Atviros klasės antroje jaunių grupėje. Pamokos santrauka antroje jaunesniųjų grupėje "Visiems patariame draugauti!" Individuali auklėtojos apklausa

Abstraktus

atvira pamoka apie FEMP

2-oje jaunių grupėje

Bolotenkova O.E.

Maskva, 2016 m

„Kelionė su koloboku“

Pedagogas Bolotenkova O.E.

Tikslas

Užduotys : 1. Švietimo.

2. Besivystantis.

Lavinti smulkiąją motoriką;

Ugdykite nuoseklią kalbą.

3. Švietimo.

Ugdykite tvarkingumą

Bendravimas

Pažinimas (FEMP)

Socializacija

Sveikata

Saugumas

Muzika

5. Žodyno aktyvinimas.

Dienos dalių pavadinimas.

Pamokos eiga.

Ant lango negulėjo

Ten gyveno linksma bandelė,

Imbierinio žmogelio rausva pusė.

Jis paliko savo močiutę,

Jis paliko senelį.

Riedėjau taku

Jis atsidūrė tankiame miške,

Važiuoju ja ant viršutinės lentynos

Į jūrą, į saulę, į pietus.

Ir ratai be paliovos

D: Geometrinės formos.

D: atsakyk į klausimus.

D: Medžiai.

D: Daug.

D: Jie supasi.

Vėjas pučia mums į veidus.

Medis siūbavo.

Vėjas tylesnis, tylesnis, tylesnis.

Medis vis aukščiau, aukščiau.

D: ne, katės nebuvo.

Vospe: Kodėl?

Padaryta.

D: Daug.

D: Ne vienas, visai ne.

D: Vilkas.

Vp:

Aš esu pilkas vilkas, dantys griežia

Aš nepasiilgsiu meduolio žmogeliuko,

Aš tuoj jį nurysiu.

D: Ne, ne taip.

D: Vienas – du – trys.

Vosp: Kokios spalvos jie yra?

D: Ne, ne tas pats.

D: Raudona.

D: Geltona.

Vp: Ir čia yra lokys.

Meška ruda, meška ruda.

Kodėl tu toks niūrus?

Vosp: O Nastasija Petrovna?

Vp: O kas yra Mishutka?

Meška ėjo, ėjo, ėjo.

Rado baltą grybą.

Vienas yra grybelis, du yra grybelis.

Įdėjau į dėžutę.

D: Raudona.

D: Apvalus.

Peržiūra:

FGBDOU „Vaiko raidos centras – darželis Nr. 1387“ UD PRF

Abstraktus

atvira pamoka apie FEMP

2-oje jaunių grupėje

Bolotenkova O.E.

I kvalifikacinės kategorijos auklėtoja

Maskva, 2016 m

Elementariųjų matematinių vaizdų formavimo pamoka 2-oje jaunesniojoje grupėje

„Kelionė su koloboku“

Pedagogas Bolotenkova O.E.

Tikslas : išlaikytų matematinių sąvokų formavimas vaikams 2 ml. grupėse.

Užduotys : 1. Švietimo.

Stiprinti gebėjimą skirti ir įvardyti geometrines figūras;

Sutvirtinti sąvokas: vienas, daug, daugiau, mažiau, vienodai.

Įtvirtinti gebėjimą užmegzti ryšius tarp sąvokų: didelių, mažesnių, mažiausių.

Įtvirtinti gebėjimą nustatyti dviejų objektų grupių kiekybinį santykį, suprasti sąvokų reikšmę: daugiau, mažiau, vienodai, vienas, daug.

Koncepcijai sustiprinti: ilgas-trumpas, aukštas-žemas, platus-siauras, storas-plonas; spalvos: geltona, mėlyna, raudona, žalia; forma - apskritimas, kvadratas, trikampis.

Įtvirtinti gebėjimą sutelkti dėmesį į tris ženklus vienu metu (spalva, forma, dydis);

Pataisykite dienos dalių pavadinimus.

2. Besivystantis.

Dėmesio, mąstymo, mąstymo, vaizduotės, atminties formavimas;

Ugdykite klausos suvokimą;

Lavinti smulkiąją motoriką;

Ugdykite nuoseklią kalbą.

3. Švietimo.

Puoselėti geranoriškumą, savitarpio pagalbos jausmą;

Ugdykite tvarkingumą

4. Ugdymo sričių integravimas:

Bendravimas

Pažinimas (FEMP)

Socializacija

Sveikata

Saugumas

Muzika

5. Žodyno aktyvinimas.

Geometrinių figūrų pavadinimas;

Dienos dalių pavadinimas.

Pamokos eiga.

Pakartotinai Ar jums patinka pasakos? Kokias pasakas žinai? Šį rytą sutikau pasakų herojų. Jis pasakė, kad labai nori su tavimi susipažinti ir pakviesti į smagią kelionę. ar nori su juo susitikti? Tada atspėk mįslę:

Ant lango negulėjo

Riedėjau keliu ... (kolobok).

Vospe: Teisingai, tai bandelė. Ir štai jis. (deda ant stalo kvadrato formos koloboką).

Vaikai juokiasi ir išsako savo įspūdžius.

Vosp: Ar kažkas negerai? Kodėl tu juokiesi?

D: Meduolis ne toks, jis apvalus, kočioti.

Vosp: (išsitraukia iš už kvadratinio koloboko, apvalaus koloboko). Viskas aišku, jis nusprendė mus apgauti. Ar žinai istoriją apie jį? Kas jam nutiko pasakos pabaigoje?

O šiandien leisimės į kelionę į naują pasaką apie matematiką mėgstantį koloboką.

Ten gyveno linksma bandelė,

Imbierinio žmogelio rausva pusė.

Jis paliko savo močiutę,

Jis paliko senelį.

Riedėjau taku

Jis atsidūrė tankiame miške,

Ir į kokią kelionę eisime? (vaikų atsakymai) Atspėk mįslę.

Važiuoju ja ant viršutinės lentynos

Į jūrą, į saulę, į pietus.

Ir ratai be paliovos

Knock knock knock knock knock (traukinys)

Taip, mes važiuosime traukiniu. Bet pirmiausia turite įsigyti bilietus, kad galėtumėte užimti vietą vagone (išdalinkite bilietus su geometrinėmis figūromis)

Atidžiai pažiūrėkite, kas ant jų pavaizduota.

D: Geometrinės formos.

Vos: Jūs turite sėdėti ant tos kėdės, kurios figūra yra tokia pati, kaip ir jūsų biliete. Aš būsiu dirigentas: paruoškite bilietus, pasakykite, kokia figūra ant jų pavaizduota ir kaip ji atrodo. (apskritimas atrodo kaip saulė, trikampis atrodo kaip stogas, kvadratas atrodo kaip paveikslas ir tt)

D: atsakyk į klausimus.

Vosp: Na, dabar eikime (jie sėdi ant kėdžių ir trypia kojomis pagal muziką). Štai mes miške. Kas auga miške?

D: Medžiai.

Vosp: Žaiskime. Kokie ten medžiai? (Vaikai pakyla nuo kėdžių ir atsistoja šalia mokytojo).

D: aukštai ir žemai (lydimas judesių).

Vosp: Kokius jie turi kamienus?

D: Storas ir plonas (lydimas judesių).

Vp: Kamienas yra vienas, o šakos yra ...

D: Daug.

Vosp: O kai pučia vėjas, kas atsitiks su medžiais?

D: Jie supasi.

Vėjas pučia mums į veidus.

Medis siūbavo.

Vėjas tylesnis, tylesnis, tylesnis.

Medis vis aukščiau, aukščiau.

Žodžius lydi judesiai.

Vp: O miške yra kolobokas ir mus jau pasitinka gyvūnai. Tai: vilkas, kiškis, lokys, lapė ir katė. Tiesa? (Rodyti nuotraukas)

D: ne, katės nebuvo.

Vospe: Kodėl?

D: Katės negyvena miške, jos yra naminiai gyvūnai, o laukinės, miškinės gyvena miške.

Vospe: Teisingai, o štai zuikis. Kažkas jam nejuokinga. Pradžiuginkime jį, žaiskime su juo. Ir tam taip pat reikia pavirsti zuikiais. Dėvėkite skrybėles. Kiek buvo zuikių?

Padaryta.

Vp: O kiek čia zuikių dabar?

D: Daug.

Žaidimas „Mažas pilkas zuikis sėdi ...“

Žaidimo pabaigoje vaikai nubėga prie sofos.

Vp: Kiek zuikių dabar liko pievelėje?

D: Ne vienas, visai ne.

Vosas: Paklauskime zuikio, kodėl jis buvo liūdnas? Kiškutis sako, kad nori siųsti siuntinius su morkomis savo draugams ir negali pasirašyti ant dėžučių, nes nemoka skaičiuoti. Padėkime zuikiui. Šioje dėžutėje yra morkos, skirtos voverės draugui. Kiek morkų? (skaičiuoti – vienas) Kokį skaičių pritvirtinsime prie dėžutės? (rastas ir pritvirtintas prie dėžutės) Vienas. O šioje dėžutėje yra morkos draugams – ežiams. Kiek morkų? (jie skaičiuoja du) Kokį skaičių pritvirtinsime prie dėžutės? (raskite ir pritvirtinkite prie dėžutės). Du. O šioje dėžutėje yra morkos broliams – zuikiams. Kiek morkų? (jie skaičiuoja – trys). Kokį numerį užrašysime ant dėžutės? (rasti ir pataisyti) Trys.

Na, štai mūsų zuikis ir nudžiugino. Atsisveikinkime su juo ir eikime toliau. Kas mūsų laukia šioje proskynoje? (Padėkite lėlę ant rankos).

D: Vilkas.

Vp:

Aš esu pilkas vilkas, dantys griežia

Aš nepasiilgsiu meduolio žmogeliuko,

Aš tuoj jį nurysiu.

Vosp: Ne, pilkasis vilke, koloboko valgyti nereikia.

