni : Vai atceries padomus (jautāt individuāli)?

"Mums ir jānomazgājas

No rītiem un vakariem

Un netīrie skursteņslauķi-

Kauns un negods!

Kauns un negods!"

Ūdens:Es jūs visus aicinu pie ūdens,

Mums tas ir visur - Un upē, un okeānā, Ezerā, strautā un vannā (izplata zilās lentes). Spēlēsim spēli tagad.

Spēle "Savākt strautus upē".

Bērni, izkaisīti ar lentēm, skrien mūzikas pavadībā, un tad pulcējas upē un visi kopā, vibrējot ar lentes roku.

Aibolīts:Cik lielu upi tu esi savācis! Tagad mūsu bērnudārzā ir daudz ūdens. Ak, kas ir tas, kas kuģoja pa upi (rāda ziepes un klausās bērnu atbildes)?

Pedagogs:Tieši tā, tās ir ziepes! Ziepes un ūdens ir īsti draugi! Un kas vēl mums vajadzīgs tīrībai (parādīt veļas lupatiņu, zobu birsti, pastu, ķemmi, dvieli)?

Bērns:"Lai dzīvo smaržīgās ziepes,

Un dvielis ir pūkains

Un zobu pulveris

Un bieza ķemmīšgliemene!

Mazgājamies, šļakstam

Vannā, sile, vannā,

Upē, straumē, okeānā,

Gan vannā, gan vannā,

Jebkurā laikā un vietā -

Mūžīga slava ūdenim!

Pedagogs:Un kādi vēl līdzekļi ir, lai atbrīvotos no mikrobiem (bērnu atbildes, jūs varat pateikt)?

Šis ir tīrs gaiss. Jums ir nepieciešams biežāk vēdināt istabu un staigāt gaisā.

Tas ir fizisks vingrinājums, tagad esam kopā ar Aibolītu un Vodu veiksim dažus jautrus vingrinājumus:

Viens divi trīs četri pieci,

Zainka sāka braukt.

Daudz lec zainka,

Viņš lēca desmit reizes.

Zaķis paņēma sānus,

Viņš dejoja hopaku.

Pīles ir ieradušās.

Sākām spēlēt pīpes.

Ak, kāds skaistums.

Viņš dejoja hopaku.

Pēdas uz augšu, kājas uz leju.

Pavelciet uz pirkstiem.

Mēs uzliekam ķepas uz sāniem.

Uz pirkstiem, hop-hop-hop.

Un tad apsēdies

Un tad uz papēža.

Ūdens un Aibolīts:Labi darīts, mēs jums dāvinām brīnišķīgus ziepju burbuļus. Spēlējiet, smaidiet un vienmēr esiet veseli! Uz redzēšanos!

Pedagogs:Mūsu nodarbība ir beigusies. Šodien viesojāmies Veselības valstī, atcerējāmies K. Čukovska pasakas "Moidodyr" un "Aibolit" un uzzinājām noteikumus, kā būt veselam.