Vp: (vilkui) Gerai, koloboko nevalgysiu, bet tada tu man padėsi. Su draugėmis ginčydavausi, kad naktį vaikštome ir žaidžiame, vakare einame į darželį, dieną vakarieniaujame, o ryte miegame.

D: Ne, ne taip.

Vosp: Vaikinai, padėkime vilkui. Ką ir kada darome?

Paveikslėlių rodymas, žaidimas „Kas atsitinka ir kada“

Kai einame į d/s – ryte.

Kada pietūs darželyje? - Po pietų.

Kada paliekame darželį iš namų? - Vakare.

Kada einam miegoti? - Naktį.

Vp (vilkui): Gerai padaryta, ačiū. Ir už tai aš jums pasakysiu, kaip patekti į meškos namus. Į jį reikia eiti ilgiausiu keliu.

O štai takeliai. Kiek jų – suskaičiuokime.

D: Vienas – du – trys.

Vosp: Kokios spalvos jie yra?

D: Raudona, geltona ir žalia.

Vosp: Ar jie vienodo ilgio?

D: Ne, ne tas pats.

Vosp: Kokia yra ilgiausia trasa?

D: Raudona.

Vosp: Koks yra trumpiausias kelias?

D: Geltona.

Vosp: Kokiu keliu turėtume eiti?

D: Ilgiausias, raudonas.

Einame pakaitomis vienas po kito raudonu kilimu.

Vp: Ir čia yra lokys.

Meška ruda, meška ruda.

Kodėl tu toks niūrus?

Vp: Miška sako, kad jam, Nastasjai Petrovnai ir sūnui Mišutkai būnant miške, Maša atėjo į jų namus ir padarė netvarką. Ir dabar jie patys negali suprasti, kur kieno puodelis, kur kieno šaukštas, pagalvė. Meškos prašo padėti susitvarkyti reikalus. Prisiminkime, kas yra Michailas Ivanovičius?

D: Didžiausias. O jo daiktai patys didžiausi.

Vosp: O Nastasija Petrovna?

D: Mažiau, o jos daiktai mažesni.

Vp: O kas yra Mishutka?

D: Mažas. O jo daiktai smulkūs.

Vp: Sudėkime didelius daiktus į didelę dėžę Michailui Ivanovičiui, į mažesnę dėžę - daiktus Nastasjai Petrovnai, o į mažiausią - mažus daiktus - Mishutkai.

Vaikai paeiliui nuima daiktus nuo lentos ir deda į dėžutes.

Po to meška pasiūlo pažaisti.

Meška ėjo, ėjo, ėjo.

Rado baltą grybą.

Vienas yra grybelis, du yra grybelis.

Įdėjau į dėžutę.

Vaikai atlieka imitacinius judesius su poezija.

Vosp: Ėjome – ėjome ir atėjome į voveraičių namus – seserys. Voveraitės dabar nėra namuose. Nustebinkime voveraitę. Kad ji nevalgytų koloboko, reikia jai kepti pyragus. Tačiau norint užkurti krosnį, reikia malkų. Atsineškite specialių malkų. Atidžiai klausykite, kurios: ne mėlynos ir ne geltonos (yra dėžės su Dienes kaladėlėmis). Kurie?

D: Raudona.

Vp: Raskite jį dėžutėje ir įdėkite į orkaitę. Orkaitė ištirpsta, kepsime pyragėlius. Ir pyragėliai bus ypatingi: ne kvadratiniai ar trikampiai. Kurie?

D: Apvalus.

Vospe: Teisingai. Išimkite juos iš dėžutės ir padėkite ant padėklo. Šauniai padirbėta. Dabar voveraitė bus pilna ir nieko neįžeis. Bet mums laikas grįžti iš kelionės per pasaką. Atsisveikinkite su mūsų koloboku ir lipkite į traukinį į savo vietas.

2 variantas: Voveraitė prašo padėti surinkti karoliukus: rodo paveikslėlį su grandinės pradžia: didelis karoliukas, mažas karoliukas ir pan.

Vaikai ištiesia grandinę ant stalo.


Atviros pamokos antroje jaunesniojoje grupėje apie FEMP santrauka

„Nauji koloboko nuotykiai“

Tikslas: susisteminti anksčiau studijuotą medžiagą apie FEMP.

Užduotys:

  • Stiprinti skaičiavimo įgūdžius per penkis;
  • Norėdami sustiprinti galimybę pavadinti skaičius eilės tvarka, nukreipiant į objektus:
  • Toliau mokyti spėlioti mįsles remiantis vizualiai suvokiama informacija, suprasti poetinius palyginimus, kuriais grindžiama mįslė;
  • Toliau mokykite lyginti pažįstamus objektus pagal dydį, žodžiais pažymėti atitinkamus parametrus (didelis, mažesnis, mažas):
  • Išskirkite ir pavadinkite erdvines kryptis nuo savęs (kairėn, dešinėn, vidurio):
  • Stiprinti gebėjimą skirti ir įvardyti dienos dalis: rytas, popietė, vakaras, naktis.

Pamokos eiga

Auklėtojas : Vaikinai, apsidairykite. Matote, šiandien pas mus atėjo svečiai. Jie tikrai nori pamatyti, ko išmokome per pastaruosius metus.

Pasisveikinkime.

Sveiki delnai. Ploji - ploja - ploja.

Sveikos kojos. Viršus – viršus – viršus.

Sveiki svečiai. Sveiki!

Pedagogas: O dabar visi gražiai susėdo, kojos susidraugavo, nugara tiesi.

Vaikinai, šiandien pas mus turėtų atvykti nuostabus svečias. O kas tai bus, reikia atspėti patiems.

Pagrindinė dalis. (Paslaptis)

Pedagogas:

Vaikams patinka ši pasaka!

Jis gyvena pasakoje.

Jis ne ežiukas ar katė,

Tai iš močiutės iš lango

Iššoko tiesiai į trasą

Riedėjo, bėgo,

Aš patekau ant lapės liežuvio!

Kas čia?

Vaikai: Kolobok

Matau, jie skaito pasaką,

Ir visi atpažino herojų.

(pabarbenti į duris)

Pedagogas: Kas ten beldžiasi? Atidarykime ir pamatysime?

Vaikai: Taip

Pedagogas: O dabar pats Kolobokas

Jis galėtų ateiti pas mus.

Pasisveikinkime su koloboku.

Mokytojas, atidaręs svainį, vietoj koloboko atranda laišką iš Koloboko, krepšelį su užduotimis ir maišelį su skanėstais.

Mokytojas skaito laišką.

Mieli vaikinai, šiandien skubėjau į jūsų klasę. Bet jis pasiklydo. Gudrus lapė, kiškis, vilkas ir lokys nenori manęs leisti grįžti pas senelius. Jie grasina, kad mane suvalgys. Bet jei jūs, vaikinai, atliksite visas užduotis, kurias jie jums paruošė, gyvūnai leis man, Kolobok, grįžti namo. Vaikinai, prašau padėti. O jei sugebi, tai seneliai tave pavaišins kuo nors skanaus. Padėkite, berniukai ir mergaitės! Imbierinis žmogus.

Auklėtojas : Na, vaikinai, ar galime padėti Kolobokui? O tuo pačiu parodysime savo svečiams, ką galime.

Mokytojas kviečia vaikus prisiminti pasaką ir atsakyti į klausimą, ką kolobokas pirmą kartą sutiko savo kelyje?

Jis mėgsta graužti morkas,

Labai protingai valgo kopūstus,

Jis šuoliuoja šen bei ten,

Per laukus ir per miškus

Pilka, balta ir įstriža

Kas, pasakyk man, jis?

Vaikai: Kiškis.

Pedagogas: Vaikinai, bandelė jo laiške suteikia mums užuominą. Gyvūnų užduotys yra krepšelyje. Ir kad jūs ir aš atliktume užduotis teisinga tvarka, nieko nesupainiokite, kolobokas rašo, kad kortelė su užduotimis yra mėlynos spalvos.

Paprašykite vaiko surasti mėlyną kortelę. Kortelėje nupieštas kiškis ir morkos. Ant molberto pakabinta iliustracinė medžiaga.

1 užduotis "Ar užteks triušiams morkų?"

Pedagogas: Vaikinai, kaip manote, ką mes dabar darysime? (jei vaikams bus sunku, mokytojas pasako, kad dabar jie suskaičiuos zuikius ir morkas, išsiaiškins, ar morkų užteks visiems).

Klausimai:

  • Kiek kiškių yra paveikslėlyje? (Keturi)
  • Kiek morkų? (Penki)
  • Eikite takais nuo kiškių iki morkų.
  • Ar triušiams užteks morkų? (Taip)
  • Kodėl? (Kiškių yra mažiau nei morkų, o morkų yra daugiau nei kiškių).

Kūno kultūra „Vienas, du, trys, keturi, penki“

Spaudimas mūsų kojomis

Vienas du trys keturi Penki

- Plojame rankomis,

Vienas du trys keturi Penki-

Mes tai darome vėl.

Pedagogas: Vaikinai, mes ir toliau padedame Kolobokui. Su kuo mūsų herojus susitiko po kiškio? (vilkas).

Draugystę veda tik su lape,

Šis žvėris piktas, piktas.

Jis spragtelėjo ir spragtelėjo dantimis,

Labai baisu pilka... (Vilkas)

Vilko užduotis yra ant geltonos kortelės. Maša, paimk ją. Kas ant jo? (Vazos ir gėlės).

2 užduotis „Prisijunkite teisingai“.Vilko ir vilko namelyje yra vazos. Pažiūrėk ir pasakyk, ar vazos vienodos ar skirtingos? (ta pati spalva, bet skirtingo dydžio).

Parodykite didžiausią vazą, mažiausią ir mažiausią. Kur yra mažiausia vaza? (tarp didžiausio ir mažiausio). Vilkas labai myli savo motiną vilką, nuolat dovanoja jai gėlių. Sakykite, ar vilkas rinko tas pačias gėles, ar skirtingas? (tokia spalva, bet skirtingo dydžio).

Mokytojas kviečia vaikus gėles su vazomis sujungti linija pagal jų dydį - didelė gėlė su didele vaza, mažesnė gėlė su mažesne nei didelė vaza ir maža gėlė su mažiausia vaza.

Vizualinė gimnastika

Pažiūrėkite į vaikinus (vaikai žiūri vienas į kitą)

Dabar į dangų - ten paukščiai skrenda (žiūrėkite aukštyn),

Žemiau, ant žolės, ropoja vabalas (žiūri žemyn),

O kairėje - auga medis (žiūrėkite į kairę),

Dešinėje - raudonos gėlės (žiūrėkite į dešinę),

Užmerkite akis, užuoskite jus (užmerkite akis, įkvėpkite). Pedagogas: Su antrąja užduotimi susidorojome. Tęsiame toliau. Ar prisimeni, ką bandelė sutiko toliau?

Žvėris gauruotas, šleivapėdis,

Jis čiulpia leteną į duobę.

(Turėti)

Užduotys nuo meškos, kolobokas rašo mums, ant raudonos kortelės. Ir kas ant jo nupiešta? (geometrinės figūros). Tai reiškia, kad dabar apie juos kalbėsime.

Meškos klausimas: kokias geometrines figūras žinai? Pavadinkite figūrą, kurią parodysiu. (vaikų apklausa).

2 užduotis "Kokią geometrinę figūrą atrodo objektai?"

Klausimai:

  • Pavadinkite paveikslėlyje esančius elementus.
  • Kokie objektai panašūs į trikampį, kvadratą, stačiakampį, apskritimą?

Pirštų gimnastika „Vienas, du, trys, keturi, penki“

Auklėtojas : Vaikinai, paskutinė žalia kortelė liko mūsų krepšelyje. O ji iš voveraitės. Taigi, kokią užduotį mūsų prašo raudonplaukis apgavikas?

4 užduotis „Kada tai atsitinka?

Mokytojas kviečia vaikus įminti mįsles apie dienos dalis. Ant molberto – keturių namų vaizdai. (rytas popietė Vakaras Naktis). Įminęs mįslę, vaikas susiranda sau tinkamą paveikslėlį ir jį „apgyvendina“ norimame namelyje.

Saulė pabudo danguje

Jis pažvelgė į mūsų langą.

Gaidys loja išmintingai

Skelbiame: „Tai...“ (rytas)

Saulė danguje

Ryškiai šviečia

Mes einame pasivaikščioti

Mes dainuojame linksmas dainas!

(diena)

Saulė šviečia

Kaimas už namų

Atvykome iš pasivaikščiojimo

Atėjo laikas vakarienei.

(Vakaras)

Tamsu kieme,

Pro mūsų langą žiūri mėnuo.

Sūnus ir dukra miega lovelėse -

Taigi atėjo... (Naktis)

Auklėtojas : Na, vaikinai, krepšelis su užduotimis tuščias. Su viskuo susitvarkėme. Tu nuostabus! Tikiuosi, kad padėjome Kolobokui. Jei prisimenate, Kolobokas rašė, kad jei Kolobokas grįš pas senelius, jūsų lauks skanus skanėstas. Pažiūrėsim, gal kažkas mūsų laukia už durų?

Mokytoja atidaro duris, už durų yra maišelis su skanėstais.

Pedagogas: Ura! Vaikinai, tai reiškia, kad mums viskas pavyko. Dabar kartu pasakysime: „Aš esu puikus! ir mes patys sau padėsime.


Liudmila Ryabova

Tikslas: Darnios vaikų kalbos ugdymas.

Užduotys:

Švietimo: išmokyti įsijausti į pasakos herojus; išmokyti vaikus prisiminti pažįstamą pasaką - « Imbierinis žmogus» pasikliaujant vaizdiniais vaizdais, formuoti gebėjimą išgirsti ir suprasti užduodamus klausimus apie pasakos siužetą, į juos atsakyti; turtinti vaikų žodyną - atskirti gyvūnus pagal išvaizdą, teisingai juos pavadinti;

Besivystantis: lavinti dėmesį, atmintį, mąstymą, motorinę veiklą; smulkioji rankų motorika; gebėjimas įminti mįsles apie laukinius gyvūnus; sustiprinti kalbą.

Švietimo: puoselėti draugiškus santykius, domėtis pasakomis, bendra kūrybine veikla; ir noras padėti draugui bėdoje.

Medžiaga ir įranga:

Užrašų knygelė

Įdaryti žaislai: bandelė, kiškis, vilkas, lokys, lapė

Geometrinės figūros (moduliai)

Nuotraukos, kuriose vaizduojami laukiniai gyvūnai,

Preliminarus darbas:

Pasakų skaitymas « Imbierinis žmogus» , "Ryaba vištiena", "Ropė", "Kiškis ir lapė", "Teremok"

nagrinėjant pasakų iliustracijas, mokantis eilėraščių, pirštų gimnastikos, fizinių pratimų.

Pamokos eiga:

Vaikinai, žiūrėk, šiandien pas mus atėjo svečiai.

Pasisveikinkime su savo svečiais.

Vaikai sveikinasi.


Auklėtojas: Šauniai padirbėta! Kviečiu sustoti į ratą ir pasisveikinti vieni su kitais! (Vaikai stovi ratu).

Visi vaikai susirinko į ratą.

Aš esu tavo draugas, o tu esi mano draugas

Tvirtai suimkime rankas

Ir mes šypsosimės vienas kitam


Auklėtojas: vaikinai, ar jums patinka pasakos?

Vaikai: Taip

Auklėtojas: o kokias pasakas žinai?

Vaikai: « Imbierinis žmogus» , "Ropė", "Maša ir lokys" ir tt

Auklėtojas: Gerai padaryta, tu žinai daug pasakų. Šiandien sutikau pasakų herojų ir jis labai norėjo su tavimi susipažinti! Ar norėtum su juo susitikti?

Vaikų atsakymai

Auklėtojas: O kas tai buvo, reikia atspėti. Užduosiu tau mįslę, tu atidžiai klausykis ir tada tikrai jį atpažinsi.

Jis paliko senelį,

Ir paliko močiutę.

Jis turi rausvą pusę.

Tai skanu (bandelė)

Auklėtojas: Gerai padaryta, vaikinai, tiesa. Ir štai mūsų herojus, pažiūrėkite. Mūsų bandelė labai linksmas ir žvalus.


Imbierinis žmogus: Sveiki, vaikinai! aš tikrai myliu kelionė ir tu nori eiti su manimi kelionė?

Vaikų atsakymai

kolobok ratu.


Auklėtojas: Valcuotas, valcuotas meduolių žmogeliuką ir suvyniojo meduolį į mišką... Ir miške pučia vėjas. Iš pradžių tylu (vaikai ir mokytojas apsimeta vėju, bet dabar jis stiprus (vaikai ir mokytojas atstovauja vėjui).


Žiūrėk, kažkieno ausys ilgai žiūri. Kas tai galėtų būti?

Vaikų atsakymai (Kiškis.)


Auklėtojas: Taip, zuikis. Dabar aprašykite, koks jis?

Vaikų atsakymai (minkštas, baltas, purus ir kt.)

Zuikis: Sveiki vaikinai, sveiki bandelė.

Auklėtojas: Vaikinai, zuikis kviečia pavirsti zuikučiu ir daryti su juo pratimus.

Fizinis lavinimas

(su muzikiniu akompanimentu)

Pilkas zuikis sėdi ir linguoja ausimis


Taigi, jūs ir aš įgijome energijos, tapome vaikinais ir einame toliau kolobok

Vaikai sustoja ratu ir eina prie muzikos kolobok ratu.

Auklėtojas: Vaikinai, norėdami sutikti kitą herojų, turite atspėti mįslę.

Jis yra šaltame miške.

Jis vaikšto, piktas alkanas.

Kas čia? (Vilkas)

Teisingai, vaikinai.

Vilkas: Sveiki, vaikinai. Kur tu eini?

Vaikų atsakymai

Auklėtojas: Vaikinai, vilkas nori jūsų paprašyti padėti jam. Jo vaikai žaidė ir laužė žaislinius namelius, kurie buvo pagaminti iš geometrinių formų. Padėkime vilkui?

Vaikų atsakymai (Taip)

Auklėtojas: Na, pastatykime vilkų jaunikliams namus.

Vaikai renka namus iš geometrinių formų-modulių (skirtingų spalvų kvadratai ir trikampiai)



Gerai padaryta, vaikinai tai padarė. Atsisveikink su vilku ir judam toliau. Ar esate pasiruošę judėti toliau? Ir riedėjo kolobok toliau ir ant tako yra balų. Kažkas stambus ėjo per juos ir viską apipurškė vandeniu. Ir mes galėsime atsargiai prasilenkti tarp balų, ar galime į jas įžengti?

vaikų atsakymai (Ne)

Auklėtojas: Kodėl

vaikų atsakymai (galite sušlapti kojas ir susirgti)


Auklėtojas: Kas ėjo per balas?

Žiemą jis miega kieme

Po didžiule pušimi.

O kai ateis pavasaris

Jis pabus iš miego.

Kas čia? (turėti)

Vaikai: Turėti.


Turėti: Sveiki, vaikinai.

Auklėtojas: vaikinai, pasakykite man, prašau, ar lokys laukinis ar augintinis?

Vaikai: laukinis, nes gyvena miške.

Auklėtojas: ar žinai kaip vadinami miško žvėrių jaunikliai?

Vaikai: Taip

(Rodomos nuotraukos su suaugusiais gyvūnais, o vaikai turi pavadinti savo jauniklius)

(meška - meškiukas, vilko jauniklis, lapė-lapė, kiškis-kiškis, voverė-voverė)


Auklėtojas: vaikinai, prisiminkime pirštukų žaidimą apie gyvūnus

Pirštų žaidimas "Gyvūnai"


Geri gyvūnai yra draugai

Maži triušiukai yra draugai

Bebrai yra ežero draugai

Uodai yra draugai danguje

Maži ežiukai yra draugai

Net lokių jaunikliai yra draugai

Štai kaip tai pasirodė

Jie pabėgo per mišką

Auklėtojas: Puiku, vaikinai, lokiui patiko su jumis žaisti. Atsisveikink su meška ir judam toliau. Susuktas bandelė tęsėsi ir susitiko....?