GCD kopsavilkums 2. junioru grupā:
"A. Barto dzejoļi mazuļiem"
MĒRĶIS: iepazīstinām ar daiļliteratūru, attīstām bērnu runu, attīstām vizuāli efektīvu domāšanu
PLĀNOTIE REZULTĀTI: attīstīt uztveri bērniem. Attīstīt jebkādu emocionālu reakciju uz literāru darbu, panākt bērna vēlmi aktīvi iesaistīties komunikācijā.
ORGANIZĀCIJAS LAIKS:
Vos-l: - Bērni, kad es šorīt atnācu uz d/s, pieklauvēju pie durvīm. Tas bija pastnieks Pečkins, viņš atnesa paku (rāda paku)
-Bērni, vai vēlaties zināt, kas ir šajā iepakojumā?
Bērni: - Mēs gribam
Vos-l: - Tad atveram paku (izņem jaunu krāsainu A. Barto grāmatu "Dzejoļi bērniem")
Vos-l: - Vai vēlaties doties ceļojumā caur šo krāsaino grāmatu?
Bērni: - Mēs gribam
GALVENĀ DAĻA:
Vos-l: - Bērni, paskatieties, kas dzīvo šajā lapā?
Bērni: kaķēns
Vos-l: - Kas tas ir? Ko viņš dara? (Spēlē ar bumbu) Skolotājs kopā ar bērniem lasa dzejoli:
Kaķēns vijoļo
Ar bumbu:
Tas viņam slepeni piezagsies,
Tad tas sāk mesties pa bumbu,
Pagrūdīs viņu, lēks uz sāniem ...
Nekādā veidā nevar uzminēt
Ka šeit nav pele, bet mudžeklis.
-Kāpēc kaķēns spēlējas ar bumbu? (skolotājs mudina bērnus runāt, bērnu atbildes)
Vos-l: - Kaķēns ir mazs, viņam ir garlaicīgi, viņš grib spēlēt, tāpēc viņš spēlē ar bumbu, domādams, ka tā ir pele. Kā mēs varam palīdzēt kaķēnam? Grūtību gadījumā vos-l uzvedne (iedodiet pulksteņrādītāja rotaļlietu peli). Šķir lapu. Paskaties, kas tas ir? (suns guļ pie kabīnes.) Mans suns saaukstējās un palika bez balss.
Kaķēns metās viņam deguna priekšā,
Un nabaga slimnieks pat nevarēja riet.
Lūk, cik smagi viņš bija slims.
Vos-l: - Bērni, kāpēc suns nevarēja kliegt uz kaķēnu?
Bērni: - Viņam ir iekaisis kakls.
Vos-l: - Un kā mēs varam palīdzēt sunim?
Bērni: - Zvaniet ārstam (ja viņiem tas ir grūti, tas palīdz)
Vos-l: - Ārsts izrakstīs sunim zāles, un viņa būs vesela.
Skolotājs atver trešo lapu, kurā attēlots zvirbulis, kurš lec pāri peļķei.
Vos-l: - Un kas dzīvo šajā lapā? (bērnu atbildes) -Gribi izlasīt dzejoli par zvirbuli?
Zvirbulis lec un griežas peļķē.
Viņš savilināja spalvas, pūka asti.
Laikapstākļi ir labi!
Čiv-čiv-čiv!
Vos-l: - Kāpēc zvirbulis lec un griežas? (bērnu atbildes) .Vos-l: - Tieši tā, jo laiks ir labs, un viņš par to ļoti priecājas.
Vos-l: - Kas dzīvo šajā lapā? (pīle ar pīlēniem) Vos-l: - Ko viņi dara, mēs varam mācīties no dzejoļa:
Agri, agri no rīta iznāca pīļu māte, lai mācītu pīlēnus.
Viņa tos māca, māca! -Tu peldi, uči-uti, gludi, pēc kārtas.
Lai gan mans dēls nav izcils, nav izcils,
Mamma nepavēl būt gļēvulei, nepavēl. - Peldēt, peldēt, pīlēns,
Nebaidies, tu nenoslīksi.
Vos-l: - Ko pīles māte māca pīlēniem? (bērnu atbildes)
- Vai tev jāpakļaujas mammai? (bērnu atbildes). Tieši tā, mamma ir liela, viņa visu zina, tev jāpakļaujas.
-Puiši, kas dzīvo mūsu grāmatā? (bērnu atbildes) -Mēs mīlam dzīvniekus un uzmanīgi izturamies pret tiem, jo ​​tie ir mūsu draugi. Izvēlieties sev dzīvnieku (rotaļlietu) un dejojiet ar to (skan mūzika, bērni dejo).
– Cik jautri tu dejoji ar savām rotaļlietām! Un tagad rotaļlietas atpūtīsies, un mēs dosimies pastaigā.
Vecāku sapulce otrajā junioru grupā: "Bērnu runas attīstība, lasot daiļliteratūru"
Mērķis: runas nozīmes atklāšana bērna personības vispusīgajā attīstībā.
Uzdevumi: iepazīstināt vecākus ar sākumskolas pirmsskolas vecuma bērnu runas attīstības īpatnībām; veicināt bērnu komunikatīvo īpašību attīstību; veicināt komunikācijas kultūru; iesaistīt vecākus izglītības procesā un pulciņa dzīvē.
Pasākuma norise:
1. Iepriekšējais posms.
- Vecāku uzaicināšana uz tikšanos.
- Gatavošanās izstādei grupā par tēmu: "Krievu tautas pasakas"
2. Organizatoriskais posms.
- Metodiskās literatūras izstādes noformēšana par semināra tēmu.
3. Iepazīšanās posms.
(Vecāki sēž puslokā) Audzinātāja: Labvakar! Priecājamies jūs satikt. Paldies, ka veltījāt laiku, lai ierastos mūsu sanāksmē. Sekojošās rindas kalpos kā kompass šodienas sanāksmei.
Runa ir skaista, ja tā ir kā strūkla
Skrien starp akmeņiem tīrs, nesteidzīgs,
Un jūs esat gatavs klausīties viņas plūsmu
Un iesaucas: - Ak! Cik skaista tu esi.
Mūsu tikšanās tēma ir “Bērnu runas attīstība, lasot daiļliteratūru. "
4. Galvenais posms.
Pedagogs: Lūdzu, turpiniet frāzi: "Mans bērns sāka runāt ...."
Jūsu atbildes liecināja, ka daži bērni sāka runāt 2–3 gadu vecumā. Šiem puišiem runas attīstībā ir neliela kavēšanās. Daudzi vecāki atzīmēja, ka viņu bērni sāka runāt vecumā no 8-9 mēnešiem līdz 2 mēnešiem. Tā ir fizioloģiska norma.
Spēle "Jautājums - Atbilde"
Un tagad es aicinu jūs atbildēt uz maniem jautājumiem.
- Paceliet roku par tiem vecākiem, kuri ir ieinteresēti, lai viņu bērns runātu pareizi.
Ir ļoti patīkami redzēt vērīgus un gādīgus vecākus.
- Un tagad es ierosinu pacelt roku tiem vecākiem, kuri uzskata, ka viņu bērns runā skaidri, skaidri, pareizi.
Redziet, cik maz roku ir. Patiešām, šajā vecumā bērni runā nepareizi, viņu skaņas izruna nav izveidota - un tā ir fizioloģiska norma, tas ir, tas ir raksturīgs vecumam.
- Tagad es ierosinu pacelt rokas tiem no jums, kuri pastāvīgi lasa mazus dzejoļus saviem bērniem mājās, iegaumējot tos; lasa stāstus un pasakas un sarunājas par izlasīto darbu.
- Paceliet roku tie vecāki, kurus interesē mūsu tikšanās tēma.
Jūsu reakcija liecināja, ka mūsu tikšanās tēma ir aktuāla un nozīmīga.
Darbs pie bērna runas attīstības skolā tiek veikts dažāda veida aktivitātēs; speciālajās nodarbībās runas attīstībai, kā arī citās nodarbībās; ārpus nodarbībām - spēļu un mākslinieciskās aktivitātēs; ikdienas dzīvē.