Vaikai: Lapė


Auklėtojas: Pasakoje lapė valgė kolobok, ir mes paprašysime, kad lapė nevalgytų mūsų kolobok, ir dėl to mes tai pavadinsime meiliai. Lapė Lapė turi ne letenas, o kojas, ne ausis, o ausis, ne nosį, o nosį, ne uodegą, o uodegą.

Gerai padaryta, voveraitė labai laiminga. Dabar voveraitės nebus, yra mūsų kolobok ir jis grįš pas senelius.

Vaikinai ir mums laikas grįžti namo. Mes grįšime keliu.

Einame taku.

Vienas du! Vienas du!

Suplokite rankomis.

Vienas du! Vienas du!

Pakelkite rankenas

Į saulę ir debesį.

Auklėtojas: Štai mes, tau patiko kelionė? Bet mūsų kelionė nesibaigė, žinome dar daug pasakų ir būtinai eisime keliauti šiomis pasakomis.

Kokia pasaka mes su tavimi šiandien keliavo?

Ką mes sutikome pakeliui? (kiškis, vilkas, lokys, lapė)

Galų gale vaikai gauna saldžią dovaną


Integruotos pamokos 2-oje jaunesniųjų grupėje konspektas tema:

„Kelionė į sveikatos šalį“

Tikslai ir tikslai:Sveikos gyvensenos įgūdžių formavimas, vaikų kalbos ir fizinio aktyvumo ugdymas.

Edukacinės užduotys: įtvirtinti vaikų prausimosi žinias; išmanyti tualeto reikmenis ir jų paskirtį; įtvirtinti žinias apie vandens savybes.

Edukacinės užduotys: ugdyti vaikus kultūriniais ir higieniniais įgūdžiais, noru visada būti gražiam, švariam, tvarkingam, pagarbiai savo kūną.

Vystymo užduotys: kelti domėjimąsi kultūrinių ir higieninių įgūdžių įgyvendinimu, skatinti vaikus nuolat juos stebėti; ugdyti stebėjimą, smalsumą.

Įranga: Iliustruota K. Čukovskio knyga „Moidodyr“, muzikinis įrašas mokytojos nuožiūra, balionai su Aibolit patarimais, mėlyni kaspinėliai žaidimui „Rink upelius upėje“, muilas, šukos, dantų šepetėlis, skalbimo servetėlė, rankšluostis.

Dalyviai:pasakiški herojai Aibolitas ir Vanduo.

Pamokos eiga.

Vaikai ateina prie muzikos ir sėdi ant kėdžių.

Pedagogas:

Pabusti anksti ryte

Šypsokis visiems pasaulyje

Atlikite savo pratimus

Nusiprausk po dušu, išsidžiovink

Visada valgykite teisingai

Apsirenkite tvarkingai

Eik į darželį!

Pedagogas: Vaikai šiandien turime neįprastą užsiėmimą, kalbėsime apie savo sveikatą. (pasigirdo beldimas į duris) Pažiūrėkime, kas atėjo pas mus?

Aibolitas: Sveiki vaikai! Berniukai ir mergaitės! Labai džiaugiuosi, kad patekau į jūsų klasę darželyje.

O dabar verčiau (Aibolitas pašaukia vaikus pas save.) Atsakyk man!

Ar tu sveikas?

Taip ! (Vaikai parodo, kokie jie sveiki.)

Ar tu švarus?

Taip! (Vaikai parodo, kokie jie švarūs.)

Ar draugauji su vandeniu?

Taip!

Ar atpažinote mane? (vaikų atsakymai) Ačiū, jūs atspėjote. Ar atpažinote mano pasaką? Bet aš čia atėjau ne vienas. Draugai atėjo su manimi. Dabar užduosiu mįslę:

„Aš šlapias, žiemą sušalu, pavasarį burbuliuoju, vasarą tekėjau, o rudenį lašinu“ (vanduo)

Nežinau? Ar tuomet atspėsite dar vieną mįslę?

„Jei mūsų rankos yra vaško,

Jei dėmės nusėdo ant nosies,

Kas tada yra mūsų pirmasis draugas

Pašalinti nešvarumus nuo veido ir rankų?

Be ko mama negali

Nei virti, nei skalbti,

Be kurio, mes jums pasakysime tiesiai

Ar žmogus turi mirti?

Kad lietus iš dangaus

Taigi, kad duonos ausys auga

Plaukti laivais -

Mes negalime gyventi be " ...(vanduo)

Į muziką patenka vanduo

Vanduo:Sveiki, kodėl mane pakvietėte? Aš esu Vanduo!

Pedagogas:Šiandien išvykstame į Sveikatos žemę, o be tavęs ir Aibolito ten nepasieksime. Dabar vaikai pasakos ir parodys darželio eilėraštį, kaip labai jus myli.

Vaikai:Vanduo, vanduo!

Nuprausk man veidą

Kad tavo akys spindėtų

Kad skruostai degtų

Kad burna juoktųsi

Norėdami sukąsti dantį.

Vanduo:Gerai padaryta, o man taip pat reikia gerti, plauti, laistyti, virti ir plauti. Ar aš ką nors pamiršau, vaikai? (Vaikų atsakymai)

Bėgome į Sveikatos žemę (lengvas bėgimas ant kojų pirštų, greitėjant ir lėtėjant).

Aibolitas:Prisiminkite, kokia pasaka pasakoja apie tai, kaip visi mėgsta skalbti, kaip tai vadinasi ir kas ją parašė?

Vaikai:„Moidodyras“, K. Čukovskis.

Vanduo ir Aibolitas:Teisingai! Prisiminkime kartu:

Anksti ryte auštant

Pelės prausiasi

Kačiukai ir ančiukai

Ir blakės, ir vorai.

Pedagogas:

Visi gyvūnai ir vabzdžiai mėgsta maudytis, praustis. Vaikinai, kiek iš jūsų matėte, kaip jie prausiasi? Kaip katė prausiasi?

Vaikai:- Pėdos ir liežuvis.

Pedagogas:– Teisingai, bet kaip šuo prausiasi?

Vaikai: -Taip pat su letenomis ir liežuviu.

Pedagogas:– Kas žino, kaip maudosi dramblys?

Vaikai:- Bagažinė.

Pedagogas:- Šauniai padirbėta! Dramblys gali nusiprausti su savo kamienu. Žiurkėnas nusiplauna letenas. Papūga snapu nulupa plunksnas.

Vaikams siūlomas žaidimas – imitacija „Kaip gyvūnai, paukščiai, vabzdžiai plauna veidą“

Pedagogas:- Šauniai padirbėta! Vaikinai, ar žmogus prausiasi?

Vaikai:– Taip.

Auklėtojas: Kodėl žmogus skalbia?

Vaikai: - Kad būtų švaru, gražu, tvarkinga, gerai kvepėtų.

Jei vaikams sunku, mokytojas padeda.

Pedagogas:- Teisingai! Ir taip pat, kad nesusirgtų. Kenksmingi mikrobai kaupiasi ant mūsų kūno, mes jų nematome. Todėl nusiprausti, prižiūrėti reikia net ir nelabai susitepus. Žmogus nusiplauna visą kūną, kai maudosi vonioje, duše, arba gali atskirai nusiplauti rankas, veidą, kojas. Maudytis mėgsta visi: žmonės, gyvūnai, vabzdžiai ir net žaislai, kuriuos plauname kartu su jumis.

Aibolitas ir vanduo:Vaikai, Sveikatos šalyje gyventojai laikosi taisyklių, kurias privalote žinoti ir laikytis (Taisyklės pridedamos prie balionų)

1 patarimas. Nusiplaukite veidą ryte ir vakare. Nusiplaukite rankas, veidą, kaklą ir ausis.

2 patarimas. Kiekvieną dieną prieš miegą nusiplaukite rankas ir kojas.

3 patarimas. Nusiplaukite rankas po žaidimo, vaikščiojimo ir tualeto naudojimo.

4 patarimas ... Prieš valgydami nusiplaukite rankas su muilu ir vandeniu.

5 patarimas ... Dažnai nusiprauskite po dušu ir maudykitės.

Pedagogas ir vaikai : Ar prisimenate patarimus (klauskite individualiai)?

„Turime, turime nusiplauti

Rytais ir vakarais

O nešvarūs kaminkrėčiai -

Gėda ir gėda!

Gėda ir gėda!"

Vanduo:Kviečiu jus visus prie vandens,

Jį turime visur - Ir upėje, ir vandenyne, Ežere, upelyje ir vonioje (dalina mėlynus kaspinus). Žaiskime žaidimą dabar.

Žaidimas „Surinkite upelius upėje“.

Vaikai bėga išsibarstę su kaspinėliais pagal muziką, o paskui susirenka į upę ir visi kartu vibruodami kaspinine ranka.

Aibolitas:Kokią didelę upę surinkai! Dabar mūsų darželyje daug vandens. O kas plaukiojo palei upę (rodo muilą ir klauso vaikų atsakymų)?

Pedagogas:Teisingai, tai muilas! Muilas ir vanduo yra tikri draugai! O ko dar mums reikia švarai (parodyti šluostę, dantų šepetėlį, pastą, šukas, rankšluostį)?

Vaikas:„Tegyvuoja kvapnus muilas,

Ir rankšluostis purus

Ir dantų milteliai

Ir stora šukutė!

Nusiprauskime, apsitaškykime

Kubile, lovyje, kubile,

Upėje, upelyje, vandenyne,

Ir vonioje, ir vonioje,

Bet kada ir bet kur -

Amžina šlovė vandeniui!

Pedagogas:O kokių dar priemonių galima atsikratyti mikrobų (vaikų atsakymai, galite pasakyti)?

Tai švarus oras. Reikia dažniau vėdinti kambarį ir vaikščioti ore.

Tai fiziniai pratimai, dabar esame kartu su Aibolit ir Voda Atlikime keletą įdomių pratimų:

Vienas du trys keturi Penki,

Zainka pradėjo važiuoti.

Daug šokinėkite zainka,

Jis pašoko dešimt kartų.

Zuikis stojo į šonus,

Jis šoko hopaką.

Atvyko antys.

Pradėjome groti dūdelėmis.

Oi koks grožis.

Jis šoko hopaką.

Pėdos aukštyn, pėdos žemyn.

Patraukite ant kojų pirštų.

Mes dedame letenas į šoną.

Ant kojų pirštų, hop-hop-hop.

Ir tada pritūpk,

Ir tada ant kulno.

Vanduo ir Aibolitas:Puiku, dovanojame jums nuostabius muilo burbulus. Žaisk, šypsokis ir visada būk sveika! Viso gero!

Pedagogas:Mūsų pamoka baigėsi. Šiandien lankėmės Sveikatos šalyje, prisiminėme K. Čukovskio pasakas „Moidodyr“ ir „Aibolit“ bei mokėmės sveiko gyvenimo taisyklių.

GCD 2-oje jaunių grupėje santrauka:
„A. Barto eilėraščiai kūdikiams“
TIKSLAS: supažindiname su grožine literatūra, laviname vaikų kalbą, laviname vizualinį – efektyvų mąstymą
PLANUOTI REZULTATAI: ugdyti vaikų suvokimą. Ugdyti bet kokią emocinę reakciją į literatūros kūrinį, pasiekti vaiko norą aktyviai bendrauti.
ORGANIZAVIMO LAIKAS:
Vos-l: - Vaikai, kai šįryt atėjau į d/s, pasibeldžiau į duris. Tai buvo paštininkas Pečkinas, jis atnešė siuntinį (rodo siuntinį)
-Vaikai, ar norite sužinoti, kas yra šiame pakete?
Vaikai: - Mes norime
Vos-l: - Tada atidarykime siuntinį (išima naują spalvingą A. Barto knygą „Eilėraščiai vaikams“)
Vos-l: - Ar norite leistis į kelionę per šią spalvingą knygą?
Vaikai: - Mes norime
PAGRINDINĖ DALIS:
Vos-l: - Vaikai, pažiūrėkite, kas gyvena šiame puslapyje?
Vaikai: kačiukas
Vos-l: - Kas tai? Ką jis daro? (Žaidžia su kamuoliu) Mokytojas su vaikais skaito eilėraštį:
Kačiukas blaškosi
Su kamuoliuku:
Jis paslapčia prie jo prisės,
Tada jis pradeda mesti ant kamuolio,
Pastums jį, šoks į šoną ...
Jokiu būdu negali atspėti
Kad čia ne pelė, o raizginys.
-Kodėl kačiukas žaidžia su kamuoliu? (mokytojas skatina vaikus kalbėti, vaikų atsakymai)
Vos-l: - Kačiukas mažas, jam nuobodu, jis nori žaisti, todėl žaidžia su kamuoliu, manydamas, kad tai pelė. Kaip galime padėti kačiukui? Esant sunkumams, vos-l paragina (padovanoti laikrodžio mechanizmą žaislinę pelę) Versti puslapį. Žiūrėk, kas tai? (šuo guli prie būdelės) Mano šuo peršalo ir tapo bebalsis.
Kačiukas lėkė jam prieš nosį,
O vargšas ligonis negalėjo net loti.
Štai kaip jis sunkiai sirgo.
Vos-l: - Vaikai, kodėl šuo negalėjo rėkti ant kačiuko?
Vaikai: – Jam skauda gerklę.
Vos-l: - O kaip mes galime padėti šuniui?
Vaikai: - skambinkite gydytojui (jei sunku, tai padeda)
Vos-l: - Gydytojas išrašys šuniui vaistų, ir ji bus sveika.
Mokytojas atveria trečiąjį puslapį, kuriame pavaizduotas per balą šokinėjantis žvirblis.
Vos-l: - O kas gyvena šiame puslapyje? (vaikų atsakymai) -Nori paskaityti eilėraštį apie žvirblį?
Žvirblis šokinėja ir sukasi baloje.
Jis raižė plunksnas, pūkavo uodegą.
Geras oras!
Čiv-čiv-čiv!
Vos-l: - Kodėl žvirblis šokinėja ir sukasi? (vaikų atsakymai) .Vos-l: - Taip, nes oras geras, ir jis tuo labai džiaugiasi.
Vos-l: - O kas gyvena šiame puslapyje? (antis su ančiukais) Vos-l: - Ką jie daro, galime pasimokyti iš eilėraščio:
Anksti, anksti ryte ančiukų pamokyti išėjo ančių motinėlė.
Ji juos moko, moko! -Tu plauki, uchi-uti, sklandžiai, iš eilės.
Nors sūnus nėra puikus, ne puikus,
Mama neįsako būti bailiu, neįsako. - Plauk, plauk, ančiukas,
Nebijok, nenuskęsi.
Vos-l: – Ko ančiukus moko anties mama? (vaikų atsakymai)
- Ar turi paklusti mamai? (vaikų atsakymai). Tai va, mama didelė, viską žino, reikia paklusti.
- Vaikinai, kas gyvena mūsų knygoje? (vaikų atsakymai) -Mes mylime gyvūnus ir su jais elgiamės atsargiai, nes jie yra mūsų draugai. Išsirinkite sau gyvūnėlį (žaislą) ir šokite su juo (skamba muzika, šoka vaikai).
– Kaip smagiai šokote su savo žaislais! O dabar žaislai pailsės, o mes eisime pasivaikščioti.
Tėvų susirinkimas antroje jaunesniųjų grupėje: „Vaikų kalbos ugdymas skaitant grožinę literatūrą“
Tikslas: atskleisti kalbos reikšmę visapusiškam vaiko asmenybės vystymuisi.
Uždaviniai: supažindinti tėvus su pradinio ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos raidos ypatumais; prisidėti prie vaikų komunikacinių savybių ugdymo; puoselėti bendravimo kultūrą; įtraukti tėvus į ugdymo procesą ir grupės gyvenimą.
Renginio eiga:
1. Preliminarus etapas.
- Tėvų kvietimas į susitikimą.
- Pasiruošimas parodai grupėje tema: "Rusų liaudies pasakos"
2. Organizacinis etapas.
- Metodinės literatūros parodos seminaro tema apipavidalinimas.
3. Įvadinis etapas.
(Tėvai sėdi puslankiu) Auklėtoja: Labas vakaras! Džiaugiamės galėdami susipažinti. Dėkojame, kad skyrėte laiko atvykti į mūsų susitikimą. Šios eilutės bus šios dienos susitikimo kompasas.
Kalba yra graži, kai ji yra tarsi srovelė
Bėga tarp akmenų švarus, neskubėdamas,
Ir jūs pasiruošę klausytis jos srauto
Ir sušunka: – O! Koks tu gražus.
Mūsų susitikimo tema – „Vaikų kalbos ugdymas skaitant grožinę literatūrą. “
4. Pagrindinis etapas.
Pedagogas: Prašau, tęskite frazę: „Mano vaikas pradėjo kalbėti ...“.
Jūsų atsakymai parodė, kad kai kurie vaikai pradėjo kalbėti nuo 2 iki 3 metų. Šie vaikinai šiek tiek vėluoja vystytis kalboje. Daugelis tėvų pastebėjo, kad jų vaikai pradėjo kalbėti nuo 8–9 mėnesių iki 2 mėnesių. Tai yra fiziologinė norma.
Žaidimas "Klausimas - atsakymas"
O dabar kviečiu atsakyti į mano klausimus.
– Pakelkite ranką už tuos tėvelius, kurie domisi, kad jų vaikas kalbėtų taisyklingai.
Labai smagu matyti dėmesingus ir rūpestingus tėvelius.
– O dabar siūlau pakelti ranką tiems tėvams, kurie tiki, kad jų vaikas kalba aiškiai, aiškiai, taisyklingai.
Pažiūrėkite, kiek mažai rankų. Iš tiesų, šiame amžiuje vaikai kalba netaisyklingai, jų garso tarimas nesusiformuoja – ir tai yra fiziologinė norma, tai yra būdinga amžiui.
– Dabar siūlau pakelti rankas tiems, kurie nuolat namuose skaito mažus eilėraščius savo vaikams, moki juos mintinai; skaito istorijas ir pasakas bei kalbasi apie perskaitytą kūrinį.
– Pakelkite ranką tie tėvai, kurie domisi mūsų susitikimo tema.
Jūsų reakcija parodė, kad mūsų susitikimo tema aktuali ir reikšminga.
Vaiko kalbos ugdymo darbas mokykloje atliekamas įvairiomis veiklomis; specialiose kalbos raidos pamokose, taip pat kitose klasėse; ne užsiėmimų metu – žaidime ir meninėje veikloje; kasdieniame gyvenime.
Susipažinimas su grožine literatūra suteikia puikių galimybių lavinti vaikų kalbą.
ATASKAITA
Pasakos auginimas
Iki tam tikro amžiaus vaikai gyvena pasakoje, kaip lygiaverčiai pasakų pasaulio nariai. Ir tai natūralu, nes pasaka artima ir atitinka jų požiūrį. Pačioje gyvenimo pradžioje ji sutinka vaikus su fantastiškais vaizdais, jaudinančiomis nuotykiais, savo pasaulio spalvingumu ir ryškumu. Visas šis gaivumas, tyrumas, melodingumas, harmoninga pasakos visuma yra pirmasis postūmis vaikams lavinti vaizduotę, mąstymą, kūrybiškumą. O bevaizdis pasakų herojų ir jų veiksmų paprastumas ir grožis yra būtinas vaikų sąmonei kaip pirmasis pasaulio atspindys, tikri žmonių santykiai aiškiame tikro meno veidrodyje.
Kiekviena pasaka nubrėžia ribą tarp gėrio ir blogio. Jie yra nesutaikomi priešai, jie yra amžinoje kovoje. Ir šioje akistatoje gėris visada laimi, teisingumas visada triumfuoja. Ši idėja apie Gėrio pergalę prieš Blogį visada įtikinama, nes buvo išpuoselėta ir gimusi kartu su žmonių sąmonės atsiradimu ir tobulėjanti kartu su jos raida, nes persmelkta visos žmonijos tikėjimo ir vilties triumfuoti. gerų principų. Ir šį tikėjimą remia laikas. Štai kodėl pasaka yra tokia stipri ir todėl vaikai ja taip tiki. Beveik bet kurioje liaudies pasakoje viskas paklūsta tik tobuliems žmogaus būties dėsniams, tie idealai, kurie išlaikė daugelio kartų žmonių išbandymą, išsikristalizavo, tapo visuotiniais. Ir vaikams lengva priimti šiuos idealus, lengva sutikti su modeliu.
Vaikams labai svarbu, kad pasakoje herojus, įkūnijantis gėrį, visada būtų gražus. Tai arba nenugalimas herojus, ginantis savo tautą, arba tiesiog žmogus, kuris savo protu, išmintimi ir sumanumu nugali blogį. Bet kokiu atveju teigiamas herojus išsiskiria intelektu, grožiu, sumaniomis rankomis ar gera magija, o neigiamas – blogis, bjaurumas ir apgaulė. Todėl vaikai mėgsta pasakų personažus, tiki jais ir perkelia šį tikėjimą bei meilę iš pasakų pasaulio į realų pasaulį.
Pasakos dėka vaikai pradeda suvokti pagrindines žmogaus gyvenimo tiesas. Pasaka padeda suformuoti dorovės pagrindus, dorovę, pagal kurios dėsnius jie turi gyventi. Labai paprasta, paprasčiausia pasaka, kurią mes, suaugę, pradedame laikyti vaikišku žaidimu.
Rusų liaudies pasakos