Iepazīšanās ar daiļliteratūru sniedz brīnišķīgas iespējas bērnu runas attīstībai.
ZIŅOT
Pasakas audzināšana
Līdz noteiktam vecumam bērni dzīvo pasakā, kā līdzvērtīgi pasaku pasaules dalībnieki. Un tas ir dabiski, jo pasaka ir tuva un saskan ar viņu attieksmi. Pašā dzīves sākumā viņa satiek bērnus ar fantastiskiem tēliem, aizraujošiem piedzīvojumiem, savas pasaules krāsainību un spilgtumu. Viss šis pasakas svaigums, tīrība, melodiskums, harmoniskā integritāte ir pirmais stimuls bērniem attīstīt iztēli, domāšanu, radošumu. Un pasaku varoņu un viņu rīcības bezmākslinieciskā vienkāršība un skaistums ir nepieciešams bērnu apziņai kā pirmais pasaules atspulgs, patiesas cilvēku attiecības īstas mākslas skaidrā spogulī.
Katra pasaka novelk robežu starp labo un ļauno. Viņi ir nesamierināmi ienaidnieki, viņi atrodas mūžīgā cīņā. Un šajā konfrontācijā labais vienmēr uzvar, taisnīgums vienmēr uzvar. Šī ideja par labā uzvaru pār ļauno vienmēr ir pārliecinoša, jo tā ir izkopta un dzimusi līdz ar cilvēku apziņas rašanos un pilnveidojusies līdz ar tās attīstību, jo ir caurstrāvota ar visas cilvēces ticību un cerību uz triumfu. par labiem principiem. Un šo ticību atbalsta laiks. Tāpēc pasaka ir tik spēcīga un tāpēc bērni tai tik ļoti tic. Gandrīz jebkurā tautas pasakā viss pakļaujas tikai cilvēka eksistences ideālajiem likumiem, tie ideāli, kas izturējuši daudzu cilvēku paaudžu pārbaudi, izkristalizējušies, kļuva universāli. Un bērniem ir viegli pieņemt šos ideālus, ir viegli piekrist paraugam.
Bērniem ir ļoti svarīgi, lai pasakā varonis, kurš personificē labo, vienmēr būtu skaists. Tas ir vai nu neuzvarams varonis, kas aizstāv savu tautu, vai vienkārši cilvēks, kurš uzvar ļaunumu ar savu prātu, gudrību un atjautību. Jebkurā gadījumā pozitīvais varonis izceļas ar inteliģenci, skaistumu, prasmīgām rokām vai labu maģiju, un negatīvais ir ļaunums, neglītums un viltība. Tāpēc bērni mīl pasaku tēlus, tic viņiem un pārnes šo ticību un mīlestību no pasaku pasaules uz reālo pasauli.
Pateicoties pasakai, bērni sāk apzināties galvenās cilvēka dzīves patiesības. Pasaka palīdz veidot morāles, morāles pamatus, pēc kuru likumiem viņiem ir jādzīvo. Pati vienkāršākā, vienkāršākā pasaka, kuru mēs, pieaugušie, sākam uzskatīt par bērnu rotaļu.
Krievu tautas pasakas
Viņiem ir liela nozīme bērnu mūzikas ausu, dzejas garšas, mīlestības pret dabu, dzimto zemi veidošanā. Tie radās neatminamos laikos. Krievu tautas pasakas ir populārākais un iecienītākais bērnu žanrs. Viss, kas notiek šajās pasakās, ir fantastisks un brīnišķīgs savā uzdevumā: šo pasaku varoņi, nonākot no vienas bīstamas situācijas otrā, glābj savus draugus, soda ienaidniekus – viņi cīnās un cīnās uz dzīvību un nāvi.
Dzejoļiem, pasakām, stāstiem, ko lasāt bērnam, jābūt maza apjoma, vienkārša satura un saprotamiem.
“Lasīšana vēl neko nenozīmē; ko lasīt un kā saprast lasīto - tas ir galvenais!
Bērniem patīk klausīties vienu un to pašu darbu vairākas reizes;
Mācieties kopā ar bērniem dzejoļus, bērnu dzejoļus, mīklas no galvas.
Pajautājiet, ko saka, kas notiek ar galvenajiem varoņiem;
Mācīties pārstāstīt pasakas, uzdodot jautājumus par saturu; pārnesot saturu, bērns mācās skaidri, precīzi, pilnībā, konsekventi izteikt savas domas;
Kā grāmatu lasīšanu bērnam padarīt noderīgāku un interesantāku? Tas prasa bērnam aktīvi piedalīties šajā procesā. Kā to izdarīt?
- Uzdot jautājumus. Grāmatu varoņi var palīdzēt mazuļiem attīstīt izpratni un novērošanas prasmes. Lasot uzdodiet viņiem dažādus jautājumus, piemēram: “Ja Aļonuškai un Ivanuškai būtu jākāpj kalnā pēc ūdens, cik augsts, jūsuprāt, varētu būt šis kalns: kā milzīga māja vai mazs, kā skudru pūznis? "" Kādā krāsā bija viņu spainis? ".
-Attēlojiet lasīto literāro darbu. Ja jūsu bērnam ir garlaicīgi lasīt, lūdziet viņam attēlot lasīto. Piemēram, ļaujiet viņam parādīt, kā Mašenka pielaikoja augstumu krēslos pasakā par trim lāčiem vai kā viņas vectēvs vilka rāceni.
- Atkāpieties no stāsta. Mēģiniet izlasīt dažas rindiņas vai lappuses savam bērnam zināmā pasakā vai stāstā un pēc tam palūdziet viņam izdomāt turpinājumu, tādējādi rosinot bērna iztēli, kā arī palīdzot paplašināt vārdu krājumu un iemācīties pieņemt lēmumus dažādas situācijas.
- Uzrakstiet mīklas, pamatojoties uz pasakām. (Vecāki tiek aicināti minēt mīklas par pasakām, jāuzmin, kurš no pasaku tēliem to varētu par sevi pateikt.) 1) Nolēmu apceļot pasauli un nezināju, ka ceļojums var izvērsties nepatikšanās. Es domāju, ka visi apkārtējie ir tikpat laipni kā mana vecmāmiņa un vectēvs. Taču izrādījās, ka pasaulē mīt arī ļauni, nežēlīgi, viltīgi. Un visi grib mani apēst...
2) Es visu mūžu baidījos no kaķiem. Un šis atnāca un murrā, skrāpējas: saka, palīdzi man! Kā es, mazais, pelēkais, varu palīdzēt kaķim? Es tikai jūtu, ka viņa mani nemaldina. Izskrēju dārzā, redzu - man ļoti vajag manu palīdzību!
3) Es zināju, ka nepatikšanas beigsies. Sāpīgi noplucis un vecs esmu. Cik gadus es stāvu uz lauka! Es, protams, sapņoju, ka manī kāds dzīvos un dzīvos. Bet ne pārāk daudz cilvēku! Viņi kāpa iekšā, kāpa iekšā, kāpa iekšā. Es salūzu un sabruku!
4) Nu šai pelei ir aste! Vectēvus nevar salīdzināt ne ar sievietes plaukstu, ne ar dūri! Un šai pelei bija jāizsīkst visnepiemērotākajā brīdī! Viņa pamāja ar asti – un es avarēju!