Jie vaidina svarbų vaidmenį formuojant vaikų muzikos klausą, poezijos skonį, meilę gamtai, gimtajam kraštui. Jie atsirado neatmenamų laikų. Rusų liaudies pasakos yra populiariausias ir mėgstamiausias vaikų žanras. Viskas, kas vyksta šiose pasakose, yra fantastiška ir nuostabi savo užduotimi: šių pasakų herojai, patekę iš vienos pavojingos situacijos į kitą, gelbsti draugus, baudžia priešus – jie kovoja ir kovoja už gyvybę ir mirtį.
Eilėraščiai, pasakos, pasakojimai, kuriuos skaitote savo vaikui, turi būti nedidelės apimties, paprasto turinio ir suprantami.
„Skaitymas dar nieko nereiškia; ką skaityti ir kaip suprasti tai, kas skaitoma – tai pagrindinis dalykas!
Vaikai mėgsta klausytis to paties kūrinio kelis kartus;
Su vaikais mintinai mokykitės eilėraščių, eilėraščių, mįslių.
Paklauskite, kas sakoma, kas vyksta su pagrindiniais veikėjais;
Išmokite atpasakoti pasakas, užduodami klausimus apie turinį; perkeldamas turinį, vaikas mokosi aiškiai, tiksliai, visapusiškai, nuosekliai reikšti savo mintis;
Kaip padaryti, kad knygų skaitymas vaikui būtų naudingesnis ir įdomesnis? Tam reikia, kad vaikas aktyviai dalyvautų šiame procese. Kaip tai padaryti?
- Užduoti klausimus. Knygų personažai gali padėti mažiems vaikams ugdyti supratimo ir stebėjimo įgūdžius. Skaitydami užduokite jiems įvairius klausimus, pavyzdžiui: „Jei Alionuška ir Ivanuška turėtų pakilti į kalną vandens, kaip manote, kokio aukščio šis kalnas galėtų būti: kaip didžiulis namas ar mažas, kaip skruzdėlynas? "" Kokios spalvos buvo jų kibiras? “.
- Pavaizduokite perskaitytą literatūros kūrinį. Jei jūsų vaikui nuobodu skaityti, paprašykite jo pavaizduoti tai, ką skaitė. Pavyzdžiui, leiskite jam parodyti, kaip Mašenka bandė ant kėdžių ūgio pasakoje apie tris lokius arba kaip jos senelis tempė ropę.
- Atsitrauk nuo istorijos. Pabandykite perskaityti keletą savo vaikui žinomos pasakos ar istorijos eilučių ar puslapių, tada paprašykite jo sugalvoti tęsinį, taip skatindami vaiko vaizduotę, taip pat padėsite plėsti žodyną ir išmokti priimti sprendimus įvairios situacijos.
- Mįskite pagal pasakas. (Tėvai kviečiami mįsles apie pasakas, reikia atspėti, kuris iš pasakų veikėjų galėtų tai pasakyti apie save.) 1) Nusprendžiau pakeliauti po pasaulį ir nežinojau, kad kelionė gali virsti bėda. Maniau, kad visi aplinkui tokie malonūs kaip moteris ir senelis. Bet pasirodė, kad pasaulyje gyvena ir blogi, žiaurūs, gudrūs. Ir visi nori mane valgyti...
2) Visą gyvenimą bijojau kačių. O šis atėjo ir murkia, drasko: sako, padėk man! Kaip aš, mažute, pilka, galiu padėti katei? Tik jaučiu, kad ji manęs neapgaudinėja. Išbėgau į sodą, matau – man labai reikia mano pagalbos!
3) Žinojau, kad bėdos baigsis. Skausmingai apšiuręs ir senas esu. Kiek metų aš stoviu lauke! Svajojau, žinoma, kad manyje kas nors gyventų ir gyventų. Bet ne per daug žmonių! Įlipo, įlipo, įlipo į vidų. Aš palūžau ir sugriuvau!
4) Na, ši pelė turi uodegą! Seneliai negali būti lyginami nei su moters delnu, nei su kumščiu! Ir ši pelė turėjo išsekti pačiu netinkamiausiu momentu! Ji mostelėjo uodega – ir aš sudužiau!
5) Jis buvo kepamas iš miltų, buvo atšaldomas ant lango.
Jis pabėgo nuo močiutės ir senelio, tapo Alisos vakariene. (Imbierinis žmogelis)
6) Kartą pelė rado visiškai tuščią namą
Ji pradėjo gyventi ir gyventi, ir leido nuomininkams ateiti pas ją. (Teremok)
7) Išeidama ji paprašė mamos niekam neatsiverti,
Bet vaikai atidarė duris! Apgautas dantuoto žvėries -
Dainavau dainą mamai. Kas tada suvalgė vaiką? („Vilkas ir septynios jaunos ožkos“)
8) Ištraukti šią daržovę senelis neturėjo jėgų.
Bet visi, kurių paprašė, atėjo jam į pagalbą. („Ropė“)
9) Geras gydytojas sako: - Mes įveikiame bronchitą,
Tymai, peršalimas ir gerklės skausmas, difterija ir skarlatina,
Ir, žinoma, mes taip pat galėsime susidoroti su Barmaley! („Aybolit“)
– Galima vaidinti gerai žinomas pasakas. Žaiskite koloboką, ropę, teremoką, vištieną Ryaba ir kitas vaikui pažįstamas istorijas.
Su vaiku galite sugalvoti savo pasaką.
Skaitykite kuo daugiau su vaikais, o svarbiausia – kalbėkite apie tai, ką skaitote!
Išdalinkite dalomąją medžiagą tėvams.
Atmintinė tėvams.
„Auksiniai raktai“ iš slaptų durų į skaitymo pasaulį:
Kad vaikas gerai kalbėtų, reikia su juo kalbėtis: taip nustatomi žodinės kalbos pavyzdžiai.
Kad vaikas išmoktų būti dėmesingas, jam reikia skaityti istorijas ir pasakas: taip nustatomas žodžio suvokimas.
Kad knyga būtų suvokiama kaip būtinas gyvenimo elementas, ji turi gyventi namuose ir būti paklausi suaugusiųjų: taip nustatomi tam tikro gyvenimo būdo pavyzdžiai.
PRISIMINTI!
Talentus ugdo knygos ir padrąsinimas.
Didžiųjų žmonių tėvai neprimetė savo vaikams knygų – jie vaikus supo nuo vaikystės.
(Skamba tyli, rami muzika, tėveliai įvertina įvykį. Sprendimo priėmimas susirinkime. Einamųjų klausimų sprendimas). GCD santrauka 2-oje jaunių grupėje:
„Stebuklingoji pasakų knyga“
Programinės įrangos turinys:
1. Toliau emociškai mokyti vaikus, nuosekliai atkartoti pasakų turinį.
2. Išmokyti vaikus statyti ir „skaityti“ paprastus pasakos modelius, atkartoti veiksmų seką, lavinti vaikų mąstymą. Gebėjimas susieti pažįstamus simbolius su vaizdais. Pratinkite vaikus pasakojimo modeliavimo metodu.
3. Ugdyti gebėjimą išryškinti ir įvardyti būdingus pasakų veikėjų bruožus. Ugdyti intonacinį išraiškingumą atkuriant atskirus pasakos herojų žodžius ir dainas, kūrybinę iniciatyvą. Išmokite atsakyti į klausimus, praturtinkite vaikų žodyną, mokykite vaikus baigti žodžius sakiniu. Išmokykite vaikus teisingai atsakyti į mokytojo klausimus, pagal schemas atgaminti pasakos turinį. Žodyno aktyvinimas. Lavinti kalbinį dėmesį, kūrybinę veiklą, atmintį, mąstymą.
4. Ugdyti geranorišką požiūrį į pasakų herojus, gebėjimą dirbti kartu. Didinti susidomėjimą žodine liaudies menu (pasakomis) Medžiaga ir įranga:
Knyga, projektorius su ekranu.
Preliminarus darbas:
rusų liaudies pasakų skaitymas, iliustracijų nagrinėjimas, pasakų perpasakojimas, žaidimai – dramatizavimas.
Žodyno darbas: gudrus, nemalonus, smalsus, drąsus, protingas, malonus.
Judėti: Vaikai patenka į grupę
Pedagogas: Ar jums patinka pasakos? Man taip pat labai patinka ir šiandien kviečiu vykti į pasakų šalį, į kaimą „Skazkino“. Vyksime į kelionę traukiniu. Užimkite savo vietas vežimuose. Ar visi pasiruošę eiti į kelią? Eik.
Priekabos, priekabos burzgia ant bėgių.
Į kaimą „Skazkino“ išvežama grupė vaikinų.
Atvyko. Išeik. Atsisėskite. (sėdi ant suolų)
Pedagogas: Žiūrėkite, vaikinai, mes atvykome į kaimą "Skazkino", pažiūrėkime, kas mus pasitinka? Kas čia? Taip, tai katinas Vasilijus ir kviečia mus į svečius. Paklausykime, ką jis mums dabar turi pasakyti.
(Ekrane rodomas katinas Vasilijus)
Pedagogas: Katė Vasilijus mėgsta klausytis ir pasakoti pasakas. Ir taip jis mums atnešė neįprastą, įdomią knygą. Jame yra rusų liaudies pasakos. Šias pasakas kūrė rusų žmonės. Kam rusų žmonės kūrė ir sugalvojo pasakas?
Vaikai: Vaikams, mums.
Pedagogas: Ši knyga stebuklinga, jei įpūsime į puslapį, ji atsivers. Pažvelkime į knygą ir sužinokime, kokios pasakos joje gyvena. (Vaikai pučia knygą)
Pedagogas: Vaikinai, ar atpažinote šią pasaką? Atidžiai pažiūrėkite, kas čia rodoma? kaip tai vadinasi? Prisiminkime šią pasaką. Jei pasakos pasaką pagal šią schemą, atsiras paveikslėlis. (vaikų istorija)
Vaikai: „Ryaba vištiena“.
Pedagogas: Gerai padaryta, ar tai tikrai pasaka „Viščiukas Ryaba“?
Pedagogas: Papūskite kitame puslapyje ir sužinosite, kokia ten gyvena pasaka. Nepamirškite, jei atspėjame teisingai, paveikslėlis atsidaro. (Vaikai pučia knygą).
Pedagogas: Juliana, ar tau žinoma ši pasaka? kaip tai vadinasi?
Vaikai: „Ropė“.
Pedagogas: Lena, įvardink šios pasakos herojus.
Vaikai: senelis, močiutė, anūkė, blakė, katė, pelė.
Pedagogas: Pūskime, ir atsivers kitas puslapis.
(Vaikai pučiasi puslapyje)
Pedagogas: Vaikinai, jūs atspėjote, kokia tai pasaka? Bogdanai, koks šios pasakos pavadinimas?
Vaikai: Pasaka „Vilkas ir septyni vaikai“.
Pedagogas: Mila, kaip tu žinai, kad tai pasaka "Vilkas ir septyni vaikai"
Vaikai: nupiešti: vilkas, ožka ir ožiai.
Pedagogas: Gerai padaryta! Jei atspėjote, dabar mums atsivers paveikslas iš pasakos.
Pedagogas: Na, štai kitas puslapis, papūsim kartu ir išsiaiškinkime, kokia ten pasaka slepiasi. (vaikai pučia) Na, dabar atspėk, kokia čia pasaka? Kas bandys man pasakyti šios pasakos pradžią. O kokią dainą dainavo Kolobokas? Kas jį valgė? Jei atspėjote teisingai, puslapis tikrai atsidarys.
Pedagogas: Manau, kad reikia atsikelti ir šiek tiek sušilti.
Na, visi kartu, kelkis,
Pakelkite rankas aukščiau.
Mes žaisime su jumis.
Ir šiek tiek pašokti


Papurtyk galvą – vienas, du, trys!
Dabar nežiovaukite.
Greitai pakartokite su mumis!
Suplosime rankomis – vienas, du, trys!
Nuskandinsime kojas – vienas, du, trys!
Galva buvo pasukta
Ir jie tyliai atsisėdo!
Pedagogas: Gerai, pailsėjome, o dabar atsiverskime paskutinį knygos puslapį. Ar norite sužinoti, kokia pasaka gyvena paskutiniame puslapyje? Pūskite į knygą. (Vaikai pučia į knygą) Oi, neatsidaro, bet pasiklausykime katino Vasilijaus, ką jis sako.
Vaikai žiūri pasaką „Teremok“
Pedagogas: Ir tu atspėjai. Kas gali man pasakyti, kaip ta pasaka vadinasi? Na, patikrinkime, ar teisingai atspėjome?
Gerai, vaikinai, žiūrėk, katinas Vasilijus džiaugiasi už mus. Mes atspėjome visas pasakas iš knygos. Paklausykite, ką mums pasakys katinas Vasilijus
Ką pasakysime katei Vasilijui?
Vaikai padėkoja katinui Vasilijui ir atsisveikina
Pedagogas: Gerai padaryta! Prisiminkime, kokios pasakos buvo paslėptos knygoje. (vaikai kartoja pasakų pavadinimus). Dabar laikas grįžti į darželį. Užimkite vietas priekabose.
„Priekabos, priekabos, burzgia ant bėgių.
Jie važiuoja namo, važiuoja namo, vaikinų grupė“.
vaikai grįžta prie muzikos.
GCD santrauka
2 jaunių grupėje:
A. Barto „Eilėraščio „Dramblys“ skaitymas
Tikslai ir tikslai:
Ugdomasis - formuoti pažintinį susidomėjimą ir gebėjimą atidžiai klausytis, didinti kalbos aktyvumo lygį.
Edukacinis - išmokyti vaikus pažvelgti į paveikslėlį, atsakyti į klausimus apie jo turinį, suformuluoti paprasčiausias išvadas. Išsiaiškinkite vaikų mintis apie dvi dienos dalis – dieną ir naktį.
Ugdomasis – paruošti vaikus aprašomųjų istorijų kūrimui, ugdyti rišlią kalbą.
Medžiagos ir įranga: molbertas, LB Fesyukovos vaizdinė priemonė „Dramblys“, lopšinės garso įrašas, lipdukai su gyvūnėliais pagal vaikų skaičių.
Pamokos eiga
Vaikai sėdi puslankiu, kurio centre yra molbertas su paveikslu (jis kabo atvaizdu žemyn).
Mokytojas užmeta mįslę:
Jame yra daug jėgų,
Jis beveik toks pat aukštas kaip namas,
Pilkas riebus milžinas
Nosis kaip ilgas bakstelėjimas
Jis važiuos ant nugaros
Išdykęs, ausinis... (dramblys)
Mokytojas apverčia paveikslą. Kviečia vaikus prieiti ir pažiūrėti į paveikslėlį „Dramblys“ (vaikai prieina prie molberto su paveikslu, stovi puslankiu)
Klausimai apie mokytojo paveikslą:
– Koks paros laikas pavaizduotas paveikslėlyje? (Vaikų choras atsako su paaiškinimu: tamsu, mėnulis šviečia, žaislai miega.)
- Ką tu matai nuotraukoje? (vaikų choro atsakymai)
– Kaip manai, kodėl dramblys vis dar budi? Apie ką jis galvoja? (individualūs vaikų atsakymai. Pažymėkite įdomiausius ir geriausiai suformuluotus variantus)
– Gal jis prisimena savo mamą dramblį ir laukia, kol ji ateis pas jį ir padainuos lopšinę?
- Parodyk, kaip miegi.
Skamba lopšinės garso įrašas ir mokytoja skaito A. Barto eilėraštį „Dramblys“:
Laikas miegoti! Gobis užmigo.
Gulėjo dėžutėje ant šono.
Mieguistas lokys nuėjo miegoti
Tik dramblys nenori miegoti.
Dramblys linkteli galva,
Jis siunčia lanką drambliui.
Mokytoja prašo vaikų „pabusti“, sako, kad ryte, pabudus, reikia daryti mankštą, skiria fizinei mankštai.
Kūno kultūra „Įkrovimas“
Kiekvieną dieną ryte darome mankštą. (žingsnis į vietą)
Mums labai patinka daryti eilės tvarka:
Smagu žingsniuoti, pakelti rankas (judesių imitacija)
Pritūpkite ir stovėkite, šokinėkite ir šokinėkite.

Pamokos santrauka:
– Visi įdėmiai klausėtės, atsakinėjote į klausimus, todėl dramblys jums įteikė dovanų (lipdukų su gyvūnų atvaizdais). Kiekvienas vaikas išsirenka lipduką, kuris jam labiausiai patinka.