5) Viņš tika cepts no miltiem, viņš tika atdzesēts uz loga.
Viņš aizbēga no vecmāmiņas un vectēva, kļuva par vakariņām Alisei. (Piparkūku vīriņš)
6) Reiz pele atrada pilnīgi tukšu māju
Viņa sāka dzīvot un dzīvot, un ļāva īrniekiem nākt pie viņas. (Teremok)
7) aizejot, viņa lūdza māti nevienam neatvērties,
Bet bērni atvēra durvis! Zobains zvērs maldināts -
Es dziedāju dziesmu savai mātei. Kurš tad ēda bērnu? ("Vilks un septiņas jaunas kazas")
8) Lai izvilktu šo dārzeni, vectēvam nepietika spēka.
Bet visi, ko viņš lūdza, nāca viņam palīgā. ("Rāceņi")
9) Labais ārsts saka: - Mēs uzvaram bronhītu,
Masalas, saaukstēšanās un iekaisis kakls, difterija un skarlatīns,
Un, protams, mēs tiksim galā arī ar Bārmaliju! ("Aibolit")
-Plaši zināmās pasakās jūs varat zaudēt. Spēlējiet koloboku, rāceņu, teremoku, Ryaba vistu un citus bērnam pazīstamus stāstus.
Jūs varat izdomāt savu pasaku kopā ar savu bērnu.
Lasiet pēc iespējas vairāk kopā ar bērniem, un pats galvenais, runājiet par lasīto!
Izdaliet atgādinājumus vecākiem.
Piezīme vecākiem.
"Zelta atslēgas" no slepenajām durvīm uz lasīšanas pasauli:
Lai bērns labi runātu, ar viņu ir jārunā: šādi tiek noteikti mutvārdu runas paraugi.
Lai bērns iemācītos būt uzmanīgs, viņam jālasa stāsti un pasakas: tā tiek noteikta vārda uztvere.
Lai grāmatu uztvertu kā nepieciešamu dzīves elementu, tai ir jādzīvo mājā un jābūt pieaugušo pieprasītai: šādi tiek veidoti noteikta dzīvesveida paraugi.
ATCERIETIES!
Talantu audzina grāmatas un iedrošinājums.
Lielu cilvēku vecāki neuzspieda bērniem grāmatas - viņi apņēma savus bērnus no bērnības.
(Skan klusa, mierīga mūzika, vecāki vērtē notikumu. Sapulces lēmumu pieņemšana. Aktuālo jautājumu risināšana). GCD kopsavilkums 2.junioru grupā:
"Maģiskā pasaku grāmata"
Programmatūras saturs:
1. Turpināt mācīt bērnus emocionāli, konsekventi atveidot pasaku saturu.
2. Māciet bērniem veidot un "lasīt" vienkāršus pasakas modeļus, reproducēt darbību secību, attīstīt bērnu domāšanu. Spēja korelēt pazīstamus simbolus ar attēliem. Vingriniet bērnus stāstu veidošanā, izmantojot modelēšanas metodi.
3. Attīstīt prasmi apzināt un nosaukt pasaku varoņu raksturīgās iezīmes. Attīstīt intonācijas izteiksmīgumu, atveidojot atsevišķus pasakas varoņu vārdus un dziesmas, radoša iniciatīva. Iemācieties atbildēt uz jautājumiem, bagātiniet bērnu vārdu krājumu, iemāciet bērniem pabeigt vārdus teikumā. Mācīt bērniem pareizi atbildēt uz skolotāja jautājumiem, reproducēt pasakas saturu pēc shēmām. Vārdnīcas aktivizēšana. Attīstīt runas uzmanību, radošo darbību, atmiņu, domāšanu.
4. Izkopt labestīgu attieksmi pret pasaku varoņiem, prasmi sadarboties. Paaugstināt interesi par mutvārdu tautas mākslu (pasakas) Materiāli un aprīkojums:
Grāmata, projektors ar ekrānu.
Priekšdarbi:
krievu tautas pasaku lasīšana, ilustrāciju apskate, pasaku pārstāstīšana, spēles - dramatizējums.
Vārdnīcas darbs: viltīgs, nelaipns, zinātkārs, drosmīgs, gudrs, laipns.
Pārvietot: bērni ienāk grupā
Pedagogs: Vai jums, puiši, patīk pasakas? Man arī ļoti patīk un iesaku šodien aizbraukt uz pasaku zemi, uz ciemu "Skazkino". Dosimies vilciena braucienā. Ieņemiet vietas vagonos. Vai visi ir gatavi doties ceļā? Aiziet.
Piekabes, piekabes dārd pa sliedēm.
Puišu grupa tiek nogādāta Skazkino ciematā.
Ir ieradušies. Nāc ārā. Apsēdies. (sēdi uz soliņiem)
Pedagogs: Skatieties, puiši, mēs ieradāmies ciematā "Skazkino", paskatīsimies, kas mūs sagaida? Kas tas ir? Jā, tas ir kaķis Vasilijs un aicina mūs ciemos. Klausīsimies, kas viņam tagad mums jāsaka.
(Ekrānā redzams kaķis Vasilijs)
Pedagogs: Vasilijam kaķim patīk klausīties un stāstīt pasakas. Un tā viņš mums atnesa neparastu, interesantu grāmatu. Tajā ir krievu tautas pasakas. Šīs pasakas veidoja krievu tauta. Kam krievu tauta sacerēja un izdomāja pasakas?
Bērni: bērniem, mums.
Pedagogs: Šī grāmata ir maģiska, ja mēs uzpūšam lapu, tā atvērsies. Ieskatīsimies grāmatā un uzzināsim, kādas pasakas tajā dzīvo. (Bērni pūš pa grāmatu)
Pedagogs: Puiši, vai jūs atpazināt šo pasaku? Paskatieties uzmanīgi, kas šeit ir parādīts? Kā to sauc? Atcerēsimies šo pasaku. Ja pastāstīsi pasaku pēc šīs shēmas, parādīsies attēls. (bērnu stāsts)
Bērni: "Ryaba vista".
Pedagogs: Labi darīts, vai šī tiešām ir pasaka "Rjabas cālis"?
Pedagogs: Uzpūtiet uz nākamo lapu, un jūs uzzināsiet, kāda veida pasaka tur dzīvo. Neaizmirstiet, ja mēs uzminējam pareizi, attēls tiek atvērts. (Bērni pūš pa grāmatu).
Pedagogs: Juliāna, vai tu pazīsti šo pasaku? Kā to sauc?
Bērni: "Rāceņi".
Pedagogs: Ļena, nosauc šīs pasakas varoņus.
Bērni: vectēvs, vecmāmiņa, mazmeita, blaktis, kaķis, pele.
Pedagogs: Pūtīsim, un atvērsies nākamā lapa.
(Bērni pūš lapā)
Pedagogs: Puiši, jūs uzminējāt, kāda šī ir pasaka? Bogdan, kā sauc šo pasaku?
Bērni: Pasaka "Vilks un septiņi bērni".
Pedagogs: Mila, kā tu zināji, ka šī ir pasaka "Vilks un septiņi bērni"
Bērni: Zīmēti: vilks, kaza un kazlēni.
Pedagogs: Labi darīts! Ja uzminējāt, tad tagad mums atvērsies bilde no pasakas.
Pedagogs: Nu, lūk, nākamā lapa, pūšam kopā un uzzināsim, kāda pasaka tur slēpjas. (bērni pūš) Nu, uzminiet, kāda tā ir pasaka? Kurš man mēģinās pastāstīt šīs pasakas sākumu. Un kādu dziesmu dziedāja Koloboks? Kurš to ēda? Ja uzminējāt pareizi, lapa noteikti tiks atvērta.
Pedagogs: Es domāju, ka mums vajadzētu piecelties un nedaudz iesildīties.
Nu, visi kopā, celieties,
Paceliet rokas augstāk.
Mēs spēlēsim ar jums.
Un nedaudz dejot