Konsultacijos tėvams
grožinės literatūros skaitymui
vaikai nuo gimimo iki mokyklos.
Mokslininkai nustatė, kad vaikas, kuriam jie sistemingai skaito, kaupia turtingą žodyną, nes girdi daugiau žodžių. Skaitydamas su mama mažylis ne tik išmoksta kažką naujo, bet ir aktyviai lavina vaizduotę bei atmintį, o kartais išmoksta svarbių gyvenimo pamokų. Kaip išsirinkti naudingas ir įdomias knygas įvairaus amžiaus vaikams?
Kokių knygų reikia ikimokyklinukams?
Lengvas ir patvarus.
Gera knyga mažiesiems turi keletą savybių:
– Jis lengvas – vaikas turi turėti pakankamai jėgų bet kada pasiimti knygą iš lentynos.
- Patvarumą užtikrina paprastas arba laminuotas kartonas.
– Kokio dydžio knyga mažas vaikas turėtų sugebėti su ja „žaisti“ pats.
– Knygoje yra didelių, ryškių paveikslėlių ir kelių smulkių dėmesį blaškančių detalių. Spausdintas tekstas – tik didelis, frazės – aiškios ir glaustos.
- Jei puslapis yra ryškus vaizdas, tekstas turi būti dedamas šviesiame fone.
Atkreipkite dėmesį, ar yra higienos sertifikatas (dažniausiai nurodomas paskutiniame puslapyje arba viršelyje). Juk vaikai dažnai bando kramtyti knygą.
Viskam savas laikas.
Pačioms mažiausioms reikalingos knygos daiktams, gyvūnams, augalams ir kt. Puslapyje 80% ploto turėtų užimti paveikslėlis. Parašai susideda iš daugiausiai dviejų ar trijų žodžių. Vaikas vis dar neįsivaizduoja, kaip elgtis su naujuoju „žaisliuku“ – viskas gali apsiriboti laižymu ir beprasmiu puslapių vartymu. Bet jei kartu žiūrėsite į knygelę ir tuo pačiu ištarsite tekstą, netrukus pastebėsite, kad mažylis lengvai atpažįsta pažįstamus objektus ir net bando juos pavadinti savaip.
Linksma abėcėlė.
Maždaug nuo metų (o jei norite, ir anksčiau) galite pradėti skaityti savo vaikui poeziją ir trumpas pasakas. Šiame amžiuje pažintį su linksmais vaikiškais eilėraščiais verta palydėti ryškiais būdingais gestais. Maždaug dvejų metų, kai vaikas susidomi raidėmis, įgyja abėcėlę. Verta prisiminti, kad raidžių atpažinimas ir skaitymas yra du skirtingi dalykai. Dabar jūs skaitote, o vaikas aktyviai klausosi. Neverskite dalykų.
Daugelis vaikų mėgsta žaislines knygeles, visokius aukštųjų dažnių garsiakalbius, knygas su gyvūnais, vabzdžiais ir pan. Jie yra patrauklūs vaikui, tačiau jomis nesijaudina. Knygos pirmiausia skirtos skaityti – svarbu, kad kūdikis išmoktų. Palaipsniui sumažinkite žaislų knygų skaičių iki minimumo.
Treji metai – tam tikrų priežasčių amžius yra pats tinkamiausias laikas pirkti iliustruotas vaikiškas enciklopedijas. Nepažįstamų žodžių skaičius juose neturėtų viršyti 10-15 procentų, antraip knyga vaikui gali pasirodyti nuobodi. Skaitydamas kartu su jumis vaikas gauna atsakymus į jam rūpimus klausimus ir tuo pačiu išmoksta dirbti su nauja informacija.

Jaunesnis ikimokyklinis amžius. Tiriant 3–4 metų vaiko literatūros kūrinių suvokimo ir supratimo ypatumus, galima išskirti pagrindines užduotis supažindinti vaikus su knyga šiame amžiaus tarpsnyje:
- ugdyti vaikų susidomėjimą knyga, mokyti dėmesio, klausytis literatūros kūrinių;
- praturtinti vaikų gyvenimo patirtį veikla ir įspūdžiais, reikalingais norint suprasti knygas;
- renkantis knygas vaikams atsižvelgti į vaiko potraukį į tautosaką ir poetinius kūrinius;
- padėti vaikams užmegzti paprasčiausius ryšius darbe;
- padėti vaikams išryškinti ryškiausius herojų veiksmus ir juos įvertinti;
- išlaikyti tiesioginį vaiko atsaką ir emocinį susidomėjimą suvokiant knygą;
- psichiškai padėti vaikams, įsivaizduoti, pamatyti kūrinio įvykius ir herojus, parenkant iliustracijas, mokyti apsvarstyti iliustracijas.

Vidurinis ikimokyklinis amžius (4-5 metai). Vaikų skaitymo patirtis tampa sudėtingesnė. Kad suprastų kūrinį, vaikui nebereikia iliustracijos kiekvienam siužeto posūkiui. Apibūdindami herojus, vaikai dažniausiai išsako teisingus sprendimus apie savo veiksmus, remdamiesi savo idėjomis apie elgesio normas ir praturtinta asmenine patirtimi. Tuo pačiu vaikas, suvokdamas literatūros kūrinius, nekelia sau užduoties įvertinti herojų, įvykį. Vaikų požiūris į literatūros faktus turi veiksmingą, gyvybiškai svarbią reikšmę. 4-5 metų vaikas, pirmiausia aktyvus vaizduojamų įvykių dalyvis; jis jas išgyvena kartu su herojais.
Taigi, remiantis praturtintos literatūrinės ir papildytos vaikų gyvenimo patirties ypatumais, vidurinės grupės mokytojai susiduria su šiomis užduotimis:
- toliau ugdyti vaikų susidomėjimą knyga;
- dėmesingai mokyti, klausytis ir girdėti kūrinį;
- matyti veikėjų veiksmus ir teisingai juos įvertinti;
- lavinti vaizduotę, gebėjimą mintyse įsivaizduoti kūrinio įvykius ir herojus;
- išlaikyti vaikų dėmesį ir susidomėjimą žodžiu literatūros kūrinyje;
- palaikyti vaikų empatiją kūrinio herojams ir formuoti asmeninį požiūrį į tai, ką jie skaito.

Vyresnysis ikimokyklinis amžius. Nuo 5 metų vaiko literatūrinėje raidoje prasideda naujas etapas. Mėgstamiausios tarp vaikų yra stebuklingos rusų liaudies pasakos su nuostabia fantastika, fantastiškumu, išplėtotu siužetu, kupinomis konfliktų, kliūčių, dramatiškų situacijų, įvairių motyvų (apgaulė, nuostabi pagalba, blogio ir gerųjų jėgų atsvara ir daug daugiau). ryškių stiprių personažų herojai. Rusų liaudies pasakos („Morozko“, „Sivka-burka“, „Princesė – varlė“, „Sesuo Alionuška ir brolis Ivanuška“ ir kt.). Jie atveria erdvę vaiko jausmams ir mintims apie sudėtingą pasaulį, kuriame nesutaikoma kovoje susiduria gėrio ir blogio jėgos, kur vaikai patvirtina neišvengiamą, neišvengiamą gėrio pergalę prieš blogį, stebisi stebuklais ir paslaptimis bei bando atskleisti. ir juos suvokti. Vyresniame amžiuje vaikas įgyja gebėjimą suprasti tekstą be iliustracijų pagalbos. Vaikai knygoje jau gali suprasti įvykius, kurie kartais nebuvo jų pačių patirtyje. Vaikas ugdo gebėjimą suvokti literatūros kūrinį turinio ir formos vienybėje, suvokti žodinį vaizdą, traktuoti jį kaip autorinę techniką. Taip pat atsiranda gebėjimas ne tik pastebėti išraiškingą, ryškų žodį, bet ir suvokti jo vaidmenį tekste.
Vyresnio ikimokyklinio amžiaus vaikų galimybės leidžia spręsti naujas, sudėtingesnes užduotis formuojant estetinį suvokimą ir grožinės literatūros kūrinių supratimą:
- įtvirtinti ir ugdyti nuolatinį domėjimąsi knyga, suvokti meilę meniniam žodžiui;
- kartu su tiesiogine vaikų gyvenimo patirtimi, jų literatūrine patirtimi. Supažindinti su kai kurių literatūros kūrinių žanro ypatumais (apsakymas, pasaka, pasakėčia, mįslė, patarlė, eilėraštis ir kt.).
- ugdyti ir lavinti pramoginę vaizduotę;
- išmokyti kūrinyje užmegzti įvairius ryšius, įsiskverbti į autoriaus intenciją;
- padėti vaikui ne tik suvokti veikėjų veiksmus, bet ir mintis, jausmus; ugdyti gebėjimą įžvelgti paslėptas veiksmų priežastis;
- padėti vaikui, suvokti jo paties emocinį požiūrį į kūrinių herojus;
- atkreipti vaikų dėmesį į literatūros kūrinio kalbą, autorinio įvaizdžio technikas.
Taigi matome, kad visą ikimokyklinį laikotarpį aktyviai ugdomas ir tobulinamas gebėjimas suvokti literatūros kūrinius, formuojasi susidomėjimas ir meilė knygai, tai yra, vaikas sėkmingai formuojasi kaip skaitytojas. Ši aplinkybė verčia mus, mokytojus, gerai apgalvoti klausimus, susijusius su knygų skaitymu ikimokyklinio amžiaus vaikams ir, svarbiausia, su vaikiškos literatūros kūrinių atranka kiekvienam amžiaus tarpsniui.
Apgalvotą knygų, skirtų vaikų skaitymui, pasirinkimą lemia tai, kad tai neišvengiamai veikia literatūrinį vaiko vystymąsi, jo literatūrinės patirties formavimąsi ikimokyklinėje vaikystėje, požiūrio į knygas ugdymą.
Apibendrinkime:
– Knyga yra ne tik žinių šaltinis, bet ir meninio ugdymo priemonė.
– Ji yra žmogaus palydovė per visą gyvenimą. Išmokykite savo vaiką mylėti knygą ir ja rūpintis nuo vaikystės.
– Vaikams skirtos knygos dažniausiai būna ryškiai iliustruotos. Žiūrėdami iliustracijas su vaiku, neskubėkite. Užduodami klausimą sutelkite dėmesį į detales, paaiškinkite, kokį tekstą iliustruoja šis paveikslėlis. Leiskite vaikui prisiminti, patikrinti. Visa tai išmokys atidžiai, prasmingai išnagrinėti tai, kas pavaizduota paveikslėlyje.
– Grožinė literatūra praturtina vaiko gyvenimo patirtį. Jame pasakojama apie žmonių gyvenimą ir kūrybą: apie jų darbą, santykius, apie herojų žygdarbius, apie gimtosios gamtos grožį, atskleidžiami charakteriai ir elgesio motyvai. Visa tai paveikia vaiko jausmus, verčia nerimauti, nerimauti dėl veikėjų likimo – vienus užjausti, kitus smerkti.
– Knyga padeda vaikui pažinti pasaulį.
– Jūsų perskaityti ar pasakoti meno kūriniai daro didelę įtaką vaikui, asmenybės formavimuisi, palieka gilų pėdsaką jo sieloje, dėkingumą už tai, kad supažindino su grožio pasauliu.
Ir net jei jūsų vaikas jau išmoko skaityti, nereikia „mėtyti“ skaitymo kartu, nes tai labai vienija, tai savotiškas tėvų ir vaiko pokalbis, perskaityto aptarimas. Bendro skaitymo metu esate labai artimi su vaiku, galite jam paaiškinti visas aktualias problemas, remdamiesi meno kūrinio herojų pavyzdžiu, o gyvenime yra tiek daug įdomių dalykų!

mob_info