Pakratiet galvu - viens, divi, trīs!
Tagad nežāvāties.
Ātri atkārtojiet ar mums!
Mēs sitīsim plaukstas - viens, divi, trīs!
Mēs nogremdēsim kājas - viens, divi, trīs!
Galva bija pagriezta
Un viņi klusi apsēdās!
Pedagogs: Labi, mēs atpūtāmies, un tagad atvērsim grāmatas pēdējo lappusi. Vai vēlaties uzzināt, kāda pasaka dzīvo pēdējā lappusē? Trieciens pa grāmatu. (Bērni pūš pa grāmatu) Ak, tā neatveras, bet klausīsimies kaķīti Vasīliju, ko viņš saka.
Bērni skatās pasaku "Teremok"
Pedagogs: Un jūs to uzminējāt. Kurš var man pateikt, kā to pasaku sauc? Nu, pārbaudīsim, vai mēs uzminējām pareizi?
Labi darīts Puiši, paskatieties, kaķis Vasīlijs priecājas par mums. Mēs esam uzminējuši visas grāmatas pasakas. Klausieties, ko mums teiks kaķis Vasilijs
Ko mēs teiksim kaķim Vasilijam?
Bērni pateicas kaķim Vasilijam un atvadās
Pedagogs: Labi darīts! Atcerēsimies, kādas pasakas bija paslēptas grāmatā. (bērni atkārto pasaku nosaukumus). Tagad ir pienācis laiks atgriezties bērnudārzā. Ieņemiet vietas treileros.
“Piekabes, piekabes, dārdo pa sliedēm.
Viņi brauc mājās, brauc mājās, puišu grupa.
bērni atgriežas pie mūzikas.
GCD kopsavilkums
2.junioru grupā:
A. Barto "Dzejoļa lasīšana" Zilonis
Mērķi un mērķi:
Izglītojoši - veidot izziņas interesi un spēju uzmanīgi klausīties, paaugstināt runas aktivitātes līmeni.
Izglītojoši - iemācīt bērniem aplūkot attēlu, atbildēt uz jautājumiem par tā saturu, formulēt vienkāršākos secinājumus. Noskaidrojiet bērnu priekšstatus par divām dienas daļām, dienu un nakti.
Attīstīšana - sagatavot bērnus aprakstošu stāstu sacerēšanai, attīstīt sakarīgu runu.
Materiāli un aprīkojums: molberts, LB Fesjukovas uzskates līdzeklis "Zilonis", šūpuļdziesmas audio ieraksts, uzlīmes ar dzīvniekiem atbilstoši bērnu skaitam.
Nodarbības gaita
Bērni sēž puslokā, kura centrā ir molberts ar attēlu (tas karājas ar attēlu uz leju).
Skolotājs uzdod mīklu:
Viņā ir daudz spēka,
Viņš ir gandrīz tikpat garš kā māja,
Pelēks tauku milzis
Deguns ir kā garš pieskāriens
Viņš brauks uz muguras
Nerātns, ausains ... (zilonis)
Skolotājs apgriež attēlu otrādi. Aicina bērnus nākt un apskatīt attēlu "Zilonis" (bērni pienāk pie molberta ar attēlu, stāv puslokā)
Jautājumi par skolotāja attēlu:
- Kāds diennakts laiks ir attēlots attēlā? (bērnu kora atbildes ar skaidrojumu: ir tumšs, spīd mēness, rotaļlietas guļ.)
- Kuru tu redzi bildē? (bērnu kora atbildes)
- Kāpēc, tavuprāt, zilonis joprojām ir nomodā? Par ko viņš domā? (individuālas bērnu atbildes. Atzīmējiet interesantākos un labāk formulētos variantus)
– Varbūt viņš atceras savu ziloņu māti un gaida, kad viņa nāks pie viņa un nodziedās šūpuļdziesmu?
- Parādi, kā tu guļ.
Atskan šūpuļdziesmas audio ieraksts un skolotājs nolasa A. Barto dzejoli "Zilonis":
Laiks gulēt! Gobijs aizmiga.
Gulēja kastē uz sāniem.
Miegains lācis devās gulēt
Tikai zilonis negrib gulēt.
Zilonis pamāj ar galvu,
Viņš sūta loku zilonim.
Skolotāja lūdz bērnus "pamosties", stāsta, ka no rīta, pamostoties, vajag veikt vingrošanu, un pavada fizkultūru.
Fiziskā izglītība "Uzlāde"
Katru dienu no rīta veicam vingrinājumus. (ieiet vietā)
Mums ļoti patīk darīt secībā:
Ir jautri staigāt, pacelt rokas (kustību imitācija)
Pietupies un piecelies, lec un lec.

Nodarbības kopsavilkums:
- Jūs visi uzmanīgi klausījāties, atbildējāt uz jautājumiem, un tāpēc zilonis jums uzdāvināja dāvanas (uzlīmes ar dzīvnieku attēliem). Katrs bērns izvēlas to uzlīmi, kura viņam patīk visvairāk.

Konsultācijas vecākiem
daiļliteratūras lasīšanai
bērni no dzimšanas līdz skolai.
Zinātnieki ir atklājuši, ka bērns, kurš tiek sistemātiski lasīts, uzkrāj bagātīgu vārdu krājumu, jo viņš dzird vairāk vārdu. Lasot kopā ar mammu, mazulis ne tikai apgūst ko jaunu, bet arī aktīvi attīsta iztēli un atmiņu, kā arī reizēm apgūst svarīgas dzīves mācības. Kā izvēlēties noderīgas un interesantas grāmatas dažāda vecuma bērniem?
Kādas grāmatas ir nepieciešamas pirmsskolas vecuma bērniem?
Viegls un izturīgs.
Labai grāmatai mazajiem ir dažas funkcijas:
- Tas ir viegls - bērnam vajadzētu pietikt spēka jebkurā brīdī izņemt grāmatu no plaukta.
- Izturību nodrošina parastais vai laminētais kartons.
- Grāmatiņas lielumā mazam bērnam jāspēj ar to "paspēlēties" pašam.
- Grāmatā ir lieli, spilgti attēli un dažas mazas, traucējošas detaļas. Drukāts teksts - tikai liels, frāzes - skaidri un kodolīgi.
- Ja lapa ir spilgts attēls, teksts jānovieto uz gaiša fona.
Pievērsiet uzmanību higiēnas sertifikāta klātbūtnei (parasti norādīts uz pēdējās lapas vai vāka). Galu galā bērni bieži mēģina košļāt grāmatu.
Visam savs laiks.
Vismazākajām ir vajadzīgas grāmatas, lai izpētītu priekšmetus, dzīvniekus, augus utt. Lapā 80% laukuma ir jāaizņem attēlam. Paraksti sastāv ne vairāk kā no diviem līdz trim vārdiem. Bērnam joprojām nav ne jausmas, kā rīkoties ar jauno "rotaļlietu" - viss var aprobežoties ar laizīšanu un bezjēdzīgu lapu šķirstīšanu. Bet, kopīgi aplūkojot grāmatu un vienlaikus izrunājot tekstu, drīz pamanīsit, ka mazulis viegli atpazīst pazīstamus priekšmetus un pat mēģina tos nosaukt savā veidā.
Jautrs alfabēts.
Apmēram no gada (un, ja vēlaties, arī agrāk) varat sākt lasīt savam bērnam dzeju un īsas pasakas. Šajā vecumā iepazīšanos ar jautrām bērnu atskaņām ir labi pavadīt ar spilgtiem raksturīgiem žestiem. Apmēram divu gadu vecumā, kad bērnam ir interese par burtiem, apgūstiet alfabētu. Ir vērts atcerēties, ka burtu atpazīšana un lasīšana ir divas dažādas lietas. Tagad jūs lasāt, un bērns aktīvi klausās. Nepiespied lietas.
Daudziem bērniem patīk rotaļlietu grāmatas, visādi tvītotāji, grāmatas dzīvnieku, kukaiņu veidā utt. Bērnam tie ir pievilcīgi, bet neaizraujas ar tiem. Grāmatas primāri domātas lasīšanai – mazulim ir svarīgi mācīties. Pakāpeniski samaziniet rotaļlietu grāmatu skaitu līdz minimumam.
Trīs gadi – vecums, kāpēc ir labākais laiks bērnu ilustrēto enciklopēdiju iegādei. Nepazīstamo vārdu skaits tajos nedrīkst pārsniegt 10-15 procentus, pretējā gadījumā grāmata bērnam var šķist garlaicīga. Lasot kopā ar jums, mazulis saņem atbildes uz saviem jautājumiem un tajā pašā laikā iemācās strādāt ar jaunu informāciju.

Jaunāks pirmsskolas vecums. Pētot 3-4 gadus veca bērna literatūras darbu uztveres un izpratnes īpatnības, var izdalīt galvenos uzdevumus bērnu iepazīstināšanā ar grāmatu šajā vecuma posmā:
- veidot bērnos interesi par grāmatu, mācīt uzmanību, klausīties literāros darbus;
- bagātināt bērnu dzīves pieredzi ar aktivitātēm un iespaidiem, kas nepieciešami grāmatu izpratnei;
-, izvēloties grāmatas bērniem, ņemt vērā bērna pievilcību folkloras un dzejas darbiem;
- palīdzēt bērniem izveidot vienkāršākos savienojumus darbā;
- palīdzēt bērniem izcelt spilgtākās varoņu darbības un novērtēt tās;
- saglabāt tiešu reakciju un emocionālu interesi, kas rodas bērnā, uztverot grāmatu;
- palīdzēt bērniem garīgi, iedomāties, redzēt notikumus un darba varoņus, izvēloties ilustrācijas, iemācīt apsvērt ilustrācijas.

Vidējais pirmsskolas vecums (4-5 gadi). Bērnu lasīšanas pieredze kļūst sarežģītāka. Lai saprastu darbu, bērnam vairs nav vajadzīga ilustrācija katram sižeta pagriezienam. Raksturojot varoņus, bērni visbiežāk izsaka pareizus spriedumus par savu rīcību, vienlaikus paļaujoties uz saviem priekšstatiem par uzvedības normām un bagātinātu personīgo pieredzi. Tajā pašā laikā, uztverot literāros darbus, bērns neizvirza sev uzdevumu novērtēt varoni, notikumu. Bērnu attieksmei pret literāriem faktiem ir efektīva, vitāla nozīme. Bērns 4-5 gadus vecs, galvenokārt aktīvs attēloto notikumu dalībnieks; viņš tos piedzīvo kopā ar varoņiem.
Tādējādi, pamatojoties uz bagātinātās literārās un papildinātās bērnu dzīves pieredzes īpašībām, vidējās grupas skolotājiem ir šādi uzdevumi:
- turpināt attīstīt bērnos interesi par grāmatu;
- vērīgi mācīt, klausīties un dzirdēt darbu;
- redzēt varoņu darbības un pareizi tās novērtēt;
- attīstīt iztēli, spēju garīgi iztēloties darba notikumus un varoņus;
- saglabāt bērnu uzmanību un interesi par vārdu literārajā darbā;
- atbalstīt bērnu empātiju pret darba varoņiem un veidot personisku attieksmi pret lasīto.

Vecākais pirmsskolas vecums. No 5 gadu vecuma bērna literārajā attīstībā sākas jauns posms. Bērnu vidū vismīļākās ir maģiskās krievu tautas pasakas ar savu brīnišķīgo daiļliteratūru, fantastiskumu, attīstītu sižeta darbību, pilnas ar konfliktiem, šķēršļiem, dramatiskām situācijām, dažādiem motīviem (blēdība, brīnišķīga palīdzība, ļauno un labo spēku pretdarbība un daudz kas cits), ar spilgti spēcīgi varoņi varoņi. Krievu tautas pasakas ("Morozko", "Sivka-burka", "Princese - varde", "Māsa Aļonuška un brālis Ivanuška" un citi). Tie paver telpu bērna jūtām un domām par sarežģītu pasauli, kur nesamierināmā cīņā saduras labie un ļaunie spēki, kur bērni tiek apstiprināti neizbēgamajā, neizbēgamajā labā uzvarā pār ļauno, brīnās par brīnumiem un noslēpumiem un mēģina atklāt. un saprast tos. Vecākā vecumā bērns apgūst spēju saprast tekstu bez ilustrāciju palīdzības. Bērni jau spēj saprast grāmatas notikumus, kas dažkārt nebija viņu pašu pieredzē. Bērns attīsta spēju uztvert literāro darbu satura un formas vienotībā, izprast verbālo tēlu, traktēt to kā autortehniku. Tāpat rodas spēja ne tikai pamanīt izteiksmīgu, spilgtu vārdu, bet arī apzināties tā lomu tekstā.
Vecākā pirmsskolas vecumā bērnu iespējas ļauj risināt jaunas, sarežģītākas problēmas estētiskās uztveres un daiļliteratūras izpratnes veidošanā:
- nostiprināt un attīstīt pastāvīgu interesi par grāmatu, uztvert mīlestību pret māksliniecisko vārdu;
- kopā ar bērnu tiešo dzīves pieredzi, viņu literāro pieredzi. Iepazīstināt ar dažu veidu literāro darbu žanriskajām iezīmēm (stāsts, pasaka, fabula, mīkla, sakāmvārds, bērnu atskaņa un citi).
- attīstīt un kopt atpūtas iztēli;
- iemācīt darbā nodibināt daudzveidīgas sakarības, iekļūt autora iecerē;
- palīdzēt bērnam ne tikai izprast varoņu rīcību, bet arī viņu domas, jūtas; audzināt spēju saskatīt slēptos rīcības iemeslus;
- palīdzēt bērnam, apzināties savu emocionālo attieksmi pret darbu varoņiem;
- pievērst bērnu uzmanību literārā darba valodai, autorattēla paņēmieniem.
Tādējādi redzam, ka visā pirmsskolas periodā notiek aktīva literāro darbu uztveres spēju attīstība un pilnveidošanās, intereses un mīlestības pret grāmatu veidošanās, tas ir, bērns veiksmīgi veidojas kā lasītājs. Šis apstāklis ​​liek mums, skolotājiem, rūpīgi pārdomāt jautājumus, kas saistīti ar grāmatu lasīšanu pirmsskolas vecuma bērniem un, galvenais, ar bērnu literatūras darbu atlasi katram vecuma posmam.
Pārdomātu grāmatu izvēli bērnu lasīšanai nosaka tas, ka tas neizbēgami ietekmē bērna literāro attīstību, viņa literārās pieredzes veidošanos pirmsskolas bērnībā un attieksmes pret grāmatām veidošanu.
Apkoposim:
– Grāmata ir ne tikai zināšanu avots, bet arī mākslinieciskās audzināšanas līdzeklis.
– Viņa ir cilvēka pavadone visas dzīves garumā. Māciet savam bērnam mīlēt grāmatu un rūpēties par to kopš bērnības.
– Grāmatas bērniem parasti ir spilgti ilustrētas. Apskatot ilustrācijas kopā ar bērnu, veltiet laiku. Uzdodot jautājumu, koncentrējieties uz detaļām, paskaidrojiet, kādu tekstu ilustrē šis attēls. Ļaujiet bērnam atcerēties, pārbaudiet. Tas viss iemācīs rūpīgi, jēgpilni izpētīt attēlā redzamo.
- Daiļliteratūra bagātina bērna dzīves pieredzi. Stāsta par cilvēku dzīvi un darbību: par viņu darbu, attiecībām, par varoņu varoņdarbiem, par viņu dzimtās dabas skaistumu, atklājas raksturi un uzvedības motīvi. Tas viss ietekmē bērna jūtas, liek viņam uztraukties, uztraukties par varoņu likteņiem – just līdzi dažiem, nosodīt citus.
- Grāmata palīdz bērnam izzināt pasauli.
- Mākslas darbi, kurus jūs lasāt vai stāstāt, būtiski ietekmē bērnu, personības veidošanos, atstāj dziļu nospiedumu viņa dvēselē, pateicību par to, ka esat iepazīstinājis viņu ar skaistuma pasauli.
Un pat tad, ja tavs bērns jau ir iemācījies lasīt, nevajag kopā "mest" lasīšanu skaļi, jo tas tik ļoti vieno, šī ir sava veida saruna starp vecāku un bērnu, lasītā pārrunāšana. Kopīgās lasīšanas laikā jūs esat ļoti tuvi ar bērnu, varat viņam izskaidrot visas aktuālās problēmas, izmantojot varoņu piemēru no mākslas darba, un dzīvē ir tik daudz interesantu lietu!

mob_info